Haber Detayı
26 Aralık 2016 - Pazartesi 07:25 Bu haber 1187 kez okundu
 
Hollanda'da Mevlana'nın Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) coskuyla kutlandı...
Hollanda'da, geride bıraktığımız yıllarda olduğu gibi, bu yıl da geniş katılımlı bir Şeb-i Arus programı yapıldı. Türkevi ve Tevazü tarafından organize edilen Mevlana programı, 17 Aralık Cumartesi akşamı Amsterdam Kütüphanesinde gerçekleşti.
Türk Dünyasından Haberler Haberi
Hollanda'da Mevlana'nın Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) coskuyla kutlandı...

Hollanda'da, geride bıraktığımız yıllarda olduğu gibi, bu yıl da  geniş katılımlı bir Şeb-i Arus programı yapıldı. Türkevi ve Tevazü tarafından organize edilen Mevlana programı,
17 Aralık Cumartesi akşamı Amsterdam Kütüphanesinde gerçekleşti.

Program üç ana bölümden oluştu; Mevlana Celaleddin ve Mevlevilik hakkıda hazırlanan belgesel, Amerikalı Şems Friedlander’ın sunumu ve Tevazü Musiki Grubu'nun 'Devran' programı olarak yapıldı.

Şehitlere saygı

Büyük Türk İslam düşünürü 'Mevlana Celaleddin Rumi’nin 743'üncü Vuslat Yıldönümü' münasebetiyle hazırlanan Şeb-i Arus programı, Amsterdam Kütüphanesi (OBA) salonunda, İstanbul Beşiktaş, Halep ve Kayseri’de meydana gelen terör saldırılarında şehit olanlar için okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan dua ile başladı.

Aşk’ın kanatları Rumi Belsegeseli

Şehitlere saygı ve dua'dan sonra, Dünyadaki en etkin 500 Müslüman arasında gösterilen fotoğrafçı ve film yapımcısı Şems Friedlander’in hazırladığı belsegel film gösterildi. Filmde, Konya başta olmak üzere, çeşitli şehir ve mekanlarda yapılan Sema programları anlatıldı. Belgeselde, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Konya’daki türbesi ve önünde yapılan Sema ve semazenlerin hazırlıkları gösterildi. Belgeselde mevlevî geleneklerini, tekkeleri, derviş sohbetleri, menkıbeleri, gönül lezzetleri anlatıldı. Film Halveti zikriyle sona erdi.

Mesnevi’nin ilk onsekiz beyiti

Programın bu bölümünde Hollanda’da etkin olan Women Aid Afganistan kuruluşu adına, Sayed Ahmad Bashir Afzalyar tarafından Mesnevi’nin ilk onsekiz beyiti Farsça okundu.

Bişnev in ney çün hikâyet mîküned

Ez cüdâyîhâ şikâyet mîküned

Dinle, bu ney neler hikâyet eder,

ayrılıklardan nasıl şikâyet eder.


Kez neyistân tâ merâ bübrîdeend

Ez nefîrem merd ü  zen nâlîdeend

Beni kamışlıktan kestiklerinden beri feryâdımdan

erkek ve kadın müteessir olmakta ve inlemektedir.

Dünyadaki en etkin 500 Müslüman arasında gösterilen fotoğrafçı ve film yapımcısı Şems Friedlander'i huşu içinde dinleyenler gözyaşlarını tutamadılar

 

Şems Friedlander'in sunumu

Program, 2012 yılında "Dünyadaki En Etkili 500 Müslüman" arasında gösterilen, Amerikalı sanatcı, filim yapımcısı ve fotoğrafcı Şems Friedlander, Dünya’ya yapışkanlığımızı azaltmak; Mevlan Celaleddin Rumi üzerine konuşmalar” konulu  sunumuyla devam etti. Friedlander sunumuna, ‘Bu akşam Tasavvuf Üstad’ı Mevlana Celaleddin Rumi’nin vefatının 743. Yıldönünü. Mevleviler bu geceyi Şeb-i Arus yani ‘Düğün Gecesi’ olarak anarlar. Bu gece Sevgiliye kavuşulan gecedir’ cümleleriyle başladı.

Friedlander, Mevlana’nın vefat etmeden önce söylediği şu cümlelere atıfta bulundu:

Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!

Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir

700 yılı aşan bir süre Rumi düşüncesinin etkin bir şekilde okunduğuna, takip edildiğine dikkat çeken Friedlander,  Mevlana'nın,
“Ben ne doğudan ne de batıdanım”,
“Yerim yersizlik, izi olmayan iz, ne vücut ne ruh. Ben sevgiliye aitim. İki dünyayı bir olarak gördüm ve hatırladığım ve bildiğim bu birdir.”
 söylemini anlatırken, salondakiler göz yaşı döküyordu.

Şems Friedlander, Mevlana’nın doğum yeri, ailesi, Belh’ten başlayıp Konya’da noktalanan göç serüveni hakkında geniş bilgi verdi.

Mevlana’nın eserleri  Dinan-ı Şems, Mesnevi, Fihi Ma Fihi hakkında da bilgiler veren Şems Friedlander, Mevlana’nın 1244 kışında Şems Tebrizi ile karşılaştıktan sonra hayatının olağanüstü değiştiğini anlattı. 

Şems Tebrizi, Sultan Veled’i hayretlere düşürüyor

Friedlander, Mevlana’nın oğlu Sultan Veled’in, Şems Tebrizi hayran kaldığını  ve şöyle konuştuğunu söyledi: ‘Şemş konuşmaya başladı, ağzından inciler döküldü. Kalbimde ve ruhumda yeni bir aşk meydana getirdi. Bana, Kur’an ve Peygamberin sırlarını açıkladı. Bana kanatlar olmadan uçmayı öğretti. Geceleyin, şafak vakti görebilmem için gözlerimi açtı. Öyleki, artık kafeslenmeyen bir kuş gibi bir özgürlük duygusu yaşamıştım...”

Amsterdam’da faaliyet gösteren Tasavvuf Musikisi Grubu Tevazu’nun hazırlayıp, icra ettiği ‘Devran’ gösterisi

Mevlana bir okyanus

Mevlana’nın bir okyanus olduğunu söyleyen Friedlander, bu kısa sunumumda, 'O'nun hayatından ve düşüncelerinden sizlere bir şeyler verebildiysem kendimi mutlu addederim. Umarım okyanusa biraz farklı bakarsınız' dedi.
Şems Friedlander, konuşması sonrasında, katılımcıların sorularını cevapladı.

Programın son bölümünde, Amsterdam’da faaliyet gösteren Tasavvuf Musikisi Grubu Tevazu’nun hazırlayıp, icra ettiği ‘Devran’ yer aldı.
Salon çıkışında, Friedlander kitaplarını imzaladı.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-HOLLANDA

                                        HABER;İLHANKARAÇAY

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Hollanda'da, Mevlana'nın, Şeb-i, Arus, (Düğün, Gecesi), coskuyla, kutlandı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı