301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 15:33 Bu haber 829 kez okundu
 
Enes 34 Yaşında Görmeye Başladı
Zihinsel engeli ve ileri görme sorunu nedeniyle 34 yıldır zor günler geçiren Enes Yılmaz, geçirdiği göz ameliyatıyla yeni dünyasına ‘merhaba’ dedi. Operasyonun ardından 34 yıldır net görmediği ailesini, ‘şans’ isimli can dostunu ilk defa gören Enes, mutlulukların en güzelini yaşadı.
Türk Dünyasından Haberler Haberi
Enes 34 Yaşında Görmeye Başladı

Zihinsel engeli ve ileri görme sorunu nedeniyle 34 yıldır zor günler geçiren Enes Yılmaz, geçirdiği göz ameliyatıyla yeni dünyasına ‘merhaba’ dedi. Operasyonun ardından 34 yıldır net görmediği ailesini, ‘şans’ isimli can dostunu ilk defa gören Enes, mutlulukların en güzelini yaşadı. Enes’in ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz, “Yeniden görmeye başlayan hastamız artık hayata daha sıkı bağlanacak ve ailesiyle daha mutlu günler geçirecek” dedi.

 

Zuhal ve Kadri Yılmaz çiftinin ikinci çocuğu olan 34 sene önce dünyaya getirdikleri Enes, prematüre doğmuş ve mucizevi bir şekilde hayata tutunmuştu. Sayısız ameliyat ve tedaviler geçiren Enes'in bir türlü tedavi olamayan ileri derecede görme bozukluğu, bu yaşına kadar devam etti. 10 cm yakınını bile göremeyen Enes, ailesinin destekleriyle yürüyordu. Bu sırada görmediği gözleriyle org çalmaya başladı. Sevimli köpeği Şans ve ailesinin varlığıyla hayata tutunan Enes, görmeden bastığı notalarla hayata bağlanıyordu. Enes'in görme sorununa çözüm bulmak için kapı kapı dolaştığı hastane ve kliniklerden sürekli olumsuz dönen aile, ablası Deniz Yılmaz Değerli'nin  uzun araştırmaları sonucu İzmir Özel Ata Sağlık Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz ile tanıştı. Tanı koyan ve anında tedaviyi gerçekleştiren Safiye Yılmaz, Enes'in iki gözüne de çok zor bulunan iki merceği yerleştirdi. Yapılması imkansız görülen operasyon sonucu, ailesi ve köpeği Şans'ı yeniden gören Enes, hayata artık daha da bağlandı.

 

TÜM DOKTORLARI GEZDİK AMA OLUMSUZ DÖNÜŞLER ALDIK

 

Anne Zuhal Yılmaz, oğlunun yaşadıklarını " Normalde Enes tek başına yürüyemiyordu, sadece komutlar yoluyla hareket edebiliyordu. Yıllardır yanımızda olan çok sevdiği köpeğimiz Şans'ı bile göremiyor, üstüne basıyordu. İzmir'deki bütün doktorları gezdik. Ama hep olumsuz dönüşler aldık, ameliyatı kimse kabul etmedi. Enes'in ablası Deniz'in araştırmaları sonucu Ata Sağlık Hastanesi'ne gittik. Doktor Safiye Hanım tanıyı koydu ve ameliyat etti. Safiye Hanım elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi ve çok şükür ki  Enes, ameliyatın ertesi günü görmeye başladı. Köpeğimiz şansı görmeye başladığındaki hali gözümün önünden gitmiyor. Şu an  görebildiği için çok sevinçli, onun için çok mutluyuz"

 

 

OPERASYONDAN BİR GÜN SONRA GÖRMEYE BAŞLADI

 

Ameliyatı gerçekleştiren Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz; "Hastamız prematüre doğum sonrası gördüğümüz yüksek numaralı görme kusuru nedeniyle görme azlığı sorunu yaşıyordu. Hastamızın gözlük numarası o denli yüksekti ki Hastanemize geldiğinde göz numarasını ölçen cihaz ile ölçüm bile alamadık. Bu yüzden hastamızın göz numarasını belirleyemedik. Ancak gözün içerisine koyacağımız mercek ölçümünden tahminimiz 30-40 numara olduğun söyleyebilirim" dedi. Çok nadir rastlanan bir görme bozukluğu olan hastaya uygulanan operasyonu anlatan Yılmaz; "Hastanın bu kadar yüksek numaralı bir gözlüğü takması imkansız olduğu için hastaya mercek değişim ameliyatı önerdik. Böyle gözlerde retina dokusu da çok incelmiş olduğu için mercek ölçüsünü tam belirlemek ve ameliyat sonrası mükemmel bir görme vaat etmek mümkün değildir. Ancak hastaya yapılabileceğin en iyisi yapılacağı anlatılarak, bu denli yüksek numaralı merceğin çok zor bulunabilmesine karşın uygun merceği bulup başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Bu tip hastalarda karşımıza çıkan gözler oldukça ince dokuya sahiptir. Bu durum ameliyat risklerini de beraberinde getiriyor. Bu yüzden çok daha hassas ve dikkatli olmak zorundayız” şeklinde konuştu. Dr. Yılmaz, yeniden görmeye başlayan hastanın bu sayede aile ve sosyal yaşantısında daha mutlu olacağını söyledi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Enes, 34, Yaşında, Görmeye, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı