Haber Detayı
29 Ekim 2017 - Pazar 20:34 Bu haber 883 kez okundu
 
BAŞKAN ÖZASLAN:''CUMHURİYETİMİZ SÖNMEYECEK BİR VOLKANDIR''
Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr.Metin ÖZASLAN , Türkiye Cumhuriyeti'nin 94. kuruluş yıldönümü nedeni ile bir kutlama mesajı yayımladı.
Ankara Haberi
BAŞKAN  ÖZASLAN:''CUMHURİYETİMİZ SÖNMEYECEK BİR VOLKANDIR''

Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr.Metin ÖZASLAN  , Türkiye Cumhuriyeti'nin 94. kuruluş yıldönümü nedeni ile bir kutlama mesajı yayımladı.

 

 

Başkan Özaslan yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

''Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk zorlu bir süreçten sonra ülkemizi kurtarmış ve milli iradeyi tescil ederek Cumhuriyeti inşa etmiştir. Çağdaş dünyanın modern ülkesi Türkiye, Cumhuriyeti benimserken çeşitli süreçlerden geçmiştir.29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır. 2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.
 


Tarihimizde gördüğümüz gibi Cumhuriyetimize her zaman önem verdik. Gerek ilan edilirken gerekse bugünlere taşırken Cumhuriyet ile bütünleştik.Bir kez daha aziz hemşehrilerimin ve milletimin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.''Dedi.

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

HABER:ABDULLAH ORTAÇ

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: BAŞKAN, , ÖZASLAN:''CUMHURİYETİMİZ, SÖNMEYECEK, BİR, VOLKANDIR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı