Haber Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 13:30 Bu haber 516 kez okundu
 
İBB 100.ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE SULTAN II. ABDÜLHAMİD HÂN’I ANIYOR
İstanbul Haberi
İBB 100.ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE SULTAN II. ABDÜLHAMİD HÂN’I ANIYOR

Farklı mahlaslar ile divan edebiyatına dair ürün veren birçok Osmanlı Sultanı, şiirlerinde eserleri ve hizmetleriyle hatırlanmayı umduğunu naif bir dille ifade eder. Bu niyetle, Sultan II. Abdülhamid Hân vefatının 100. Sene-i Devriyesi’nde vefat ettiği gün olan 10 Şubat’ta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden HAMİDİYE A.Ş. ve KÜLTÜR A.Ş.’nin ortaklaşa düzenlediği bir program ile kabri başında anılacak.

Sultan II. Abdülhamid’in 3. kuşak torunlarından Harun Abdülkerim Osmanoğlu’nun da katılacağı anma programı, 10 Şubat 2018 - Cumartesi günü Sultanahmet Camii’nde kılınacak sabah namazından sonra Kur’an-ı Kerim Tilâveti ve Dua ile başlayacak.

Namaz sonrasında ise cemaate çorba ikram edilecek.

Ardından Sultan II. Mahmud, Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Abdülhamid Hân’ın kabrinin içinde bulunduğu Sultan II. Mahmud Türbesi’ne doğru yürüyüşe geçilecek.

Kabri başında Kur’an-ı Kerim Tilâveti ve Dua okunacak Sultan II. Abdülhamid Hân, vefatının 100. Yılında dualarla anılacak.

Ayrıca, Sultan II. Abdülhamid Hân’ın kurucusu olduğu Hamidiye Suları da hem programa katılanlara hem de belirlenen meydanlarda vatandaşlara ikram edilecek.

Hamidiye Sularının Dağıtılacağı Meydanlar: Sultan II. Abdülhamid’in kabrinin içinde bulunduğu II. Mahmud Türbesi, Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, Eminönü Yeni Cami önü, Eminönü Vapur İskelesi önü ve Üsküdar Vapur İskelesi önü. Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Kabri Başında Dua  TARİH   : 10 Şubat 2018, Cumartesi (YARIN) YER        : II. Mahmud Türbesi (Divanyolu Caddesi, No: 88 / FATİH) SAAT      : 07:30 Sabah Namazı, Sultanahmet Camii’nda Kur’an-ı Kerim Tilâveti ve Dua   08:00 Sabah Namazı sonrası çorba ikramı   08:30 Sultanahmet Camii’nden Sultan II. Abdülhamid Hân’ın kabrine yürüyüş   09:00 Sultan II. Abdülhamid Hân’ın kabri başında Kur’an-ı Kerim Tilâveti ve Dua  
Kaynak: Editör:
Etiketler: İBB, 100.ÖLÜM, YIL, DÖNÜMÜNDE, SULTAN, II., ABDÜLHAMİD, HÂN’I, ANIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı