Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 11:30 Bu haber 392 kez okundu
 
BAŞKAN UYSAL’DAN SANATÇILARA ÇAĞRI ‘İSTANBUL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞALIM’
İstanbul Haberi
BAŞKAN UYSAL’DAN SANATÇILARA ÇAĞRI ‘İSTANBUL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞALIM’

Kültür ve sanat camiasının önde gelen isimleri "İstanbul Kültür İftarı"nda buluştu. İftar programında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış İstanbul'a özgün bir ruh kazandırmak için birlikte çalışma çağrısında bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Kültür İftarı düzenlendi. Kültür ve sanat camiasını biraraya getiren iftar programı Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde gerçekleştirildi.
İBB Kültür Daire Başkanlığıʹnın organize ettiği programa İskender Pala, Hasan Kaçan, Orhan Gencebay, Halil Necipoğlu, Necati Şaşmaz, Yavuz Bingöl, Hakan Peker, Umut Akyürek, Yeşim Salkım, Ahmet Selçuk İlkan başta olmak üzere yaklaşık bin davetli katıldı. Dünya Kurʹan-ı Kerimʹi Güzel Okuma birincisi Abdurrahman Sadienʹin tilavetiyle başlayan programda İBB Kent Orkestrası Tasavvuf Müziği Topluluğu sahne aldı.

İSTANBULʹA HİZMET ETME SORUMLULUĞUMUZ VAR
İftar programında konuşan İBB Başkanı Mevlüt Uysal sanatçılarla birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı. İstanbulʹun geleceği için beraber hareket etme sorumluluğu taşıdıklarını belirten Uysal, ˮHer yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz iftarımıza hepiniz hoş geldiniz. İstanbul, eşi benzeri olmayan, 3 ayrı medeniyete bin 500 sene başkentlik yapmış bir şehir. Geçmişte bu nadide şehrin, içinde yaşayanlarından kaynaklı olarak güzelliklerinin hırpalandığı dönemler olmuş. ʹKeşke şunlar yapılmasaydıʹ dediğimiz bir çok şey olmasına rağmen İstanbul güzelliğini ve önemini muhafaza ediyor. Biz idareciler olarak idari alanda adımlar atabiliriz ama kültür ve sanat camiasının desteği olmadan İstanbulʹu arzuladığımız ihtişamına kavuşturamayız. Eğer İstanbul adına bir şeyler yapmak istiyorsak sizler birbirinizle, bizler sizlerle omuz omuza verip bu şehir için neler yapmamız gerektiğinin hesabını yapmalıyız. Bunu yapma sorumluluğumuz ve borcumuz varˮ dedi.

DAYANIŞMA İÇİNDE OLALIM
Sanatçıların da desteğiyle İstanbulʹa yakışır bir şekilde hizmet edileceğini söyleyen Uysal, ˮYol, köprü, binalar yapmak şehrin ruhunu doldurmuyor, ancak siz sanatçıların çalışmalarıyla İstanbulʹa yakışır özgün bir ruh kazandırabiliriz. Şehrin imarı noktasında birçok şey yapmış ve yapmaya devam ediyor olsak bile onların kalıcı olmasını, bir medeniyet eşiği görevi üstlenmesini siz sanatçılardan azami düzeyde istifade ederek başarabiliriz. İstanbulʹa, medeniyetimize hizmet için birlikte çalışmalıyız. İki kıtanın geçiş köprüsü konumundaki İstanbul, asırlar boyunca başkalarının hedefinde olmuştur. Eğer biz burayı vatanımız, kendi şehrimiz, kültür ve medeniyetimiz olarak ayakta tutmak istiyorsak dayanışma içinde olmak zorundayız. Komşu ülkelerde yaşananlara baktığımızda buna ne denli ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. O halde hem çevremizde yaşananlar bu konuda hassasiyetimizi artırmalı hem de içinde bulunduğumuz Ramazan ayı bu duyarlılığımızı pekiştirmelidirˮ diye konuştu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, UYSAL’DAN, SANATÇILARA, ÇAĞRI, ‘İSTANBUL, İÇİN, BİRLİKTE, ÇALIŞALIM’,
Yorumlar
Haber Yazılımı