301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Eylül 2013 - Pazar 17:57 Bu haber 715 kez okundu
 
''HURDA ARACA TEŞVİK GÜNDEMİMİZDE YOK''
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Hurda araca teşvik gündemimizde hiç olmadı" dedi.
Ekonomi Haberi
''HURDA ARACA TEŞVİK GÜNDEMİMİZDE YOK''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Hurda araca teşvik gündemimizde hiç olmadı" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  eski araçların trafikten çekilmesi ve yenileriyle değiştirilmesinin teşvik edilmesi gibi bir çalışmanın hiçbir zaman gündemlerinde olmadığını bildirdi.

Bakan Şimşek, 20 yaş üstü araçların hurdaya ayrılması çalışmalarına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanlığı olarak araçları hurdaya ayırarak, teşvik vermeyi doğru bulmadıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Bu konuda çeşitli spekülasyonlar, beklentiler var. Araçlarını hurdaya ayırıp, yeni araç almak isteyenlere ÖTV indirimi sağlanacağı gibi beklentiler var ama ÖTV teşviki söz konusu olamaz. Buna sadece bir gider kaybı olarak da bakmayız. Böyle bir teşvik, tüm makro ekonomik parametreleri olumsuz etkileyeceği gibi ithal araç talebini de patlatır."

"Teşvik, cari açığı artırır"

Böyle bir talep artışının da cari açığı artıracağına dikkati çeken Şimşek, hükümet olarak bir yandan cari açığı azaltıcı çalışmalar yaparken, hurda araç teşviki ile tüm bu çalışmaları boşa çıkartacak adımları atmayacaklarını ifade etti.

Öte yandan, konunun gerek Orta Vadeli Program'da öngörülmediğini gerekse de Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülmediğine dikkati çeken Şimşek, "Böyle bir teşvikin verilmesi, ekonomik parametrelerin bozulması anlamına gelir ki biz böyle adımlara soğuk bakıyoruz. Bu bir risktir. Maliye Bakanlığı olarak böyle bir riski göze alamayız" dedi.

 
 
 ARTUKLU HABER AJANSI


Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Maliye, Bakanı, Mehmet, Şimşek, "Hurda, araca, teşvik, gündemimizde, hiç, olmadı
Yorumlar
Haber Yazılımı