Haber Detayı
24 Mart 2018 - Cumartesi 12:52 Bu haber 450 kez okundu
 
13.VODAFONE İSTANBUL YARI MARATONU TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
13. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu tanıtım toplantısına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Yarı maratonumuz dünyanın en iyi 11 maratonu arasında. Fakat bizim için daha önemli bir şey var, o da İstanbul halkımızın sporla buluşması, sporla kaynaşması” dedi.
Spor Haberi
13.VODAFONE İSTANBUL YARI MARATONU TANITIM TOPLANTISI  YAPILDI

13. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu tanıtım toplantısına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Yarı maratonumuz dünyanın en iyi 11 maratonu arasında. Fakat bizim için daha önemli bir şey var, o da İstanbul halkımızın sporla buluşması, sporla kaynaşması” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 8 Nisan Pazar günü Tarihi Yarımada’da gerçekleştirilecek Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun basın toplantısına katıldı. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıya Başkan Uysal’ın yanı sıra Spor İstanbul Genel Müdürü Yakup Güler, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile İBB Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep ile spor dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

 

İstanbul Yarı Maratonu’nun İstanbul’un tanıtımı ve halkın sporla kaynaşması açısından iyi bir fırsat olduğunu belirten Uysal, “Yarı maratonumuzun 13.’sünü yapacağız. Bugüne kadar güzel geçti. Dünyada en iyi 11 maraton arasında yer alıyor. Bu bizleri sevindiriyor. İstanbul adına iyi olan güzel bir gelişme bu. Fakat bizim için daha önemli bir şey var, o da İstanbul halkımızın sporla buluşması, sporla kaynaşması” diye konuştu. “ÇOCUKLARIMIZI SPORLA BULUŞTURUYORUZ”
Başkan Uysal, sporun sadece maratonlar ve spor aktiviteleri olduğu dönemlerde değil hayatın her alanında vazgeçilmez olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi. İstanbul halkını sporla buluşturmaya çok önem verdiklerini ifade eden Uysal, “Sponsor olan Vodafone da bu konuda gereğini yapacaktır. İstanbul Yarı Maratonu şu anda ilk 11’e girmiş vaziyette.

 

Dünyada en iyiler arasında yer alıyor. Ancak İstanbul, dünyada en fazla spor yapan şehir halkları arasında ilk 10’a giriyor mu dersek, o konuda eksiğimiz var. O yüzden İstanbul’da yaşayanların yapması gereken daha çok iş var. Şahsen Büyükşehir olarak bunları dert ediniyoruz. Halkımızın sporla buluşması adına bu maratonlarla birlikte önemli faaliyetler yapıyoruz. Çocuklarımızın sporla buluşması adına bütün okullarımızın içerisinde spor salonları yapıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 185 civarında spor salonu yapıldı. Yine halkımızın sporla buluşması adına spor alanları oluşturuyoruz. Halkımıza daha kaliteli spor nasıl yapılır konusunda öncülük yapıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüz herhalde şu anda dünyanın en fazla lisanslı sporcusu olan spor kulübü. Ama bunlar yetmiyor. Siz değerli basın mensuplarından da beklentimiz özellikle halkımızın sporla buluşması adına destek olmanız. Muhakkak sporla buluşuyor halkımız sporla ama inşallah diyoruz ki önümüzdeki 3-5 maraton, yarı maraton sonrası bizim İstanbulumuzundan da bu maratonlara katılanlardan derece alanlar çıksın. Eğer hep beraber gereğini yaparsak bunu başarırız diye düşünüyorum. Ben işin bu yönünü daha fazla önemsiyorum” dedi. “İSTANBULUMUZUN DÜNYADA TANITIMINI SAĞLAYACAK”
İstanbul Yarı Maratonu’nun gelecek yıllarda marka olarak daha iyi noktalara geleceğini kaydeden Uysal, “Halkımızın sporla buluşmasını sağlarsak, sponsor firmamız da yarı maratonun, İstanbulumuzun dünyada tanıtımı önemserse bu ikisini buluşturduğumuz zaman çok güzel bir maraton olacak inşallah. Temennimiz 8 Nisan’da güzel bir hava, iyi bir organizasyon, güzel bir maraton olması. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun İstanbul halkının sporla buluşması adına katkıları olur temennisinde bulunuyorum” şeklinde konuştu.

 

İSTANBUL YARI MARATONU ‘KENDİNLE YARIŞ’ TEMASIYLA KOŞULACAK


Basın Toplantısı’nda 13. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun ‘Kendinle yarış’ temasıyla koşulacağı açıklandı. Altın Kategori’de koşulacak Maratona 50’den fazla ülkeden 8 bin atlet katılacak. Organizasyonda 26 erkek, 16 kadın olmak üzere 32 elit atlet yarışacak. Dünyanın en iyi 11 maratonu arasında yer alan İstanbul Yarı Maratonu, 21 ve 10 km etaplarından oluşacak. 3 bin görevli, 500 gönüllü, 40’tan fazla kurum ve kuruluş yardım edecek.

GÜLER: 50’DEN FAZLA ÜLKEDEN 8 BİN ATLET YARIŞACAK


Toplantıda konuşan Spor İstanbul Genel Müdürü Yakup Güler de, “Sporun her yönüne destek verdiklerini belirterek, “13. kez organize edilecek. 2017 yılında kazandığımız altın kategoriyi bu yılda sürdüreceğiz. Bu ciddi bir başarı. Bu başarıyı korumak da önemlidir. Dünyanın en iyi 11 maraton organizasyondan biri. Organizasyonu yapımında emeği geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Fatih Çintimar da, “Dünyada 11. olan maratonun 1. olması için çalışacağız. İstanbul Maratonu ve Yarı Maratonun marka değerinin artması bizim de federasyon olarak markamızın değerinin artmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

AKSOY: MARATON ŞEHRİN MARKA DEĞERİNE KATKI SAĞLIYOR


Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, maratona sponsor oldukları için mutlu olduklarını söyleyerek, “6 kez Vodafone Maratonu yaptık. 5. kez de yarı maratonu yapacağız. Pek çok spor dalına sponsor oluyoruz. Maraton bizim için çok önemli. Çünkü şehir maratonları kentlilik bilinci, sportmenlik bilinci ve şehrin global marka değerine katkı sağlıyor. Maraton şehrin ekonomisinin de gelişmesini sağlıyor. Yarı maratonlar, dünyada en fazla gelişen spor dalı” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Spor İstanbul Genel Müdürü Yakup Güler, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ile Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, foto muhabirlerine yarış numaraları ile poz verdi.

MARATON FUARI 6-7 NİSAN’DA FORUM İSTANBUL’DA


Vodafone İstanbul Yarı Maratonu Fuarı, 6-7 Nisan tarihlerinde Forum İstanbul AVM’de düzenlenecek. Maratona kaydını süresi içinde yapamayanlar için fuarda geç kayıt imkanı sunulacak. Tüm maraton katılımcılarının göğüs numaraları ve yarış tişörtlerini de içeren yarışma kitlerini teslim almak için fuarı ziyaret etmeleri gerekiyor. Daha iyi derecelerin gerçekleşmesine imkan sağlamak için bu yılki yarı maratonun parkurunda bir değişiklik yapıldı. Yenikapı’dan start alacak olan katılımcılar, Eminönü’nden dönüş yapacaklar ve Yenikapı’dan geçerek sahil şeridinden Zeytinburnu’na ulaşacaklar. Bu noktadan yapılacak dönüşle Yenikapı’ya geri gelinerek 21 kilometrelik yarış tamamlanacak.

KOŞUCULAR REKOR HEDEFLENİYOR


Geçtiğimiz yıl kadınlarda 1:06:19, erkeklerde 1:00:09 ile Türkiye topraklarında koşulan en hızlı yarı maraton derecelerine sahne olan Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda bu yıl hedef erkeklerde bir saatin altında bir derece koşulması olacak. Parkura çok sayıda uluslararası elit atlet çıkarken, en hızlı Türk yarı maratoncular da yarıştaki yerlerini alacaklar. Yarı maratonda dereceye girenler, başarılarının karşılığında nakit ödüller de elde edecekler. Genel tasnif, Türk sporcular sıralaması ve 35 yaş ile başlayan master yaş gruplarında toplam ödül tutarı 1.054.520 TL’ye ulaşıyor. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu ödül sistemiyle bir yandan elit atletleri daha hızlı dereceler yapmaya özendirirken, diğer yandan her yaştan vatandaşımızı düzenli antrenman yapmaya teşvik ediyor. 8 Nisan’da yarış sonrası Yenikapı’da yapılacak ödül töreni bir de anma etkinliğini kapsayacak. 2017 Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda yarış rekorunu kıran Tanzanyalı İsmail Juma, yarıştan yedi ay sonra ülkesinde geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Juma’nın antrenman grubundan İstanbul’a davet edilen genç bir atlete, kendisi de yarışta koştuktan sonra Juma’nın ailesine iletilmek üzere bir anı plaketi takdim edilecek.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: 13.VODAFONE, İSTANBUL, YARI, MARATONU, TANITIM, TOPLANTISI, , YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı