Haber Detayı
08 Nisan 2017 - Cumartesi 12:17 Bu haber 1978 kez okundu
 
ANKARA KULÜBÜ DERNEĞİ ÇINAR SEYMENİ RIFAT BALABAN ANKARA'DA VEFAT ETTİ
Ankara Kulübü Derneği'nin Çınar Seymeni Rıfat Balaban Ankara'da vefat etti
Ankara Haberi
ANKARA KULÜBÜ  DERNEĞİ  ÇINAR SEYMENİ  RIFAT BALABAN ANKARA'DA VEFAT ETTİ

Ankara Kulübü Derneği'nin Çınar Seymeni   Rıfat Balaban Ankara'da  vefat etti. 

 

Merhum Rıfat Balaban'ın Cenazesi 9 Nisan 2017 Pazar öğle namazı sonrası Ankara Karşıyaka Mezarlığı   toprağa verilecek.

 

RIFAT BALABAN KİMDİR?

 


1936 yılında dünyaya gelen Ankara'nın Hacettepe semtinin İmaret mahallesinde, Hamamönü esnaflarından elektrikçi Arif Balaban ile ev hanımı Cemile Hanım'ın oğlu  'Derviş Rıfat' lakaplı Rıfat Balaban, Dumlupınar İlkokulu'nda başladığı eğitim hayatını, Ulus'taki 1. Sanat Okulu'ndan ehliyetli elektrikçi olarak mezun olup tamamladı

 

Babasının yanında iş hayatına atılan Balaban, saza olan merakı nedeni ile 4.Orta (Şimdiki Cebeci Orta Okulu) okulu arkasındaki sazcı Kastamonulu Kazım ustanın dükkanına her gün gidip geliyor ve bir saz almak istiyordu.Babası da saz çalmasına karşı çıktığından, o zamanlar 75 lira olan sazı bir türlü alamıyordu.


İlk sazını evin önünden geçen bir eskiciden 26,50 liraya satın alan Balaban, Hamamönü'nde Fehmi Dayı lakaplı Yağcıoğlu Fehmi Efe'den ilk dersini almaya başlar. Aynı zamanda feyz aldığı Fehmi Dayı ve Bolu'lu Emin Aldemir, Rıfat Balaban'ın sanat hayatında çok önemli bir yere sahip olmuşlardır.


1960 yılında kendisi gibi Hacettepeli olan Cemile Kalacı Hanım'la evlenen Rıfat Balaban'ın Ömür adında bir kızı ve radyoda saz sanatçısı olarak çalışan Arif adında bir oğlu vardır.


Aynı zamanda Seymen olan Rıfat Balaban, 50 yıl seymenlik kültürüne hizmet ettiği için Ankara Kulübü Derneği tarafından Çınar Seymen Ödülü ile ödüllendirilmiştir.

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: ANKARA, KULÜBÜ, , DERNEĞİ, , ÇINAR, SEYMENİ, , RIFAT, BALABAN, ANKARA'DA, VEFAT, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı