Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 14:49 Bu haber 2125 kez okundu
 
ASMDE HİZMET ALIMI YOLUYLA ÇALIŞAN TIBBİ SEKRETERLER KADRO OLACAK
ASMde Şirketle hizmet alımı olarak çalışan tıbbi sekreterler kadro istiyor. 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Taşeron Düzenlemesi kapsamına alınmak istenen Tıbbi sekreterler,kendilerine de kadro verilmesini istiyorlar.
Kamudan Haberler Haberi
 ASMDE HİZMET ALIMI YOLUYLA ÇALIŞAN TIBBİ SEKRETERLER KADRO OLACAK

 

ASMde Şirketle hizmet alımı olarak çalışan tıbbi sekreterler kadro istiyor. 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Taşeron Düzenlemesi kapsamına alınmak istenen Tıbbi sekreterler,kendilerine de kadro verilmesini istiyorlar.

 

Aile Sağlık Merkezlerinde Asıl işi yapan Tıbbi sekreterler  Bazıları Şirketle Hizmet alımı olarak çalışmakta bazıları ise direk Doktoırla anlaşmalı durumlarını cevap arıyorlar.

 (Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterlere maaşları neden direk onların hesabına yatmıyor. Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler  neden  EBE,Hemşire gibi Devletle sözleşme olmuyor?)(Tıbbi Sekreterler Aile sağlığı merkezinde Şirket hizmet alımı Taşeron olarak zaten asıl işi yapıyor.Onlarında yararlanması haktır.)

 

Tıbbi sekreter 4 yıl lisede 2 yılda sağlık meslek yüksek okulunda olmak üzere toplamda 6 yıl alanında eğitim almakta ve Aile Sağlık  Merkezlerinde hasta kayıt, kayıtlı nüfusun takip kayıt işlemleri ve EBYS yazışmalar gibi işlemleri tıbbi sekreterler yapmaktadır. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı Şirketle hizmet alımı olarak  çalışan sağlıkçı doktorun stres topu oldu. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı doktorların oyuncağı olmak istemiyor. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı cari giderden maaş almak istemiyor.

 

Aile hekimlikleri iş yükünden rahatsız kayıtlar olsun, yazışmalar olsun.  Ve hasta kabul işlemleri Tıbbi sekreterler tarafından yapılmaktadır. Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler maaşları doktorlara ödenen cari giderden ödeniyor. Aile sağlığı merkezinde A sınıfı B sınıfı gruplamasından dolayı devlet doktorlar maaş ayrı birde cari gider ödüyor. Cari giderler Aile sağlığı merkezine harcanması için doktorların hesabına yatıyor. Aile Sağlık Merkezi Sorumlusu Doktorların ASM giderleri Devlet tarafından  ayrı hesaplarına yatırılmaktadır. ASM’nin personel giderleri olan doktor başına aylık gider hesabına 4800 yatmaktadır.5 birimlik bir ASM’de  24.000 TL aylık gider yatmaktadır. Bir ASMDE 5 doktor varsa adam başı 1500 TL toplandığında 7500 aylık gider gidiyor. Doktorlar bu cari giderden maaşları veriyorlar. Diğer kalan cari gideri cepe atıyorlar. Bizler maaşlarımızı direk devletimizden almak istiyoruz.

 

 Bu kadar iş yüküne sorumluluk almasına rağmen Aile sağlığı merkezlerinde görev alan tıbbi sekreterlerin maaşı ancak 1600-1900 arasındadır. Başka illerde ASMlerde doktorlar 1400 (ASMlerde 1400 aşağısına)çalıştırıyorlar. Bu mağduriyetimizi giderilmesini arz ediyoruz.Yani bir doktor maaş+cari gider alıyor.maaş 8- 9 bin cari gider 4800:13000 ediyor.

ASMde Şirketle hizmet alımı olarak çalışan tıbbi sekreterler kadro istiyor.

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

ABDULLAH ORTAÇ/ÖZEL HABER

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: , ASMDE, HİZMET, ALIMI, YOLUYLA, ÇALIŞAN, TIBBİ, SEKRETERLER, KADRO, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı