Haber Detayı
25 Şubat 2017 - Cumartesi 20:29 Bu haber 1078 kez okundu
 
Antalya'nın 'Turizm Kurmayları' Almanya ve Hollanda'daydı...
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Amsterdam başkonsolosluğumuzda yapılan kahvaltılı toplantıda turizmciler, medya mensupları ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle buluştu
Türk Dünyasından Haberler Haberi
Antalya'nın 'Turizm Kurmayları' Almanya ve Hollanda'daydı...

Antalya Büyükşehir  Belediye Başkanı Menderes Türel, Amsterdam başkonsolosluğumuzda yapılan kahvaltılı toplantıda turizmciler, medya mensupları ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle buluştu.

 

AMSTERDAM,- Krize giren Türk turizminin yeniden canlanması için harekete geçenler arasında bulunan Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, beraberinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, IC – Fraport Havalimanı Yönetim Kurulu üyesi Yaşar Döngel, Profesyonel Otelciler Derneği Başkanı ve Rixos Downtown Genel Müdürü Hakan Duran, ANSET Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış ilişkiler Dairesi Uzmanı Süheyla Karasan, Barut Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Barut ve TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Serra Palace Hotel sahibi Sururi Çorabatır olduğu halde, önemli Avrupa kentlerine iş ziyaretlerinde bulundu.

 

’Media Brifing Roadshow Antalya’ kapsamında Frankfurt ve Hamburg’da turizm konusunda gazetecilere Antalya’yı anlatan heyeti, Türkiye’nin Hamburg Başkonsolosumuz Mehmet Fatih Ak, Frankfurt Başkonsolosumuz Burak Karartı ve Franfurt Kültür ve Turizm Ataşemiz Osman Şahin ağırladı.

 

Heyet, ilk ziyaretin gerçekleştiği Frankfurt’ta, Almanya’nın en etkin gazetelerinden Frankfurter Algemeine Zeitung’un turizm editörü Timo Kotowski ile bir araya gelerek Antalya’yı konuştu.

 

Almanya’dan gelen turist sayısında yaklaşık yüzde 30’luk düşüş olduğunu, ancak Rusya’dan gelen turistlerle bu kaybın önemli bir bölümünün telafi edildiğini dile getiren Antalya heyeti, Alman turist sayısındaki düşüşün nedenleri ve giderilmesi için yapılması gerekenler üzerinde durdu.

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi İzleme Komitesi Milli Heyet Başkanlığı görevini de yürüten Menderes Türel, Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi gerilimin, Alman turist sayısındaki düşüşe yol açıp açmadığını soran gazetecilere yanıtlar verdi. 


“Alman turistler, Türkiye dışındaki ülkelere giderken bu ülkelerdeki politik durumu göz önüne alıyor mu?” sorusuyla karşılık veren Başkan Türel, şöyle devam etti:


“Örneğin Mısır ve Küba’daki politik gelişmeler turistleri ne kadar etkiliyor? Maalesef Alman toplumu, Türkiye ile ilgili politik olaylar hakkında yanlış bilgilerle donatılıyor. Biz bunu anlatmak için buradayız. Alman televizyonlarında yayınlanan bir programda, Türkiye’deki başarısız darbe girişimini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın durumunu güçlendirmek için kendisinin organize ettiği yönünde akıl almaz iddiaların öne sürüldüğünü duyuyoruz. Böyle bir şey nasıl iddia edilir? Türkiye’de yaşanan olaylar Almanya’da farklı gösteriliyor ve halkın büyük bölümü bunlara inanıyor. Ama biz, siyaset konuşmak için değil turizm konuşmak için buradayız.”

 

2017 sezonunda Antalya'ya tatile gidecek Alman turist sayısının stabil olmasını, ya da küçük bir artış göstermesini beklediklerini kaydeden Türel, ''Geçtiğimiz birkaç haftada bölgeye dönük reervasyonlar pozitif bir seyir izledi. Ancak rezervasyonların durumuna dair asıl bilgiyi ITB Berlin'de alacağız.'' dedi.
Türkiye'nin iyi bir fiyat-kalite dengesi sunmaya devam ettiğini kaydeden Türel, otellerin çok iyi olduğunu fiyatların ise oldukça düştüğünü ifade etti.

 

... VE HOLLANDA
Ahmet Barut ve Sururi Çorabatır haricindeki Antalya heyeti, daha sonra Amsterdam’a geldi. Hollanda medya mensuplarına Levant Restaurant'ta bir akşam yemeği verildi. Ertesi sabah Amterdam'da yeni açılan Başkonsolosluğumuzda kahvaltılı yapılan toplantıya, Hollanda’daki turizmciler, basın mensupları ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir araya gelindi.
Amsterdam başkonsolosluğumuzdaki toplantıya önemli Türk turizmciler de katıldı.

 

Bu ziyaretten fazlasıyla memnun kaldığını belirten Menderes Türel, 'Antalya'dan kapı komşum, Amsterdam'da Başkonsolos olarak karşıma çıktı' diyerek memnuniyetini dile getirdi.

 

Turizmimiz için çok başarılı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Antalya heyetinin, Avrupa ziyaretinin organizasyonu hakkında bazı sorularımız vardı ama, konunun hassasiyeti nedeniyle bu soruları bir başka sefere bırakıyorum.

 

ARTUKLU HABER AJANSI HULLANDA

HABER;İLHAN KARAÇAY

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Antalya'nın, 'Turizm, Kurmayları', Almanya, ve, Hollanda'daydı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı