Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 10:11 Bu haber 1037 kez okundu
 
Çalışanlar Yeni İş Ararken Nelere Dikkat Ediyor?
Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup’un üç aylık periyotlarla yenilediği Pazara Güven Endeksi araştırmasında Türkiye’de çalışanların en çok iş ve özel yaşam dengesine dikkat çektiği gözlemleniyor.
Kamudan Haberler Haberi
Çalışanlar Yeni İş Ararken Nelere Dikkat Ediyor?

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup’un üç aylık periyotlarla yenilediği Pazara Güven Endeksi araştırmasında Türkiye’de çalışanların en çok iş ve özel yaşam dengesine dikkat çektiği gözlemleniyor. Güncel ekonomi algısı ve istihdam pazarı beklentilerini mercek altına alan araştırma yılın her çeyreğinde tekrarlanıyor.

 

Bu araştırmadan elde edilen çarpıcı sonuçlara göre, Avrupa’da önümüzdeki yıl içinde iş ve özel yaşam dengesinde iyileşme olacağını düşünen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye’den ankete katılanların 65’i önümüzdeki yıl iş ve özel yaşam dengelerinin daha başarılı olacağını düşünüyor. Bu konuda Avrupa ortalaması ise 40.

 

Türkiye’de ekonomik durumun geleceği ile ilgili piyasanın ikiye bölünmüş olduğu gözlemleniyor. Araştırmaya katılanların 40’ı gelecek altı ay içinde ekonomik atmosferin olumlu yönde seyredeceğini düşünürken 38’i zayıf olacağını düşünüyor. Diğer yandan Almanya, 88 ile geleceğe umutla bakarken İtalya’da 42’lik bir çoğunluk önümüzdeki altı ayın kötü gideceğini öngörüyor.

 

Güncel ekonomi algısında ise Türkiye’de, çalışanların 56’sı durumun kötü olduğunu belirtiyor. Almanya, 90’lık bir oranla ekonominin günümüz koşullarından memnun ülkelerin başında yer alırken Avrupa’nın diğer büyük ülkeleri Türkiye ile fikir birliğinde.

 

Çalışanlar yeni işlerinden daha çok şey öğrenmek istiyor

 

Pazara Güven Endeksi Araştırmasına katılanların 38’i yeni işlerinde en çok yetenek gelişimine önem veriyor. Türkiye’de çalışanların 84’ü 1 yıl içinde yeteneklerinin gelişeceğini düşünüyor. İtalya’da ise bu oran 52.

 

Türkiye’de araştırmaya katılanların 37’si kariyerlerinin bir sonraki adımlarında yeni beceriler edinmek isterken 36’sı yeni bir iş ararken en çok iş özel yaşam dengesini önemsiyor. Türkiye’de yeni işlerinde stressiz bir ortam arayanların oranının ise sadece 2 olması dikkat çekiyor.

İtalya’dan araştırmaya katılanların 30’u kariyerinde yükselme hedefiyle, 29’u ise daha iyi bir maaş beklentisi ile yeni bir iş arıyor.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Çalışanlar, Yeni, İş, Ararken, Nelere, Dikkat, Ediyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı