Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 15:33 Bu haber 755 kez okundu
 
CHP'Lİ TEZCAN ELİNDEKİ BELGELERİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısına, Kılıçdaroğlu'nun iddia ettiği "yurt dışı para transferine" ilişkin olduğu savunulan belgeleri kamuoyu ile paylaştı.
Ankara Haberi
CHP'Lİ TEZCAN  ELİNDEKİ BELGELERİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısına, Kılıçdaroğlu'nun iddia ettiği "yurt dışı para transferine" ilişkin olduğu savunulan belgeleri kamuoyu ile paylaştı.

 

"Açtırma kutuyu söyletme kötüyü. Mübarek cuma günü bize kutuyu açtıracaklar." diyerek sözlerine başlayan CHP'li Bülent Tezcan, bu konunun TBMM'de konuşulmasını istediklerini ancak TBMM'deki hakim iradenin, konunun görüşülmesinden rahatsız olduğunu ileri sürdü. Offshore adası olan Man Adası'nda 1 sterlin sermayeli Bellway Limited adında, "naylon bir şirket" kurulduğunu anlatan Tezcan, "Para transferinin öbür tarafında kim var, Cumhurbaşkanlığı makamında oturan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eniştesi Ziya İlgen, kardeşi Mustafa Erdoğan, dünürü Osman Ketenci, eski özel kalem müdürü Mustafa Gündoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan. Sayın Kılıçdaroğlu, salı günü bu para trafiğini belgelerle anlattı." diye konuştu. Man Adası'nda 2 Ağustos 2011 tarihinde, sahibi Sıdkı Ayan olan 1 sterlin sermayeli naylon şirket kurulduğunu ileri süren Tezcan, bir ortaklı, bir hisseli, bir sterlinlik sermayeli bu şirketin, hisse senedi olduğunu söylediği kağıdı gösterdi. Ayhan'ın, bu hissesini 2,5 ay üzerinde tuttuktan sonra 15 Kasım 2011'de Kazım Öztaş'a devrettiğini belirten Tezcan, Öztaş'ın hisse senedi olduğunu söylediği kağıdı basın toplantısında gazetecilere gösterdi. 

 


Bülent Tezcan, 15 Aralık 2011'den sonra, iddia edilen para trafiğinin başladığını, 15 Aralık 2011 tarihi ile 4 Ocak 2012 arasındaki 20 günde, 15 milyon dolarlık bir para trafiği bulunduğunu belirtti. 

 

Savcılığa belgelerin orijinallerini vereceklerini açıklayan Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bunlar şirket satışı için verildi deniliyor. Nasıl bir şirket satışı? Kim söyledi, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan söyledi: 'Akrabalarım, yakınlarım şirketlerini sattılar...' İyi, biz sadece para gitti mi diye düşünürken, 'şirketleri sattılar, para geldi' diyor. Daha vahimmiş ya. O zaman şu sorunun cevabını vermek zorundasınız, hangi şirketi sattılar, adı ne? 15 milyon dolar bu dekontlardaki paranın toplamı. Bu şirketin ortakları kim? Sattıkları şirketin sermayesi ne kadar? 15 milyon dolara satılmış, 1 sterlin sermayesi olan bir şirket almış. Bu şirketin bilançosu, varlıkları ne, kim almış, kim satmış, bu ticaretin içinde kim var, ne vermiş? Satılan şirketin devir senetleri nerede, ne zaman kurulmuş o şirket, ne kadar kazanmış? Ne kadar vergi ödemiş? Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyoruz, bu soruları sorma fırsatı verdi, bu para transferini kendi pencerelerinden izah etmeye kalktı. Bir şirket satışını bilmiyorduk, Erdoğan sayesinde öğrendik. Bülent Tezcan, bir gazetecinin, "Belgeler sadece yurt dışına para çıkışını mı gösteriyor, gelişine ilişkin belgeler de var mı?" sorusuna, "Hem çıkan hem gelen var. Para trafiği var. 'Şirket satıldı' dediler. Nasıl bir şirket satıldı onu bilelim, sonra üzerine konuşuruz. Cevabı bekliyoruz şimdi." karşılığını verdi. 

Tezcan'ın gazetecilere dağıttığı dosyanın içerisinde, Man Adası'nda 1 sterlin sermayeli Bellway Limited adında bir şirket kurulduğuna ilişkin evrak ile Halk Bankası üzerinden yapıldığı savunulan yurt dışı para transferlerinin belgeleri olduğu iddia edilen dekontlar bulunuyor.

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: CHP'Lİ, TEZCAN, , ELİNDEKİ, BELGELERİ, KAMUOYU, İLE, PAYLAŞTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı