Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 18:10 Bu haber 954 kez okundu
 
13 MART KIZILAY-GÜVENPARK ŞEHİTLERİ ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ'NDE ANILDI
13 Mart 2016’daki Güvenpark Katliamında Hayatını Kaybeden Şehitler, Ankara Kulübü Derneği’nde Anıldı
Ankara Haberi
 13 MART KIZILAY-GÜVENPARK ŞEHİTLERİ ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ'NDE ANILDI

13 Mart 2016’daki Güvenpark Katliamında Hayatını Kaybeden Şehitler, Ankara Kulübü Derneği’nde Anıldı

 

13 Mart 2016 tarihinde Güvenpark’taki hain saldırıda yaşamını yitiren 36 şehit, Ankara Kulübü Derneği Genel Merkezi’nde yapılan bir etkinlikte anıldı.

 

Ankara Kulübü Derneği ve Türkiye Barolar Birliği’nin Mehmedim Projesi kapsamında organize ettiği etkinlikte, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşmasının ardından sözü şehit aileleri aldı. Birçok şehit ailesi ve gazinin katıldığı etkinlikte konuşmacılar arasında şehit ailelerinden Elvin Buğra Arslan’ın annesi Nalan Arslan, Elif Gizem Akkaya’nın annesi Gülten Akkaya, Ozancan Akkuş’un babası Mehmet Nuri Akkuş ve Mehmet Emre Çakar’ın babası Hikmet Çakar bulunmaktaydı.

 

Ankara Kulübü Derneği adına sözü alan Özaslan,’’ Ülkemizin ve Başkent Ankara’mızın içinde bulunduğu koşullar ve yaşanan terör olayları canımızı yakıyor, yüreğimizi dağlıyor. Terör şehitlerimizin sayıları maalesef günbegün artıyor… Geçtiğimiz dönem altı ay içerisinde sadece Ankara’mızda üç büyük terör saldırısı gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi Başkentimize yönelik bu saldırılar, Ankara’mızın güven ve huzur kenti olma özelliğine darbe vurduğu gibi, ülkemizin birliğinin de sembolü olan Başkentimize yönelik stratejik bir hamle niteliği taşımaktadır.

 

13 Mart 2016 Pazar 18:45. Ankara’nın kalbi Kızılay’da Güvenpark önünde belediye otobüsleri durakları. İçinde iki saldırganın bulunduğu beyaz bir araç patlatıldı… 80 milyonluk Türkiye Ailesinin kalbine ateş düştü. Beş milyonluk Ankara Ailesinin kalbine ateş düştü.

 

Ankara’mıza saldırıların başladığı 10 Ekim 2015 Cumartesi günü saat 10:05’te Ankara Garı önünde 107 vatandaşımızı teröre kurban verişimiz daha dün gibi aklımızda, acımız kalbimizde.

 

Bu saldırının üzerinden ancak dört ay geçmişken 17 Şubat2016 Çarşamba günü saat 18:30’da Hava Kuvvetleri Komutanlığımız önünde, Devlet Mahallesi Merasim Sokak’ta 29 vatandaşımızı teröre şehit verişimiz de daha dün gibi aklımızda, acımız kalbimizde.

 

Ve nihayet bu acımızın üstünden daha bir ay geçmemişken… Bundan iki yıl önce 13 Mart 2016’da burada, Ankara’mızın kalbi Kızılay’da masum sivillerin hedef alındığı hain bir terör saldırısı daha gerçekleştirildi. 36 şehidimizle yine kalplerimize ateş düştü. Hayatları boyunca yaşatmaktan ziyade öldürmeyi amaçlayan şer odakları, bir kez daha masum sivil insanlarımızın canına kast ettiler.

 

Amaçları milletimizi sindirmek, korkutmak olan bu karanlık odaklara şunu söylemek istiyorum: Asla ve asla sizlerden korkmayacağız! Ve asla ve asla sizlere teslim olmayacağız! Sizler öldürürken, biz ülkemiz için, insanlık için her daim yaşamayı ve yaşatmayı düşüneceğiz. Ve bilinmesini isteriz ki bu tür hain saldırılar bizleri daha çok birbirimize yakınlaştırmaktadır. Bu zor günlerde ne yurttaşlarımız, ne de Başkent Ankara’mız kalleş teröre boyun eğdi. Hiçbir zaman da boyun eğmeyecektir.

 

Dünyada 6 ay içinde hiçbir başkent böylesine ağır üç bombalı saldırı yaşamamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne meydan okunacak yerin Başkent olduğunu iyi bilen bu karanlık odaklar şunu da iyi bilsinler! Hangi terör saldırısı, hangi bombalı tuzaklar bizleri bitirebilir?

 

Kurtuluş Savaşını kazanmış, tarihinin en karanlık döneminden aydınlığa çıkmış bir milleti kimler yeniden karanlığa boğabilir? Millet olarak hepimizi derinden yaralayan terör örgütlerinin bombalama ve sabotaj eylemleri nedeniyle yitirdiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyor ve manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz…

 

“Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır ”diyen büyüklerimizin ifade ettiği ölüm, günümüzde ülkemiz hudutlarında olduğu kadar, ülkemiz içinde de sevdiğimiz canları elimizden almaktadır. Burada kaybettiğimiz canlarımızın kanları bayrağımızın al rengiyle bütünleşmiştir.

 

Ankara Kulübü Derneği olarak tüm Şehitlerimize, Gazilerimize ve onların emanetlerine sahip çıkmak düşüncesiyle Türkiye Barolar Birliği ile birlikte değerli avukatlarımızın da katkı sağladığı Mehmedim Projemizi uygulamaya koyduk.

 

Geride kalanların yüzünü bir nebze olsun güldürebilmek amacıyla hukuki, psikolojik, sosyal ve kültürel alanlarda bizler, her türlü göreve hazırız. Sorunlarınıza elimizin erdiği ölçüde çare aramaya, her vesileyle ilgili mercilere iletmeğe ve takip etmeğe gönüllüyüz. Sizler şehitlerimizden bizlere emanetsiniz. Sizlerle kucaklaşmak, dayanışma sağlamak bizim borcumuzdur. Şehit yakınları olarak sizler en değerli varlıklarınızı, eşinizi, evladınızı, kardeşinizi; babanızı, annenizi bu vatan için şehit verdiniz. Bunun dünyada herhangi bir karşılığı söz konusu olamaz. Bundan daha kıymetli, bundan daha büyük bir fedakârlık yoktur. Bizler, sizler için ne yaparsak yapalım hakkınızı hiçbir şekilde ödeyemeyiz.


Şehitlerimizin aziz ruhları önünde saygıyla eğilirken, Siz Kıymetli Ailelerine sabırlar diliyoruz. Biliniz ve emin olunuz ki her müşkülünüzde yanınızda olacağız…’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Ankara Kulübü Derneği ve Türkiye Barolar Birliği, Mehmedim Projesi kapsamında Güvenpark katliamında hayatını kaybeden 36 şehit için bir anıt projesi yapacaklarını, bu projede ailelerin de yer almalarını istediklerini duyurdular.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

HABER:ABDULLAH ORTAÇ

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: , 13, MART, KIZILAY-GÜVENPARK, ŞEHİTLERİ, ANKARA, KULÜBÜ, DERNEĞİ'NDE, ANILDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 13 MART KIZILAY-GÜVENPARK ŞEHİTLERİ ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ'NDE ANILDI
 13 MART KIZILAY-GÜVENPARK ŞEHİTLERİ ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ'NDE ANILDI
 13 MART KIZILAY-GÜVENPARK ŞEHİTLERİ ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ'NDE ANILDI
 13 MART KIZILAY-GÜVENPARK ŞEHİTLERİ ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ'NDE ANILDI
 13 MART KIZILAY-GÜVENPARK ŞEHİTLERİ ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ'NDE ANILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı