301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 16:55 Bu haber 510 kez okundu
 
İBB, DÜNYANIN AKILLI ŞEHİRLERİNİ İSTANBUL’DA BULUŞTURUYOR
İstanbul Haberi
İBB, DÜNYANIN AKILLI ŞEHİRLERİNİ İSTANBUL’DA BULUŞTURUYOR

Teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerden biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi şimdi de dünyanın akıllı şehirlerini bir araya getiriyor. Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkeziʹnde 17-18-19 Nisan tarihlerinde World Cities Congress İstanbulʹ18 adı altında düzenlenecek etkinliğe İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSBAK (İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş) ev sahipliği yapacak.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan World Cities Congress İstanbulʹ18’de üç gün boyunca çeşitli ülke ve şehirlerden, teknolojide öncü firmalar ve 100’e yakın konuşmacının katılımıyla workshoplar ve 12 panel gerçekleştirilecek. 10 bini aşkın profesyonelin katılması beklenen World Cities Congress İstanbulʹ18’de alanında en yetkin isimler akıllı şehirlerin yarınlarını mercek altına alacak. World Cities Congress İstanbulʹ18 ile ilgili olarak bugün Feriye Palace’de basın mensuplarına bilgi veren İSBAK A.Ş Genel Müdürü Muhammed Alyürük, etkinlik profilinde Yönetim, Mobilite, Güvenlik, Yaşam, Çevre, Enerji, Ekonomi ve İnsan’ın yer alacağını söyledi. -Akıllı Şehir İstanbul-
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için teknolojinin tüm imkanlarını kullandığını belirten Alyürük, Akıllı Şehir tanımını “Yaşam kalitesini yükseltmek, bunu yaparken de kaynakları etkin ve verimli kullanmak amacı ile teknolojik imkanlardan ve verilerden ileri seviyede yararlanılan, şehrin tüm paydaşlarının şehir yönetimi ile entegre olduğu sürdürülebilir şehirdir” şeklinde yaptı. Yaşanılabilir bir dünyanın verimli, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir akıllı şehirlerle mümkün olacağını vurgulayan Alyörük, Akıllı Şehir İstanbul vizyonuna hizmet eden tüm sistemlerin yönetilebilir ve sürdürülebilir hale getirilmesi misyonuyla çalıştıklarını söyledi.

-Akıllı Şehir Olma Yarışı-
Günümüz dünyasında ve Türkiye’sinde akıllı şehirlerin konuşulduğunu ve şehirler arasında en akıllı şehir olma yarışı yaşandığını vurgulayan Alyürük şöyle devam etti: “İstanbulʹun 15 milyonluk bir nüfusuyla, Türkiyeʹnin ihracatının yüzde 54ʹünü, ithalatının da yüzde 46ʹsını gerçekleştiren bir şehir. Her yıl 9 milyona yakın turist alıyoruz. Günlük olarak tüketmiş olduğu ve vatandaşlar tarafından atık sayısının da günlük olarak 17 bin tonu bulan, ülkede elektriğin de yüzde 17ʹsini tüketen bir şehir. Neden akıllı şehirleri konuşuyoruz? Dünya nüfusu her geçen gün artmaya devam ediyor. İstatistiklere göre, 1900ʹlerde, 1.8 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılına geldiğinde, 9 milyarı bulacağı, her geçen gün de kentlerdeki nüfusun kırsaldaki nüfusa göre artacağıyla ilgili önemli istatistik çalışmalar var. 1800ʹlü yılların başında yüzde 3 olan, kent nüfusundaki oran, 2017 yılında yüzde 55ʹi kentlerde, yüzde 45ʹi de artık kırsal alanda yaşamaya başladı. Bu istatistiklere baktığımızda 2050 yılına geldiğimizde, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30ʹunun kırsal kesimde, yüzde 70ʹinin ise kentlerde yaşayacağını görüyoruz.ˮ  17-18-19 Nisan 2018 tarihlerinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkeziʹnde düzenlenecek olan World Cities Congress İstanbulʹ18’a Türk Telekom CEOʹsu Paul Doany, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, Danimarka - Odense şehir idarecilerinden Bjarke Walmar ve akıllı şehirler uzmanı Renato de Castro, 8-80 Cities Kurucusu ve Başkanı Guillermo Penalosa, IBM Genel Müdürü Defne Tozan, Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu gibi alanında önemli isimler katılacak.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İBB,, DÜNYANIN, AKILLI, ŞEHİRLERİNİ, İSTANBUL’DA, BULUŞTURUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı