Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 13:58 Bu haber 2787 kez okundu
 
DİYALİZ TEKNİKERLERİ ATAMA BEKLİYOR!
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Sağlık Bakanlığı Personeli İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik 22 Mayıs 2014 Perşembe günü resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlık bünyesinde görev alan tüm sağlık personelinin görevleri ve sorumlulukları bu yönetmelik ile tanımlanmış oldu.Diyaliz teknikeri tanımı da bu yönetmelikte yer almış ve görev ve sorumlulukları belirlenmişti.
Kamudan Haberler Haberi
DİYALİZ TEKNİKERLERİ ATAMA BEKLİYOR!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Sağlık Bakanlığı Personeli İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik 22 Mayıs 2014 Perşembe günü resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlık bünyesinde görev alan tüm sağlık personelinin görevleri ve sorumlulukları bu yönetmelik ile tanımlanmış oldu.Diyaliz teknikeri tanımı da bu yönetmelikte yer almış ve görev ve sorumlulukları belirlenmişti.

 

Diyaliz teknikerleri tarafından Haber sitemize  gönderilen yazıda; Sağlık Bakanlığı’nın hemodiyaliz servislerinde yaşanan sağlık personeli sıkıntısı nedeniyle hemşirelere, diyaliz servislerinde çalışma sertifikası vererek bu açığı kapatmaya çalıştırıldığını, Ancak artık diyaliz teknikeri olarak yeterli mezun sayısına ulaştıklarını belirterek gerçek iş erbabının çalıştırılması gerektiği hatırlatılarak, Diyaliz teknikerleri olarak atamalarının yapılarak,eğitimlerinin sağladığı avantajlarla mesleklerini icra etmek istediklerini bilirttiler.

 

Diyaliz Teknikerleri gönderdikleri yazılarında;

 

''Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip,önlisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıyadır.Üniversitede aldığımız 2 yıllık eğitimin ve aylarca süren staj çalışmalarıyla öğrendiklerimizi hastalarımıza en iyi şekilde uygulamak istiyoruz.Fakat mezun sayımız yaklaşık 15.000 iken 2 aylık kursa gidip sertifika alan hemşire,att ve ebe unvanına sahip kişilerin de bizim alanımızda yer alması diyaliz teknikerlerinin işsizliğinin en büyük sebebidir.

İki aylık sertifika eğitimi ile iki yıllık önlisans eğitiminin aynı kefede tutulması,hem sağlık camiası için
hemde işin asıl sahibi olan Diyaliz Teknikerleri için çok büyük bir haksızlıktır.


Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi 'tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor' ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır. Kaldı ki sertifikasız sağlık memuru,hemşire, att gibi çeşitli personellerin bile diyaliz ünitelerinde görev alması bizleri tamamen umutsuzluğa sürüklemektedir. Sertifika dışında sertifikasız personelin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir. 


Halbuki Sağlık Bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımında, Diyaliz Teknikerleri Hemodiyaliz Ünitelerinde tüm yetkilere sahip olmuştur.


Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Hemodiyaliz servislerinde yaşanan,sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire ünvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkanı vermiştir.Günümüz itibarıyla Türkiyenin çeşitli illerinde diyaliz hastaları artmış olup bununla birlikte hemşirelere verilen sertifika imkanıda çoğalmıştır.


Aynı hızla üniversitelerin Diyaliz Teknikerliği Programlarıda yaygınlaşmıştır.Günümüzde ise Diyaliz Teknikeri mezun sayısı ortalama olarak yıllık 17500 civarında iken,sertifika alarak çalışan hemşire sayısı 10000 civarındadır.


Kamuda görev yapan Diyaliz Teknikeri sayısı ise sadece 500 civarındadır.

Bizler Diyaliz Teknikerleri olarak yapılan bu adaletsiz dağılımın önüne geçebilmek için,Sağlık Bakanlığına dilekçe göndererek durumu izah etmeye çalışıyoruz.Artık Diyaliz Teknikeri sayısı yeterli düzeyde olduğu için Sağlık Bakanlığı nın Diyaliz Teknikeri atama sayısını arttırmasını talep ediyoruz.


Sağlık Bakanlığında Diyaliz Teknikerlerinin istihdam sorununun biran önce çözülmesi için bakanlığın gerekli düzenlemeyi yapmasını talep ediyoruz.

 

Diyaliz Teknikerleri olarak, gerek Kamu Hastanelerinde gerekse Özel Hastanelerde çalışmak için yeterli sayıya ulaştığımız apaçık ortadadır.Hemşire,att ve ebe gibi unvana sahip kişilere 2 ay kurs verilerek kazandıkları Sertifika alımlarının durdurulmasını işin asıl sahipleri olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli  atama kontenjanlarına sahip olmasını umut ediyoruz.''Denildi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİYALİZ, TEKNİKERLERİ, ATAMA, BEKLİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı