Haber Detayı
13 Haziran 2017 - Salı 15:27 Bu haber 2398 kez okundu
 
HDP MİLLETVEKİLİ ALTAN TAN'DAN BOMBA GİBİ HENDEK İTİRAFI
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'dan Güneydoğu'da kazılan hendekler için bomba itiraflar geldi. Tan hendek siyasetinde talimat aldıklarını söyledi.
- Haberi
HDP MİLLETVEKİLİ ALTAN TAN'DAN BOMBA GİBİ HENDEK İTİRAFI

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'dan Güneydoğu'da kazılan hendekler için bomba itiraflar geldi. Tan hendek siyasetinde talimat aldıklarını söyledi.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP'li bazı vekillerin de bölgeye giderek destek verdiği 2015 yılındaki "hendek" terörünün, gelen talimatla başlatıldığını açıkladı.

 

PKK terör örgütünün öncülüğünde devreye sokulan ve Güneydoğu Bölgesi'ne büyük zarar veren "hendek" siyasetine ilişkin itiraflarda bulunan HDP'li Tan, "Bu dünya savaşında Kürt siyasetine fedai rolü vermek istediler. Hendekler kazın, iç savaş çıkarın; buradan size bir ekmek çıkar, hesabıydı. Kürt halkı o süreçte barışın parçası oldu. Bu olaylara destek vermedi” dedi.

 

BARIŞIN PARÇASI OLMALI

 

"Peyamakurd" adlı haber sitesine açıklamalarda bulunan Tan, HDP ve PKK’nın Doğu ve Güneydoğu’yu yaşanmaz hale getiren hendek terörünün, bir yerlerden gelen talimatla başlatıldığını söyledi. Talimatın nereden geldiği konusuna açıklık getirmeyen Tan, şöyle konuştu;

 

KÜRTLER BARIŞIN PARÇASI OLMALI

 

“Şimdi Kürtler ne yapacak? Ortadoğu’daki kaosun çatışmanın bir parçası mı olacak, yoksa Ortadoğu’nun barışının mı bir parçası olacak? Ben bir Kürt, Ortadoğulu bir Sünni olarak, Müslümanların da, Kürtlerin de barışın bir parçası olmalarını istiyorum. Bizler kaosun bir parçası olamayız.

HENDEK SİYASETİNE KARŞI ÇIKTIM

 

Mesela ben Türkiye’deki bu hendek olaylarına da karşı çıktım. Çünkü Kürt siyasetine, bu dünya savaşındaki, ‘Bir grup fedai’ rolü vermek istediler. Hendekler kazın, iç savaş çıkarın; buradan size bir ekmek çıkar, hesabıydı. Bunun yanlış olduğunu söyledim. Kürt halkı da o dönemde barışın parçası oldu. Bu olaylara destek vermedi. 

 

KAYNAK:İNTERNET HABER

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: HDP, MİLLETVEKİLİ, ALTAN, TAN'DAN, BOMBA, GİBİ, HENDEK, İTİRAFI,
Yorumlar
Haber Yazılımı