Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 21:33 Bu haber 587 kez okundu
 
BAKAN SOYLU'DAN ÖNEMLİ UYARI;'YAYLALARDA YAŞAM MALZEMESİ BIRAKMAYIN'
Kolluk kuvvetleri , büyük marketlerden ve toptancılardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve satışlarını takip edecek.
Ankara Haberi
BAKAN SOYLU'DAN ÖNEMLİ UYARI;'YAYLALARDA YAŞAM MALZEMESİ BIRAKMAYIN'

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılanaçıklamaya göre Kolluk kuvvetleri , büyük marketlerden ve toptancılardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve satışlarını takip edecek.

 

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklama şöyle;

 

''Bakanlığımız, yürütülen başarılı operasyonlarla nefes dahi alamayan Bölücü Terör Örgütü üyelerinin (BTÖ) yiyecek sıkıntısı çekmesi  üzerine,  yaylacıları uyardı. Bakanlığımız terör örgütünün kış yapılanmasını önlemek için yayla sezonunu bitiren vatandaşlara, terör örgütü mensupları tarafından alınabilecek yaşam malzemelerini evlerinde bırakmamalarını istedi. Ayrıca kolluk kuvvetleri, büyük marketlerden ve toptancılardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve  satışlarını takip edecek. 
 
 
Bakanlığımız, Jandarma  Genel  Komutanlığı,  Emniyet Genel Müdürlüğü ile Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Ordu,  Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli ve Van valiliklerine Bakan Süleyman Soylu imzalı "Güvenlik  Tedbirleri" konulu  genelge  gönderdi.
 
 
Genelgede, ülkemizin toprak bütünlüğünü, milli güvenliğini ve kamu düzenini tehdit eden, vatandaşların temel hak ve hürriyetlerini yok etmeye yönelik eylem ve saldırılarda bulunan terör örgütleriyle devletin tüm imkân ve kabiliyetleri kullanılarak  etkin mücadele edildiği ifade  edildi.
 
 
Yürütülen başarılı operasyonlar sayesinde özellikle BTÖ'nün, temel gıda ve yaşam malzemesi temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığına dair bilgiler alındığına vurgu yapılan genelgede; BTÖ mensuplarının temel gıda  ve yaşam malzemesi teminini engellemek amacıyla yayla dönüşlerinde alınacak güvenlik önlemleri şu şekilde sıralandı;
 
 
Yayla ve meraların vatandaşların kullanımına açılması ile birlikte terör örgütüne yardımcı olabilecek kişilerin terör örgütü mensuplarına erzak ve yaşam malzemesi sağlamalarını önlemek için gerekli tedbirler alınacak. Yayla dönüşlerinde vatandaşların artan yaşam malzemelerinin terör örgütü mensuplarınca alınabileceği düşünülerek yaylada bırakmamaları konusunda uyarılacak. BTÖ mensuplarının lojistik faaliyetlerine yardım eden ve erzak götüren işbirlikçilerinin genellikle yol kontrollerinde ana yollar yerine ara ve tali yolları kullanması nedeniyle bu yolların denetimine ağırlık verilecek.
 
 
“Dikkat çekici un, şeker, konserve  satışları takip edilmeli”
 
 
Kolluk kuvvetlerince toptan satış yapan yerler ile büyük marketlerden ve bakkallardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve, helva, reçel vb. gıda ve yaşam malzemelerin satışı takip edilecek ve istihbarata ağırlık verilecek.
 
 
Yol kontrollerinde kamyonet, panelvan, minibüs gibi şüpheli araçlar detaylı aramalardan geçirilecek.  Terör örgütü tarafından kullanılması muhtemel gıda ve yaşam malzemelerini aracında bulunduran şahısların yerleşim yeri ile yol güzergahı ve kaç kişilik malzeme götürdüğü hususları ayrıntılı sorgulanacak.
 
 
2017 yılında 166 ton, bu yıl 43.5 ton gıda malzemesi ele geçirildi
 
 
2017 yılında jandarma sorumluluk bölgesinde bin 807 sığınak, barınak ve mağara ele geçirildi. Buralarda bulgur, çay, fasulye, helva, kuru soğan, makarna, mercimek, patates, peynir, pirinç, salça, şeker, tuz, un, yağ, zeytin ve muhtelif gıda olmak üzere,  toplam 166 ton 446 kg malzeme   bulundu.
 
 
Bu yılın 8 aylık döneminde ise, 788 sığınak, barınak ve mağrada  toplam 43 ton 510 kg  bulgur, çay, fasulye, helva, kurusoğan, makarna, mercimek, patates, peynir, pirinç, salça, șeker, tuz, un, yağ, zetyin ve muhtelif gıda malzemesi ele geçirildi.
 
 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: BAKAN, SOYLU'DAN, ÖNEMLİ, UYARI;'YAYLALARDA, YAŞAM, MALZEMESİ, BIRAKMAYIN',
Yorumlar
Haber Yazılımı