Haber Detayı
29 Mart 2017 - Çarşamba 17:28 Bu haber 756 kez okundu
 
Fikri Sağlar'a Rofife Film Festivalinde yoğun ilgi
Mersin Rotary ve Akdeniz Rotary Kulübü desteğiyle bu yıl 9. su gerçekleştirilen Rofife Kısa Film festivali sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda kişiyi Mersin'de buluştururken; Kültür eski Bakanı Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise ilgi odağı oldu.
Mersin Haberi
Fikri Sağlar'a Rofife Film Festivalinde yoğun ilgi

Mersin Rotary ve Akdeniz Rotary Kulübü desteğiyle bu yıl 9. su gerçekleştirilen Rofife Kısa Film festivali sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda kişiyi Mersin'de buluştururken; Kültür eski Bakanı Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise ilgi odağı oldu. Festivalin onur konukları arasında yer alan Atilla Dorsay, Defne Yalnız, Gani Müjde ve Zuhal Olcay; Sağlar ile sanat üzerine sohbetler gerçekleştirdi. Sanatçılar Sağlar'ın bakanlığı döneminden övgüyle söz ettiler.

Eski Bakan Sağlar, festivalin onur ödülüne layık görülen Zuhal Olcay'a ödül vermek için sahneye geldiğinde ise büyük alkış aldı.

Ödülünü Sağlar'ın elinden alan Zuhal Olcay, "Ödülü aynı zamanda dostum olan Fikri Sağlar'dan almak benim için çok büyük bir sürpriz oldu. Teşekkür ediyorum" dedi.

'BENİM İÇİN ÇOK ANLAMLA BİR GÜN'

Eski Bakan Sağlar ise "Bu gün benim için çok önemli çok anlamlı bir gün. Genç arkadaşlarımı, heyecanlı arkadaşlarımı görünce 40 sene geriye döndüm. Ben kısa metrajlı filmler yapmaya çalışırdım, Üniversitede iken. Bir taraftan anarşi ile uğraşırdım, devrimci gelenekten geldim. Diğer taraftan da bunu filme aktarmaya çalışıyordum"  ifadelerini kullandı.

'HERŞEY OLABALİRSİNİZ AMA SANATÇI ASLA'

Atatürk'ün "Efendiler; hepiniz milletvekili olabilirsiniz; bakan olabilirsiniz; dahası, Cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Ama sanatçı olamazsınız" şeklindeki sözünü hatırlatan Sağlar

"Ama her şey olabilirsiniz, milletvekili, bakanda ama, sanatçı olamazsınız. Dolayısıyla çok başarılı olamadığım için okulu bırakmıştım. Burada çok büyük sanatçılar var. Sevgili Atilla Dorsay benim Galatasaray'dan ağabeyimdir. Onun sinema ile ilgili heyecanından bende bir şeyler almaya çalışmıştım. Sinema, sinema sanatı, son derece önemli bir sanat. Aslında sanat son derece önemlidir. Sanata ve sanatçıya saygı duymayan kişiler, toplumlar, ülkeler; kendileri saygın olmazlar. Sanat içine tükürülecek bir şey değildir. İnsanların geleceğini kuran en önemli değerdir" diye konuştu.

Zuhal Olcay'ın kendisi için çok önemli, çok anlamlı sanatçıdan öte bir kardeşi olduğunu anlatan Sağlar şöyle devam etti:

"Benim eşimle beraber okumuşlar. Beraber sahneye çıkmışlar. Bizim aile dostumuz. Evimizin çiçeği diyebiliriz. Burada başka bir ödül için davet edilmiştim. Ama Zuhal'e kısmet oldu. Herkese bol hayırlı geceler diliyorum." Sağlar'ın sözleri salonda uzun süre alkışlandı.

 
 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Fikri, Sağlar'a, Rofife, Film, Festivalinde, yoğun, ilgi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı