Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 18:59 Bu haber 709 kez okundu
 
GÜRER AYKAL: "ÇOCUKLAR ENSTRÜMAN İLE BULUŞMALI"
Dünyanın önde gelen orkestra şeflerinden, Devlet Sanatçısı ve eski Cumhurbaşkanlığı Orkestra Şefi Gürer Aykal, Akra Urban Social Lounge'ta gerçekleştirdikleri sohbette, gelen tüm soruları cevaplayarak, katılımcılara keyifli bir gün yaşattı.
Kültür ve Sanat Haberi
GÜRER AYKAL:

Dünyanın önde gelen orkestra şeflerinden, Devlet Sanatçısı ve eski Cumhurbaşkanlığı Orkestra Şefi Gürer Aykal, Akra Urban Social Lounge'ta gerçekleştirdikleri sohbette, gelen tüm soruları cevaplayarak, katılımcılara keyifli bir gün yaşattı. 

 

Lüks otel pazarındaki misyonunu sayılara odaklı turizm anlayışının ötesine taşıyan Akra’nın deneyim ve duyguları öne çıkartan etkinliği Akra Talks’un geçtiğimiz günlerdeki konuğu, dünyanın önde gelen orkestra şeflerinden Gürer Aykal oldu. Moderatörlüğünü Fulya Sarman’ın yaptığı, Devlet sanatçısı ve eski Cumhurbaşkanlığı Orkestra Şefi Aykal, Akra Urban Social Lounge’ta gerçekleştirdikleri sohbette gelen tüm soruları cevaplayarak, katılımcılara keyifli bir gün yaşattı.

 

Absolut Müzik Kulağı Farklı Birşeydir

 

Yaşamından kesitler anlatarak hakkında merak edilen sorulara cevap veren Gürer Aykal, küçük yaşta yapılan bir tarama sırasında müzik kulağının olduğunun keşfedildiğini dile getirdi. Aykal, “Absolut müzik kulağı olması çok farklı bir şeydir. Siz müziği müzik olarak dinlemenin keyfini çıkarırken, ben içinden notaları seçiyorum, sesleri duyuyorum” dedi.

 

Bizlere büyük görev düşüyor

 

Günümüzde çeşitli gelir düzeyine sahip ailelerin çocuklarına müzik eğitimi vermeye çalışmalarının mutluluk verici olduğunu anlatan Gürer Aykal, konuşmasında “Venezuela’da çocuklar ellerinde farklı enstrümanlarla sokak orkestrasında müzik yapar. Türkiye’de de farklı şehirlerin varoşlarında müziğe olan ilgisini ortaya çıkaran çocukları gördükçe mutlu oluyorum” ifadelerine yer verdi. Ailelerin çocukları müzik aleti çalabilsin diye ne kadar uğraş verdiklerini görmenin memnuniyet verici olduğunu dile getiren Gürer Aykal, “Burada bize bir şeyler düşüyor. Bu çocukların gerekli enstümanları olsun ki çalsınlar” diye konuştu.

 

Söyleşi sonrası dakikalarca alkışlanan Gürer Aykal, hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.

 

Duygu ve deneyimlere dayalı yeni nesil otelcilik konsepti Urban Social’la turizm sektörüne farklı bir soluk getiren Akra, bu konsepti destekleyen çalışmalarından Akra Talks ise Antalya’nın kültür ve sanat hayatına farklı bir soluk getirdi. Akra, edebiyattan sağlıklı yaşama, sinemadan kişisel gelişime kadar geniş bir perspektifteki önemli isimleri önümüzdeki günlerde ağırlamaya devam edecek.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: GÜRER, AYKAL:, "ÇOCUKLAR, ENSTRÜMAN, İLE, BULUŞMALI", ,
Yorumlar
Haber Yazılımı