Haber Detayı
02 Ağustos 2013 - Cuma 19:50 Bu haber 1626 kez okundu
 
“EN GÜVENLİ OTOBÜS TERMİNALİ AŞTİ”
Sağlık Haberi
“EN GÜVENLİ OTOBÜS TERMİNALİ AŞTİ”

“ METRO, ANKARAY VE AŞTİ’DE TAM DONANIMLI TOPLAM 551 BUGSAŞ GÜVENLİK ELEMANI GÖREV YAPIYOR”

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BUGSAŞ Şirketi’nin Güvenlik Müdürlüğü ekipleri; kent içi ulaşımının lokomotifi olan Metro ve ANKARAY ile Başkent’in şehirlerarası ulaşım merkezi durumundaki AŞTİ’de güvenliği temin ederek, vatandaşların gönül rahatlığı içerisinde seyahat etmelerine imkan sağlıyor.

Metro, Ankaray ve AŞTİ’de tam donanımlı profesyonel toplam 551 güvenlik elemanı görev yaparken, personel zaman zaman K9 köpeklerinden de yararlanıyor. Teknolojik gelişmelere paralel olarak dizayn edilen en son kamera sistemleri ile guvenlik_02082013_DNR_5992.jpggece gündüz kontrol altında tutulan tesislerde farklı üst ve eşya arama cihazları ile sağlanan güvenlik, vatandaşların garantisi oluyor. 

“EN GÜVENLİ OTOBÜS TERMİNALİ AŞTİ”

Dünya metropolleri arasında Başkent Ankara’nın, asayiş bakımından en güvenilir kent özelliğine sahip olmasında hiç kuşkusuz ki BUGSAŞ Güvenlik Ekipleri’nin de büyük katkısı bulunuyor.

Şehirlerarası karasal yolculuğun adresi olan AŞTİ; her gün ortalama 100 bin, bayram ve tatil gibi günlerde ise 300 bin kişiyi ağırlıyor. AŞTİ’de gerçekleştirilen kontroller ve alınan güvenlik tedbirleri hakkında bilgi veren Güvenlik Müdürü Mehmet Altınsoy, 27 kapısı olan AŞTİ Terminali’nin giriş noktalarında güvenlik elemanlarının yaptığı el çantası ve üst kontrollerinin yanı sıra büyük valizlerin de x-ray cihazından geçirildiğini ayrıca alanın 80 hareketli 100 tanesi ise sabit kamera sistemi ile sürekli kontrol edildiğini kaydetti.

Altınsoy, BUGSAŞ Güvenlik elemanlarının diğer özel güvenlik elemanlarından ayrı olarak silah taşıma ve üst arama gibi yetkileri bulunduğunu vurgulayarak, “AŞTİ’ye gelen vatandaşlar öncelikle giriş noktalarında bulunan kapı dedektörü cihazlarından kontrollü olarak içeri alınırlar. Cihazlarda herhangi bir nesneden dolayı sinyal alınması halinde eşyalar uygun bir şekilde aranır. Bunların içinde suç teşkil edecek herhangi bir unsur bulunursa AŞTİ Polis noktasına tutanak karşılığında teslim edilir. AŞTİ Güvenlik Müdürlüğü aylık olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün mahkemeden almış olduğu karar doğrultusunda arama tarama - üst araması veya AŞTİ’ye girişine izin vermeme gibi işlemleri yapma yetkisine sahiptir” dedi.

“AŞTİ’DE SUÇLULARA GÖZ AÇTIRILMIYOR”

Güvenlik Müdürü Altınsoy, “Güvenlik elemanlarımızın yaptıkları çalışmalar neticesinde yılda ortalama 50 ruhsatsız silah ve mermi ile 50 faturasız kuru sıkı tabanca ele geçirilmektedir. Yine AŞTİ içinde yankesicilik, hırsızlık ve dolandırıcılık yapan 20’nin üzerinde suçlu, kameraların ve devriye gezen güvenlik elemanları sayesinde yakalanmaktadır. Çeşitli suçlardan aranan ve eşgalleri bildirilen ile üzerlerinde uyuşturucu bulunan 35 kişi de güvenlik görevlilerinin sıkı kontrolleri sonucunda yakalanarak emniyet birimlerine teslim edilmiştir.” 

“200’E YAKIN ÇOCUK EVDEN KAÇIYOR”

AŞTİ Güvenlik birimlerinin özellikle karne dönemlerinde 10 ile 17 yaş aralığında evlerinden kaçan çocukları tespit ederek yakaladıklarını kaydeden Altınsoy, “Çoğunlukla da karne dönemlerinde ailelerinden korkan ve çekinen çocuklar evlerinden kaçıyor. Yılda yaklaşık 200 çocuğumuzu bu şekilde tespit ederek, AŞTİ’de bulunan Çocuk Şube Polisi’ne teslim ediyoruz” dedi. 

“EVSİZ VE HASTALAR BELEDİYE BİRİMLERİNE”

Bazı durumlar nedeniyle AŞTİ içerisinde kalmak zorunda olan yaşlı, kimsesiz ve hasta  kişilere de sahip çıkıldığını vurgulayan Altınsoy,“Muhtaç durumdaki bu vatandaşlarımızın, Ankara Büyükşehir Belediyesi Şefkat Evlerine yerleştirilmelerine imkan tanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı