Haber Detayı
16 Eylül 2013 - Pazartesi 12:32 Bu haber 1239 kez okundu
 
17 MİLYON ÖĞRENCİ BU SABAH DERS BAŞI YAPTI
2013-2014 eğitim-öğretim yılı bugün başladı.17 Milyon Öğrenci uzun bir aradan sonra bu sabah ders başı yaptı.
Resmi İlan Haberi
17 MİLYON ÖĞRENCİ BU SABAH DERS BAŞI YAPTI

2013-2014 eğitim-öğretim yılı bugün başladı.17 Milyon Öğrenci uzun bir aradan sonra bu sabah ders başı yaptı.

2013-2014 eğitim-öğretim yılı, bugün başladı. Yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen ilk ders zilinin çalmasıyla ders başı yaptı.

Öğrenciler ve öğretmenler üç ay süren yaz tatilinin ardından bugün, 13 Haziran 2014'e kadar sürecek yeni eğitim-öğretim yılı maratonuna başladı.

Bu eğitim-öğretimin yılının birinci dönemi 24 Ocak 2014'te sona erecek. Yarı yıl tatili, 27 Ocak-7 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönem ise 10 Şubat 2014 tarihinde başlayacak.

Öğrenciler ve öğretmenler üç ay süren yaz tatilinin ardından Bugün ders başı yaparak, 13 Haziran 2014'e kadar sürecek yeni eğitim-öğretim yılı maratonuna başlamış oldu.

Eğitim-öğretim yılı, Etimesgut Cahit Zarifoğlu İlkokulunda, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katıldığı bir törenle başladı.

BAKAN AVCI'DAN ÖĞRENCİLERE "KİTAP OKUYUN" TAVSİYESİ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara Etimesgut Cahit Zarifoğlu İlkokulu'nda 2013-2014 eğitim yılının açılış törenine yaptığı konuşmada, öğrenciler, öğretmenler ve velilere seslendi. Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması dileğinde bulunan Avcı, öğrencilere kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

Eğitim yatırımlarına değinen Avcı, servislerde de düzenlemeye gidildiği bilgisini verdi. Öğrencilerin başarısında, okul ve öğretmenin yanı sıra velilerin de büyük önem taşıdığını vurgulayan Avcı, "Yeni eğitim öğretim yılı tüm ülkemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.
 

Tören sonunda, bu yıl ilk kez bir uygulama gerçekleştirilecek. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Güvenliği Platformunca öğrenci servis kuralları temsili gösterilecek. Öğrenci ve velilere yönelik emniyet kemeri simülatörü uygulaması yapılacak.

Ortaöğretime geçiş sistemin yenilendi

İlköğretim birinci sınıf ve okulöncesi eğitim alan öğrenciler, 9-13 Eylül tarihleri arasında uyum programına alındı.

Yeni eğitim yılında öğrencileri pek çok yenilik bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) açıkladığı ortaöğretime yeni geçiş sistemiyle, bu yıl 8'inci sınıfta olacak öğrenciler, sınavla öğrenci alan liselere yerleşebilmek için 6 temel dersten iki dönemde Bakanlıkça yapılacak sınavlara girecek.

Kıyafet düzenlemesi

Bakanlık, okullarda serbest kıyafet uygulamasına ilişkin mevzuatta da düzenlemeye gitti. Bundan sonra tüm okullarda velilerin yüzde 50'sinden fazlasının onayı alınarak ilgili eğitim öğretim yılı için okul kıyafetleri belirlenebilecek.

Kılık ve kıyafetlerinin seçimine yönelik oylama veya anket çalışmaları 4 yılda bir yapılacak. Velilerin çoğunluk kararına göre, okul forması tercih edilirse 2012-2013 eğitim öğretim yılındaki formalar kullanılacak.

Ders saatleri eşitlendi

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeyle özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, güzel sanatlar liseleri ile Anadolu sağlık ve sağlık meslek liselerinin sınıf mevcudu 30, diğer ortaöğretim kurumlarının ise 34 olacak. Tüm ortaöğretim kurumlarında bir ders saati 40 dakika olarak eşitlendi.

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılının bütün dönemlerinde takdir belgesi alan öğrencilere üstün başarı belgesi verilecek. 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: 20132014, eğitimöğretim, yılı, bugün, başladı17, Milyon, Öğrenci, uzun, bir, ara
Yorumlar
Haber Yazılımı