Haber Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 20:06 Bu haber 317 kez okundu
 
BAŞKAN UYSAL 60 ARAP GAZETECİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTU
İstanbul Haberi
BAŞKAN UYSAL 60 ARAP GAZETECİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İBB tarafından düzenlenen “Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması" çerçevesinde Arap dünyasından 60 gazeteciyle kahvaltıda bir araya geldi. Burada gazetecilere hitap eden Başkan Uysal, “1994 yılında gerçekleştirilen belediye seçimleri ile Türk siyasi tarihinde bir dönüm noktası yaşanmıştır” dedi. Sultanahmetʹteki Tunuslu Hayrettin Paşa Konağıʹnda Başkan Uysal’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen kahvaltıya 18 Arap ülkesinden 60 gazeteci katıldı. Kahvaltıda gazetecilere hitap eden Başkan Uysal, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanʹın burada belediye başkanlığı yapması bir model oldu. Bu modelle birlikte Türkiyeʹnin birçok yerinde belediyecilik algısı ve anlayışı değişti” diye konuştu. İstanbul’da yapımı devam eden ve planlanan projeler konusunda Arap gazetecilere bilgi veren Başkan Uysal, “Şu anda İstanbulʹda 277 kilometre metro hattı inşaatı devam ediyor. Yer altında 20 bin kişinin çalışıyor. Yaklaşık iki sene sonra bunlar bitecek. Tabii bundan daha önemlisi önümüzdeki 10 yıl içerisinde 600 kilometre metro hattı yapıp hizmete açmayı planlıyoruzˮ dedi.

-1994 BELEDİYE SEÇİMLERİ DÖNÜM NOKTASI OLDU-
Başkan Uysal, 1994 yılında gerçekleştirilen belediye seçimleri ile Türk siyasi tarihinde bir dönüm noktası yaşandığının altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “O seçim belediyecilikte bir değişimdi. Türkiyeʹde değişim başladı. Demokrasilerde belediye, vatandaşa hizmetin ulaştığı en önemli irtibat noktasıdır. Yani vatandaşa ulaşabilme noktasında kılcal damar görevi yapıyor belediyeler. Buralar iyi işlediği zaman vatandaşla diyalog gayet iyi oluyor. 1994 öncesi ile bugünün belediyesini kıyaslarsak o dönemde nüfusumuz yaklaşık 8 milyon iken İstanbulʹun önemli bir kısmında su yoktu. Bugün baktığımızda ikamet eden 15 milyon, günlük nüfusla birlikte 18 milyon insan yaşıyor. Ona rağmen su problemi ve çevre problemleri önemli oranda çözülmüş durumdayız.ˮ

-CUMHURBAŞKANIZLA BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI DEĞİŞTİ-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB başkanı olması ile birlikte Türkiye’de belediyecilik anlayışının değiştiğine vurgu yapan Başkan Uysal, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanʹın burada belediye başkanlığı yapması bir model oldu. Bu modelle birlikte Türkiyeʹnin birçok yerinde belediyecilik algısı ve anlayışı değişti. Belediye olarak çok büyük işler yapılıyor. Bugün itibarıyla bakıldığında dünyanın en büyük 10 projesinden 6ʹsı Türkiyeʹde. Türkiye’deki en büyük 6 projeden 3ʹü İstanbul’da yer alıyor. Daha yapılması gereken çok işimiz olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. -YER ALTINDA 20 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR-
İstanbul’da devam eden projelerle ilgili de misafirlerine bilgi veren Başkan Uysal şöyle devam etti: “Metro hattındaki çalışmalarımız bile başlı başına ele alınacak nitelikteki bir büyüklüğe sahip. İstanbulʹda 277 kilometre metro hattı inşaatı devam ediyor. Bu, dünyadaki en fazla aynı anda metro hattı inşaatı olan şehir olduğumuz anlamına geliyor. Şu anda yer altında 20 bin kişi çalışıyor. Yaklaşık iki sene sonra bunlar bitecek. Tabii bundan daha önemlisi önümüzdeki 10 yıl içerisinde 600 kilometre metro hattı yapıp hizmete açmayı planlıyoruz. Bu tabii baktığımızda Londraʹda metro uzunluğunun 400 kilometre olduğunu göz önüne alarak bir değerlendirme yaparsak, onun yarısı kadar inşaat devam ediyor. Onun iki katı daha metro hattı inşa edeceğiz. Bu çok iddialı bir çalışmadır. Ha başaracak mıyız? Başaracağımız düşünüyoruz. Gerek çevre gerekse belediyenin yaptığı hizmetleri sizler de gördünüz. Ama hala yapılabilecek çok işi olduğunu düşünüyoruz. Bunları yaptıkça da insanların, halkın idarecilerini sahiplendiğini düşünüyoruz. AK Partiʹnin iktidarda kalma ve iktidarının güçlü olmasının en büyük sebeplerinden birisinin bu olduğunu düşünüyoruz.ˮ Başkan Uysal, “Yöneticiler olarak, İstanbulʹun neyi eksikse, muhakkak çözmemiz gerekirˮ düşüncesiyle hareket ettiklerini ve bunlara çözüm yolları aramakla meşgul olduklarını kaydederek, “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyadaki en gelişmiş ülkelerdeki şehir insanın hayat standardını İstanbulʹda yaşayan herkese ulaştıracağımıza inanıyoruz. Şu anda zaten İstanbulʹun belirli bölgelerinde bu hayat standardı yakalanmış, diğer bölgelerdeki hayat standardını da yükselteceğimizi düşünüyoruzˮ şeklinde konuştu.

-BİLGİ VE TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ-
“Aynı kaderi paylaşan, aynı bölgenin insanlarıyız” diyen Başkan Uysal konuşmasını şöyle   tamamladı: “Aynı inanç temelinde birleşiyoruz. Ülke olarak belediyecilik konusunda iyi bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Biz, bu konuda bütün coğrafyadaki şehirlere belediyecilik konusundaki tecrübelerimizi aktarmak adına üzerimize sorumluluk düştüğüne inanıyoruz. Her türlü öneriye açığız. Gelen insanlara da şunu söylüyoruz: ‘Amaç halka hizmetse bunun en iyi yapılacağı yerler belediyelerdir. Belediyecilik hususunda her türlü iş birliğine hazırız.’ Tabii ülke olarak bu noktaya çok ağır bedeller ödeyerek geldik. Yaklaşık bir 100 yıl bunun mücadelesi oldu. Bugün “Belediyeleri iyi yürüyor” diyorsak çok ağır bedelleri oldu. Bu bedelleri ödemiş bir ülke olarak biz aynı zor şartlardan geçerek değil de daha kestirmeden hizmet üretebilme adına biz, aynı coğrafyadaki şehirlerimize belediyecilik hizmetlerinin ulaştırılması adına da üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.ˮ Konuşmasının ardından Arap gazeteciler Başkan Uysal’a gündeme dair sorular sordu. Soru – Cevap bölümünün ardından Başkan Uysal’la Arap gazeteciler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, UYSAL, 60, ARAP, GAZETECİ, İLE, KAHVALTIDA, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı