301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Şubat 2019 - Pazartesi 13:39 Bu haber 1617 kez okundu
 
CİZRESPOR'A YAPILAN SALDIRI TBMM'YE TAŞINDI
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu; Cizre Spora Yapılan Saldırıyı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna Dilekçe Vererek Meclis gündemine taşıdı.
Güneydoğu Bölge Haberleri Haberi
CİZRESPOR'A YAPILAN SALDIRI TBMM'YE TAŞINDI

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu;  Cizre Spora Yapılan  Saldırıyı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna Dilekçe Vererek Meclis gündemine taşıdı.

 

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk   Gergerlioğlu Açıklamasında şu ifdeleren yer verdi:


Cizre Spora Antalya Serik Spor maçında yapılan saldırıyı kınıyorum! 


“Ülkede iktidarın yükseldiği şovenist duyguların futbol sahalarında da yansıması kaçınılmaz maalesef. Uzun bir süredir bununla ilgili olayları izliyoruz. Önceki ayda verdiğimiz Amedspora saldırıya yönelik soru önergesine halen cevap alamamışken şu anda Cizre spora yapılan saldırıyı konuşuyoruz. Bu çok üzücü. Ülkede hem Ayrımcılığı nefret söylemini yükselten bir iktidar var hem de yapılan saldırılar karşısında duyarsız kalan harekete geçmeyen bir iktidar var. Bu çok üzücü zaten yaşananlar ayrımcılıkla ilgili konular gündemdeyken bu sorunun iyileştirilmesi yönünde adımlar beklerken maalesef futbol sahalarına kadar yansıyan ırkçı faşizan olayların olması bizi son derece üzmektedir. Biz bu konuda Mecliste gereken işlemleri yapıyoruz Bakanlığı’na soru önergesi veriyor ve insan haklarını inceleme komisyonuna dilekçelerimizi vererek bir milletvekili olarak bize düşen görevi yerine getiriyoruz. Ben artık bu tür olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyorum.” açıklamasını yapmıştır.”

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu;  Cizre Spora Yapılan Irkçı Saldırıyı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorarak Meclis gündemine taşıdı.

 

Gergerlioğlu tarafından sorulan Sorular:

1.     Cizre Spora yapılan saldırıyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Halen gözaltında olan kimse var mıdır? Soruşturma varsa hangi aşamadadır?

2. Taraftarlarca yapıldığı iddia edilen saldırı esnasına ait kamera kayıtları incelenmiş midir? Polislerin saldırıya göz yumdukları iddiası doğruysa konuyla ilgili soruşturma açılmış ilgili polis memurları açığa alınmış mıdır?
3.  Maç daha başlamadan söylenen şarkılarlarla ve hakaret içeren tezahüratlarla Cizre Spora saldırı yapılması için taraftarların azmettirildiği iddiası doğru mudur?
4.     TFF Gözlemcisi raporunda yaşanan olayı yazmış mıdır? Bu rapor kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?
5.     2015-2019 yılları arasında Cizre Sporun deplasman maçlarında Cizre Sporlu kaç futbolcu, takım yöneticisi veya taraftara kaç saldırı gerçekleşmiştir?
6.     2015-2019 yılları arasında Cizre Spora yapılan saldırılar neticesinde kaç kişiye soruşturma açılmıştır ve bu soruşturmaların neticesi ne olmuştur?
7.    2015-2019 yılları arasında Cizre Spora yapılan saldırılar neticesinde kaç kulübe hangi cezalar verilmiştir?
8.     Cizre Spor 2015-2018 yılları arasında kaç defa hangi sebeplerle TFF Disiplin Kurulundan hangi cezaları almıştır?
9.     2018 – 2019 sezonuna 6-7 Eylül olaylarının mağdurlarından Lefter Küçükandonyadis’in ismini veren TFF’nin ve Gençlik ve Spor Bakanlığının bu tarz ırkçı saldırıları gerçekleşmemesi için aldığı önlemler nelerdir?
10.  Geçtiğimiz aylarda buna benzer saldırı Amedspor’a yapılmış ve o zaman verdiğim soru önergesine halen cevap verilmemiştir. Amedspor’a yapılan saldırı sonrasında TFF ile Gençlik ve Spor Bakanlığının gerekli çalışmaları ve önlemleri almaması sebebiyle bu olayın gerçekleştiği iddiaları doğru mudur?

 


ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: CİZRESPOR'A, YAPILAN, SALDIRI, TBMM'YE, TAŞINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı