Haber Detayı
18 Ekim 2017 - Çarşamba 13:57 Bu haber 3150 kez okundu
 
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ KAÇAR'DAN ASM'LERDE KASIM AYINDA TIBBİ SEKRETERLER İÇİN DÜZENLEME YAPILACAĞI MÜJDESİ
Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut KAÇAR Güneydoğu TV Mustafa ÇADRICININ programına katılarak 1 Kasımdan sonra Aile Sağlığı merkezlerin Tıbbi Sekreterler için düzenleme olacağını Aile hekimliğinde Tıbbi Sekreterlerin bütçeden para çıkmadan kolayca kadroya alınacağı müjdesini verdi
Kamudan Haberler Haberi
AK PARTİ  MİLLETVEKİLİ KAÇAR'DAN ASM'LERDE KASIM AYINDA TIBBİ SEKRETERLER İÇİN DÜZENLEME YAPILACAĞI  MÜJDESİ

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut KAÇAR Güneydoğu TV  Mustafa ÇADRICININ programına katılarak 1 Kasımdan sonra Aile Sağlığı merkezlerin Tıbbi Sekreterler için düzenleme olacağını Aile hekimliğinde Tıbbi Sekreterlerin bütçeden para çıkmadan kolayca kadroya alınacağı müjdesini verdi

 

Sağlıkçı olan Tıbbi sekreter 4 yıl lisede 2 yılda sağlık meslek yüksek okulunda olmak üzere toplamda 6 yıl alanında eğitim almakta ve Aile Sağlık  Merkezlerinde hasta kayıt, kayıtlı nüfusun takip kayıt işlemleri ve EBYS yazışmalar gibi işlemleri tıbbi sekreterler yapmaktadır. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı doktorun stres topu oldu. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı doktorların oyuncağı olmak istemiyor. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı cari giderden maaş almak istemiyor.

 

 

Aile sağlık merkezlerinde Sınıflandırmadan dolayı Aile hekimleri B sınıfı için 1 Tıbbi sekreter A sınıfı 2 Tıbbi sekreter çalıştırmaları zorunludur. Bu sınıflandırmadan dolayı zaten tıbbi sekreterler çalıştırılıyor ancak aile hekimleri bunu fırsat bilip devletimizden bize verdiği maaşın 3 katı para alıp bizi asgari ücretle bile çalıştırmamaktadır. Hatta bazı yerlerde 500tl ücretle diplomamızı kiralık alıp diplomamızı gasp etmektedirler ülkemizde işsizliğin hat safhada olduğu çalışma imkanı bulamadığı için bazı meslektaşlarımız diplomasını bu vicdan sahibi olmayan aile hekimlerine vermek zorunda bırakmakta aile hekimleri de diplomalarımız üzerinden rant sağlamaktadır Tıbbi sekreterler olarak bu adaletsizliğe bir çözüm bulunmasını bir ASM de 5 ten fazla aile hekiminin hasta kayıt evrak işini yapan tıbbi sekreterin en az hemşire ve ebeler kadar bir maaşı hak ediyoruz Aile Sağlığı Merkezlerine kadrolu tıbbi sekreter alınmasını istiyoruz.

 

  Bu kadar iş yüküne sorumluluk almasına rağmen Aile sağlığı merkezlerinde görev alan tıbbi sekreterlerin maaşı ancak 1600-1900 arasındadır. Başka illerde ASMlerde doktorlar 1400 (ASMlerde 1400 aşağısına İnşallah çalıştırılmıyor)çalıştırıyorlar. Bu mağduriyetimizi giderilmesini arz ediyoruz.

 

 Aile Sağlık Merkezlerinde görev yapan   doktorlar  11-13 Bin Arası Maaş, gene Aile Sağlık  Merkezlerinde görev yapan Hemşire-ebeler ise 3-4 bin TL mmaş almakta iken,  Aile hekimliğinde çalışan tıbbi sekreterlerin maaşı ise 1400-1600-1900 TL  arasındadır. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı doktorun stres topu oldu. Başka ASMlerde doktorlar 1400 ve aşağısına çalıştırıyorlar.

 

Aile Sağlık Merkezi Sorumlusu Doktorların ASM giderleri Devlet tarafından  ayrı hesaplarına yatırılmaktadır. ASM’nin personel giderleri olan doktor başına aylık gider hesabına 4800 yatmaktadır.5 birimlik bir ASM’de  24.000 TL aylık gider yatmaktadır. Tıbbi sekreterler Bir ASM’nin aylık gideri 13.000 geçmiyor.. Bizler doktorla sözleşme istemiyoruz. Devletle sözleşme istiyoruz. Aile hekimliğinde tıbbi sekreterler olarak düzenleme güvence ve maaş istiyoruz”

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ŞANLIURFA

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: AK, PARTİ, , MİLLETVEKİLİ, KAÇAR'DAN, ASM'LERDE, KASIM, AYINDA, TIBBİ, SEKRETERLER, İÇİN, DÜZENLEME, YAPILACAĞI, , MÜJDESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı