Haber Detayı
12 Haziran 2018 - Salı 10:44 Bu haber 467 kez okundu
 
Denizliʹnin iklim eylem planına Büyükşehir damgası
Belediye Haberleri Haberi
Denizliʹnin iklim eylem planına Büyükşehir damgası

Denizliʹnin iklim eylem planına Büyükşehir damgası İklim değişikliğinin gelecekte insan hayatına vereceği zararı en aza indirmek için bir süre önce ˮİklim Hareketi İçin Değişime Güç Verˮ projesi başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı için veri toplamaya yönelik ilk çalıştayını düzenledi. 08.06.2018 Gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir dünya bırakabilmek için "İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver" projesi başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda çalıştay düzenledi. Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı için veri toplamaya yönelik Dedeman Park Otelʹde düzenlenen çalıştaya, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Büyükşehir DESKİ Genel Müdürü Mahmud Güngör, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Cem Bağcı ve davetliler katıldı. Değirmenci burada yaptığı konuşmada, proje ile iki ana amaçları olduğunu belirterek, "İklim değişikliği için Denizliʹde uyum hedefliyoruz ve nihayetinde de sera gazı salımının azaltılmasını hedefliyoruz. Bu süre içinde Denizliʹde sizlerle beraber, çalışma gruplarımızla, yönlendirme kurulumuzla pek çok faaliyetler yapacağız. Denizliʹde eğitim faaliyetlerinden tutun da çalıştaylara kadar 14-15 ay boyunca iklim değişikliği konuşulacak" dedi.

Denizli, Türkiyeʹnin en temiz kenti

Çevrenin geçmişten kalan bir miras ve geleceğe bırakılacak en büyük sermaye olduğunu kaydeden Değirmenci, "Aslında Denizli özeline bakacak olursak çevre hassasiyeti konusunda hiç de azımsanmayacak noktadayız. Denizli bildiğiniz gibi Türkiyeʹnin en temiz kenti ödülünü alan bir kent. Denizli musluklarından içme suyu içilebilen ender kentlerden bir tanesi. Denizliʹde atık suları doğaya bırakmıyoruz, son damlasına kadar arıtarak doğaya bırakıyoruz. Katı atıkların düzenli depolanmasını ve ayrıştırmasını yapıyoruz. Aslında Denizlimizin tamamını çevre anlamında planlamış durumdayız. Tıbbi atık tesisimizde sadece Denizliʹdeki değil bölgedeki illerden gelen tıbbi atıkları da bertaraf ediyoruz." İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver projesi ile Eylül 2019ʹda Denizliʹde bir iklim eylem planı hazırlanacağını ve bir yol haritasının belirleneceğini ifade eden Değirmenci, gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir dünya bırakabilmek için çalışmaların süreceğini söyledi.

Ulusal çabalara yerelde katkı sağlanacak

Projenin toplamda 2 yıllık bir süreci kapsadığını işaret eden Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığından Proje Koordinatörü Berna Yılmaz ise, projenin yüzde 90ʹının AB hibe destek programı kapsamında yapıldığını belirtti. Projenin genel amacının iklim değişikliği ile mücadele konusunda sera gazı salımınının azaltılmasına yönelik ulusal çabalara yerelde katkı sağlamak olduğunu kaydeden Yılmaz, "Aynı zamanda mevcut ve beklenen iklim değişikliğinin insan ve ekolojik sistemler üzerindeki etkilerinin azaltılarak bu etkilere uyum sağlanması projenin amaçlarındandır. Ayrıca en önemli hedeflerden bir tanesi belediye çalışanlarını bu konuda daha donanımlı hale getirmek" dedi. REC Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman da, gerek kamu gerekse özel sektör olmak üzere farklı kuruluşlarla işbirliği içerisinde projeler yürüterek Türkiyeʹnin ulusal çabalarına katkı sağmaya çalıştıklarını belirterek, İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver konulu sunumunu yaptı.

Yönlendirme Kurulu toplandı

Öte yandan proje kapsamında yerel kurum temsilcilerinden oluşan İklim Değişikliği Yönlendirme Kurulu toplantısı Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, başkanlığında gerçekleştirildi. Kurulun 1 yıl boyunca belirli aralıklarla toplanarak Denizliʹnin geleceğine yönelik iklim alanında stratejilerinin belirlenmesi ve benimsenmesine katkı sağlayacağı belirtildi. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Denizliʹnin, iklim, eylem, planına, Büyükşehir, damgası,
Yorumlar
Haber Yazılımı