Haber Detayı
03 Aralık 2017 - Pazar 13:53 Bu haber 855 kez okundu
 
BAŞKAN AKGÜN'DEN''DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'' MESAJI
Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Metin Akgün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı.
- Haberi
BAŞKAN AKGÜN'DEN''DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'' MESAJI

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı  Metin Akgün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı.

 

Başkan Metin Akgün Mesajında;

 

''Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilen bugün, bir kutlama, salt basın açıklamamalarıyla geçiştirilecek bir gün değildir.

Bugün, toplumun her katmanında bir farkındalık sağlama fırsat günüdür,

 Bu gün, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşmemiz gereken bir gündür.

"Engellenmenin” bilinçaltı yansıması, kendisinden farklı kabul ettiğini önyargıdan kaynaklanan ayrımcılıktır. Bu ayrımcılığın kaynağı da “ötekileştirmedir. “ Yaratılanın en şereflisi olan insan olmanın erdemlerine ulaşmanın farkındalığına ulaşanlar bilirler ki, ötekileştirmenin algı temelinde kibir vardır. Kendini beğenmişlik vardır. Gururlanma vardır… Gurur, kibir kendisi dışındakileri ötekileştirerek kaprislerin tatmini vardır.

Ulusal medyaya yansıyan; “Bir babanın mahallesinde, engelli çocuğundan kaynaklanan şikâyetlerin artmasına dayalı öz evladının canına kıydığı” haberi unutulamayacak kadar tazedir. Vicdanları yaralayan bu haber, toplumsal değerlerimizdeki erozyonun boyutlarını gözler önüne serer.

Engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunları dar bir çerçeveye sığdırılıp, günü birlik düzenlemelerle üzeri örtülmeyecek kadar ağır ve ciddidir.

Erişilebilirlik engellilerin olmazsa olmazıdır. Eğitimde, sağlıkta, çalışma yaşamında kısaca yaşamın her alanında engellerin kaldırılması; toplumsal bir şuurlanma, zihinlerimizde var olan ve dogmalaşan engelleri kaldırmakla, önyargılarımızı aşmakla başlar…

Engellilerimizin karşılaştıkları sorunların çözülmesi, ayrım yapılmadan, hak ve özgürlüklerden herkesle eşit oranda faydalanmalarının önünün açılması, kültür, sanat ve spor alanlarında ve toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri, devletin bütün kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin, daha  da önemlisi, toplumun diğer kesimlerinin ortak görevidir.

Bu kapsamda engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir.

Engellilere karşı duyarlılık değerimizi, ecdadın dün yaşadığı üzere, milletçe ortak değerimiz kılmalıyız. 

Bu duygu ve düşüncelerle; şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu adına,  şartların çok namüsait bir mahiyette tezahür eden günümüzde, yaşamın her anında, engellere rağmen yaşamı anlamlı kılan, engel tanımayan tüm engelli kardeşlerimize, evlatlarımıza, aileleriyle yaşam boyu sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum.''Dedi

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ELAZIĞ

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: BAŞKAN, AKGÜN'DEN''DÜNYA, ENGELLİLER, GÜNÜ'', MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı