Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 12:49 Bu haber 2187 kez okundu
 
AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE ÇALIŞAN TIBBİ SEKRETERLER İNTİHARIN EŞİĞİNDE
Sağlık Bakanlığından 2018 yılında 35 Bin Atama Bekleyen Tıbbı Sekreter Mezunu İçin Taşeronluk Sistemi Gittikçe Büyüyen ve Kötüleşen Bir Kabus Haline Gelmeye Başladı.Atama sorunu ve Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan Tıbbi Sekreterler sorunlarına çözüm bulunmasını istiyorlar.
Kamudan Haberler Haberi
 AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE ÇALIŞAN TIBBİ SEKRETERLER  İNTİHARIN EŞİĞİNDE

Sağlık Bakanlığından  2018 yılında  35 Bin Atama Bekleyen Tıbbı Sekreter Mezunu İçin Taşeronluk Sistemi Gittikçe Büyüyen ve Kötüleşen Bir Kabus Haline Gelmeye Başladı.Atama sorunu ve Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan Tıbbi Sekreterler  sorunlarına çözüm bulunmasını istiyorlar. 

 

Yüksekokul eğitimi görmüş ve bu eğitimde anatomi, hasta psikolojisi, fizyoloji gibi sağlık alanında olmazsa olmaz bilgileri içeren bir eğitim seviyesine sahip olarak örgün eğitimden mezun olan Tıbbı sekreterlerin yerine MEB onaylı sertifikalar ile kurslardan alınan kişiler taşeron firmalar aracılığıyla tıbbı sekreter olarak göreve başlatılıyor. Bu durum o insanlar içinde zor çünkü  düşük yaşam standartları ve düşük maaş gibi bir sistemde çalıştırılmakta ve çalışmak zorunda kalmaktadırlar 

 

Sağlık Bakanlığı Yetkülilerine seslenen Tıbbi Sekreterler;

''Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterlere maaşları neden direk onların hesabına yatmıyor.Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler neden EBE,Hemşire gibi Devletle sözleşme olmuyor?,tıbbi Sekreterler Aile sağlığı merkezinde Taşeron olarak zaten asıl işi yapıyor.Onların da yararlanması haktır.Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler EBYS, yazışmalar ve hasta kabul işlemleri olsun asıl işlerini yapıyorlar. Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler devletimiz doktorlar maaştan ayrı olarak ödenen cari giderden maaşımızı almak istemiyoruz. Çünkü hakkımız olan maaş verilmiyor. Aile sağlığı merkezinde doktorlar 13 bin hemşire 3-4 bin alırken tıbbi sekreterler asıl işi yapmasına rağmen hakkı olan maaş almak istiyor. Evli çocuk sahibi Anne babalarız Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler olarak devletle sözleşme yapmak istiyor ve maaşımızı devletten almak istiyoruz.''diyerek,acilen mağduriyetlerine son verilmesini istiyor.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: , AİLE, SAĞLIĞI, MERKEZİNDE, ÇALIŞAN, TIBBİ, SEKRETERLER, , İNTİHARIN, EŞİĞİNDE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı