Haber Detayı
29 Haziran 2015 - Pazartesi 18:22 Bu haber 1114 kez okundu
 
“Doğu Türkistanlılar Çin Zulmünden kurtarılmalı”
Çin’in Doğu Türkistan Türklerine karşıSoykırım uygulamasını eleştiren MHP Muğla il Başkanı Mehmet Korkmaz“Oruç tutanlar bile işkence görüyor” dedi.
Siyaset Haberi
 “Doğu Türkistanlılar Çin Zulmünden kurtarılmalı”

Çin’in Doğu Türkistan Türklerine karşı Soykırım uygulamasını eleştiren MHP Muğla il Başkanı Mehmet Korkmaz“Oruç tutanlar bile işkence görüyor” dedi.

 Çin’in Uygur Bölgesinde yaşam mücadelesi veren Doğu Türkistan halkına karşı Çin’in uyguladığı baskıların giderek artıyor. Ramazan ayında oruç tutan Uygur Türklerine baskıyı artıran Çinliler, oruç tuttuğu tespit edilenleri işkenceden geçiriyor. Dünyanın gözü önünde meydana gelen bu olaylara karşı Türkiye’nin de sessiz kalması özellikle milliyetçi cephede rahatsızlık yaratıyor.


MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz, Uygur Bölgesinde Doğu Türkistanlılara karşı başlatılan bu soykırım ve işkencelerin artması üzerine bir açıklama yaptı. Korkmaz yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümeti’ni Doğu Türkistan Türklerine ilgisiz kalmakla suçlayıp “ Doğu Türkistan’da soydaşlarımız baskı altında, her gün işkence görüyor, cezaevlerinde ölüme terk ediliyor. Bu yapılanlara karşı sessiz kalmak Çin’i cesaretlendiriyor. Hür dünya da bütün bunlara sessiz kalıyor. İçinde bulunduğumuz şu mübarek ramazan ayında oruç tutan soydaşlarımız baskı ile oruçlarını tutamıyor. Artık bu zulmün son bulması gerekiyor. Hükümet olanları Çin’e karşı sessiz kalmamaya çağırıyorum” dedi.

Mehmet Korkmaz, MHP’nin Doğu Türkistan Türklerine karşı bugüne kadar olan çizgisinden hiçbir şey kaybetmediğini, soydaşlarımızın hak ve hukuklarının korunmasında verilen mücadelenin de içinde olmayı sürdüreceğini belirtip “Doğu Türkistanlıların Çin zulmünden kurtarılması için bundan sonra çok daha aktif bir siyaset uygulanmalıdır” dedi.,

 

ARTUKLU HABER AJANSI

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: , “Doğu, Türkistanlılar, Çin, Zulmünden, kurtarılmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı