Haber Detayı
18 Temmuz 2017 - Salı 13:07 Bu haber 574 kez okundu
 
DÖRT GELECEK: KAPİTALİZMDEN SONRA HAYAT
Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Siyaset Bilimi kategorisinde Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat adlı kitabı yayımladı.
Kültür ve Sanat Haberi
DÖRT GELECEK: KAPİTALİZMDEN SONRA HAYAT

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Siyaset Bilimi kategorisinde Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat adlı kitabı yayımladıJacobin dergisi editörü ve CUNY Graduate Center Sosyoloji bölümünde doktora adayı Peter Frase tarafından yazılan kitap, Akın Emre Pilgir tarafından Türkçeye kazandırdı.

 

 

 

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Siyaset Bilimi kategorisinde yayımlanan Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat adlı kitap raflardaki yerini aldı. Akın Emre Pilgir’in Türkçeye kazandırdığı kitap, Jacobin dergisi editörü ve CUNY Graduate Center Sosyoloji bölümünde doktora adayı Peter Frase tarafından kaleme alındı.

 

Günümüz dünyasında küresel iklim krizi, akıl almaz boyutlardaki gelir eşitsizliği, sosyal medya “beğenilerinin” yönettiği bir toplumsal hiyerarşi, otomasyonun hızla devreden çıkardığı insan emeği, gittikçe askerileşen polis güçleri, vatandaşlarını gözetleyen devletler, insansız hava araçları, başka bir gezegene taşınma hazırlıkları hüküm sürüyor.

 

Peter Frase, bu çağ manzarasının içinden çıkarılabilecek gelecek senaryoları üzerine düşünürken hem sosyal bilimlerden hem de edebi ütopya ve distopyalardan faydalanıyor.

Yeryüzü kaynaklarının bütün insanlar tarafından adil bir şekilde paylaşmasının sağlandığı bir tür sosyalizm mi, bir avuç zenginin daha da zenginleşip büyük insan kitlelerinin daha da yoksullaştığı bir barbarlık düzeni mi?

 

Marxist edebiyat kuramcısı, edebiyat eleştirmeni ve teorisyen Fredric Jameson, “Bugün dünyanın sona erdiğini hayal etmek, kapitalizmin sona erdiğini hayal etmekten daha kolay,” demişti. Peter Frase tarafından derlenen, Dört Gelecek, ikinci önermenin o kadar da zor olmadığını ortaya koyuyor.

 

 

Künye Bilgisi:

Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat

 

Yazar: Peter Frase

Çeviren: Akın Emre Pilgir

 

Fiyat (KDV Dâhil): 10 TL

ISBN: 978-605-9389-58-7

Barkod: 9786059389587

Ürün Sırası: 129

Ana Kategori: Siyaset, Ekonomi

Ebat: 13,5 x 20 cm

Sayfa Sayısı: 123

Kapak Türü: Karton Kapak

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: DÖRT, GELECEK:, KAPİTALİZMDEN, SONRA, HAYAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı