Haber Detayı
05 Kasım 2016 - Cumartesi 19:13 Bu haber 1460 kez okundu
 
CHP’li Sağlar: “MC hükümeti kurulmuştur”
CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, önce Cumhuriyet yazarları ardından HDP’li milletvekillerine yönelik tutuklamaların ülkede yeni bir kaos yarattığını söyledi.
Siyaset Haberi
CHP’li Sağlar: “MC hükümeti kurulmuştur”

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, önce Cumhuriyet yazarları ardından HDP’li milletvekillerine yönelik tutuklamaların ülkede yeni bir kaos yarattığını söyledi.  Operasyonun Bahçeli-Erdoğan görüşmesinden hemen sonra gerçekleştiğine işaret eden Sağlar, "Anlaşılan o ki; MC hükümeti kurulmuştur" dedi. Sağlar, aydınlara ve HDP’li milletvekillerine yapılanların, 1994 olaylarından daha da beter olduğuna dikkat çekti.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyon ardından HDP’li milletvekillerinin tutuklanması ile devam eden süreci değerlendirdi.

 

Türkiye’nin bir hukuksuzlukla karşı karşıya olduğunu dile getiren Sağlar, “7 Haziran seçim sonuçları ile büyük bir panik ve kinle parlamentoyu yok sayanlar, kendilerine bağladıkları medya ve yargı ile bugün ülkeyi içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklemektedirler. Anayasa Mahkemesinin kararlarını bile tanımadığını söylemeye yüz bulanlar önce Cumhuriyet Gazetesi yazarlarını sonra da milyonlarca oy almış partinin liderlerini ve milletvekillerini tutuklamışlardır. Evrensel yargı ilkelerine rağmen, kendinden olmayan herkesi suçlu olarak gören bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Oysa, başarısız olan bir darbe girişimi sonrası toplumsal barışı sağlamak mümkündü. KHK’lar ile parlamento sistem dışı bırakılarak tek adam yönetimine geçilerek bu fırsat yok edilmiştir” dedi.

 

AKP’YE BİAT ETMEYENLER CEZALANDIRILIYOR

 

Darbecilerin cezalandırılması ile başlayan operasyonların, giderek muhalif olan herkesi içine almaya başladığını, suçluların cezalandırılması yerine; AKP’ye biat etmeyenlerin suçlanması halini aldığını anlatan Sağlar, şöyle devam etti:

“Bugünkü AKP iktidarı Birleşmiş Milletler’e OHAL’i gerekçe göstererek; adil yargılamayı, evrensel insan haklarını ve işkence ile ilgili kuralları askıya aldığını açıklamıştır. Öyle ki 3 aydır gözaltında tutulanlar bırakın mahkemeye çıkarılmayı, avukatlarıyla bile görüştürülmemektedirler. “

 

BAHÇELİ- ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

 

Bahçeli- Erdoğan görüşmesi sonrası HDP’ye gerçekleşen operasyonu manidar olarak değerlendiren Sağlar, “Dikkat çeken bir diğer durum ise; Bahçeli- Erdoğan görüşmesi sonrası HDP’ye yapılan bu operasyondur. Anlaşılan o ki; MC hükümeti kurulmuştur. Yeni ortaklık ile özgürlüklerle diktatörlük, insan hakları ile otoriterlik birbirine karışacak; Laik, demokratik cumhuriyet zora sokulacaktır.

 

Basına göre, Suriye topraklarına TSK’nın muharip askerleri girmiştir. Ülke bir yandan Ortadoğu bataklığında savaşırken, bir taraftan da iç kargaşa ile önü alınmaz bir felakete sürüklenmektedir.

 

Bugün aydınlara ve HDP’li milletvekillerine yapılanlar, 1994 olaylarından daha da beterdir. Eğer mezhepsel ve ırksal bir iç savaş çıkarsa bilinsin ki müsebbibi AKP iktidarı olacaktır. Ancak unutulmasın ki; Tek adam propagandasını yürütenler elbet bir gün tarih önünde hesap vereceklerdir."

 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: CHP’li, Sağlar:, “MC, hükümeti, kurulmuştur”,
Yorumlar
Haber Yazılımı