Haber Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 09:36 Bu haber 982 kez okundu
 
HAYATİ YAZICI'DAN ADAY ADAYLIKLARINA İLİŞKİN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
SEÇİM HABERLERİ Haberi
HAYATİ YAZICI'DAN ADAY ADAYLIKLARINA İLİŞKİN  ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Yazıcı, AK Parti'ye milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunanların sayısının dün akşam itibarıyla 6 bin 647 olduğunu, bunun 2 bin 68'inin genel merkeze başvuru yaptığını söyledi. 

 

Bakanların milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunup bulunmadığına yönelik bir soruya Hayati Yazıcı, şu yanıtı verdi:

 

"Şimdi bu sistemde ifade ettiğiniz gibi bakanlar, parlamento üyeleri arasından değil dışarıdan. Parlamento üyeleri arasından yapılırsa ne olur? Parlamento üyeliğinden istifa etmesi gerekecek. Bu kadar bir lüksümüz yok. Yani parlamento üye sayımızı aşağıya indiremeyiz. Dolayısıyla şimdi kalkıp da 'Ben başvurayım mı' gibi bir soruyu Genel Başkanımıza yöneltmek ya da geliyorlar bizlere yöneltiyorlar. Şimdi başvurma yani o zaman adama 'dışarıdan bakan mı olacak', başvur 'bakan olmayacak bu onun için başvurdu' deniyor. Bu tür böyle yorum yapabilecek alanlar bırakmamak amacıyla isteyen herkes başvurusunu yapsın."

 

''22 ARKADAŞIMIZ 3 DÖNEM ENGELİNE TAKILIYOR''

 

AK Parti üç dönem kuralının hatırlatılması üzerine Yazıcı, şu değerlendirmede bulundu:

 

"22 arkadaşımız, üç döneme takılıyor. Üç dönem kuralımız geçerli, üç dönem kuralı yürürlüğünü sürdürüyor, askıya alınmış değil, mülga hale gelmiş değil. Ama siyaset gerçek faktörlerle gerçeklik gözetilmek suretiyle icra edilen bir alandır. Dolayısıyla ola ki üç dönemlik içerisindeki arkadaşlarla seçim bölgesi, seçim çevresi itibarıyla daha fazla verim alabileceğimiz bir pozisyonu var, o zaman onu değerlendiririz. Demek ki yetkiyi bu çerçevede kullanacağız. O bakımdan üç dönemlik olan arkadaşlarımız da aday adaylığı için başvuranlar arasında yer alıyorlar."

 

Yazıcı, "24 Haziran'da biter mi seçim?" sorusuna, "Kesinlikle biter. Yani millet bir işi, Türkiye için önemli bir işi teyit etmez, bekletmez. İnşallah 24 Haziran akşamı Türkiye'nin hem hükümeti belli olacak, yani yürütmesi, yürütmenin başı cumhurbaşkanı belli olacak, o kişi bugünkü Cumhurbaşkanımız, bizim Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve 600 kişilik parlamento da o gün akşam inşallah belli olacak." karşılığını verdi.

 

 

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: HAYATİ, YAZICI'DAN, ADAY, ADAYLIKLARINA, İLİŞKİN, , ÇOK, ÖNEMLİ, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı