Haber Detayı
26 Ekim 2016 - Çarşamba 13:12 Bu haber 1672 kez okundu
 
BALKANLARI TÜRK ÇAYI İLE ISITACAĞIZ
ÇAYKUR, EkoAvrasya ve Batu Platform işbirliğinde hazırlanan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” adlı Türk Çayı tanıtım organizasyonunda ilk durak Bulgaristan Türklerinin başkenti Kırcaali oldu.
Türk Dünyasından Haberler Haberi
BALKANLARI  TÜRK ÇAYI İLE ISITACAĞIZ

ÇAYKUR, EkoAvrasya ve Batu Platform işbirliğinde hazırlanan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” adlı Türk Çayı tanıtım organizasyonunda ilk durak Bulgaristan Türklerinin başkenti Kırcaali oldu. 

 

 ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun da katıldığı organizasyon ülkede yaşayan soydaşlar başta olmak üzere komşu ülke halkından büyük ilgi gördü.

 

Kırcaali Otogarı’nda gerçekleştirilen Türk Çayı Tanıtım günleri Ömer Lütfi Derneği foklor ekibinin gösterileriyle başladı.

ÇAYKUR Tanıtım TIR’ının ikramlarda bulunduğu organizasyona; DOST Partisi Genel Başkanı Yardımcısı ve Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, ÇAYKUR Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Miraç Mollamehmetoğlu, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mustafa Mehmed, Batu Platformu Başkanı ve Hasköy Müftüsü Basri Eminefendioğlu, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, Başkan Yardımcısı Ebubekir Kipel, Genel Sekreter Beşir Var başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

 

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu yaptığı açıklamada; “Tabi çay bahane, biz bu tanıtım günleri ile kardeşlerimizle hasret gidermek istedik. Bugün Kırcaali’de başlayan turumuz Bulgaristan’da kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı diğer şehirlerde, ardından ise Romanya’da devam edecek” dedi.

 

Hedeflerinin Türk Çayını tüm dünyaya tanıtmak olduğunu belirten ÇAYKUR Genel Müdürü Sütlüoğlu; “Çayımız üzerine kar yağan, dolayısıyla haşere barındırmayan dünyanın en organik çayı, bizim çayımız haşere barındırmadığı içinde zehirli ilaçlar kullanmıyoruz, dünya çayımızın bu özelliğini yeni yeni öğrenmeye başladı, dünya artık çayımızı tanıdı ve biliyor, şu anda 88 ülkedeyiz, yeni ürünümüz, doğuk içeceğimiz Didi ile pazar alanımızı daha da geliştireceğimize ve tüm dünyada hakettiğimiz yeri alacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

DOST Partisi Genel Başkanı ve Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet ise yaptığı açıklamada; “Bugün bizim için güzel bir gün, hem Sayın Genel Müdürümüzü ve ekibini ağırlıyor hem de Türk Çayını Bulgaristan vatandaşlarına tanıtıyoruz. Balkan coğrafyasında Osmanlı’dan kalma bir kahve kültürü var, ancak aynı kültürü paylaşan iki ülke halkının Türk Çayını da paylaşabileceğini düşünüyorum” dedi.

 

15 Temmuz darbe sürecinin Türkiye ve Bulgaristan Türkleri için bir dönüm noktası olduğunu da belirten DOST Genel Başkan Yardımcısı Şabanali Ahmet; “Bu yapılmaya çalışılan iş akıl alır bir şey değil, FETÖ Terör Örgütünün yaptığı bu girişim bizim tarafımızdan sert bir dille kınanmıştır. Ancak biz olaya diğer bir pencereden de bakıyoruz, Türkiye’nin gerçek gücünü görmeyen ya da görmek istemeyen ülkeler bu süreçte Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu görmüş oldu, Türkiye artık 80’li dönemleri geride bıraktı, demokrasisi oturmuş güçlü bir ülke haline geldi, biz DOST Partisi olarak Türkiye ile Bulgaristan’ın ilişkilerinin daha da ileriye gitmesi için mücadele veriyor, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” şeklinde görüşlerini yansıttı.

 

ÇAYKUR Dış İlişkiler Genel Kordinatörü Miraç Mollamehmetoğlu ise yaptığı açıklamada; “Yavru Vatan Kıbrıs’tan başlattığımız tanıtım hamlemiz daha sonra Balkanlar’ın Adriyatik kıyılarında, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova ve Makedonya’da devam etti, bugün ise Bulgaristan’dayız, burada olmaktan, çayımızı kardeşlerimize ikram etmekten mutluyız, bundan sonra da inşallah Azerbaycan, Dağıstan ve Çeçenistan hattında tanıtım çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

Dünyanın en naturel ve organiz çayının Türk Çayı olduğuna dikkat çeken EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren yaptığı açıklamada şu vurguyu yaptı: “Çayımızı tüm dünyaya tanıtmak amacıyla soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı KKTC; Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova ve Makedonya’da bir dizi etkinlikler düzenledik, bu gün ise Bulgaristan Türklerinin başkenti Kırcaali’deyiz,. Amacımız hem onlarla bir yudum çay içmek, hem hasret gidermek hem de onlara yalnız olmadıklarını htirmek, programımız Filibe, Burgaz, Bükreş ve Köstence’de devam edecek” ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ve EkoAvrasya heyeti Kırcaali’de Ömer Lütfi Derneği ve Kırcaali Bölge Müftülüğüne birer ziyaret gerçekleştirdi.

 

ÇAYKUR Tanıtım Tırı Kırcaali’nin ardından tanıtım çalışmalarını, Jivkov rejimine karşı ilk hak arayışlarının başlatıldığı Cebel kasabasında devam etti. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ve beraberindeki heyet burada Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer’i de ziyaret etti.

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALKANLARI, , TÜRK, ÇAYI, İLE, ISITACAĞIZ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BALKANLARI  TÜRK ÇAYI İLE ISITACAĞIZ
BALKANLARI  TÜRK ÇAYI İLE ISITACAĞIZ
BALKANLARI  TÜRK ÇAYI İLE ISITACAĞIZ
BALKANLARI  TÜRK ÇAYI İLE ISITACAĞIZ
BALKANLARI  TÜRK ÇAYI İLE ISITACAĞIZ
Yorumlar
Haber Yazılımı