Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 12:39 Bu haber 307 kez okundu
 
İBB MECLİSİ ÜYELERİ 3. GRUBU KUDÜS’TE
Belediye Haberleri Haberi
İBB MECLİSİ ÜYELERİ 3. GRUBU KUDÜS’TE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyelerinin üçüncü ve son gurubu da, Filistin’e destek için Kudüs’ü ziyaret etti. 8 Mart - 11 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen destek ziyaretlerinin ardından, İBB Meclis Üyeleri 3. Grubu dün akşam, (11 Mart) yurda döndü. ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz Aralık ayı içinde, Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak tanıma kararı sonrasında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan: ‘Kudüs Kırmızı Çizgimizdir’, diyerek Türkiye’nin duruşunu ortaya koymuş ve ardından, 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da, İslam İşbirliği Teşkilatını toplamış, bu toplantının sonuç Deklarasyonu’nda Doğu Kudüs Filistinʹin Başkenti, olarak ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Doğu Kudüs Filistinʹin Başkentidir. Kudüs tüm insanlığın gözbebeği ve tüm insanlığın ortak mirasıdır, İsrail’in işgali bitene kadar hukuk temelinde mücadelemizi sürdüreceğiz. ABD yanlış karardan dönmelidir, almış olduğu karar hükümsüzdür’, demiş ve tüm Halkımıza Filistin’e, Kudüs’e ziyaret çağrısı yapmıştı.

Çağrının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi de, 11 Aralık 2017 tarihinde AK Parti, CHP, MHP ve Bağımsız Üyelerin ortak imzasıyla, ABD Başkanı Donald Trumpʹın Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak tanıma kararına karşı ortak bir Deklarasyon yayınlamış ve aşağıdaki görüşlere yervermişti;

‘Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğuʹnun yüreğidir. Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüsʹün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İsrailʹin bu türden politikalarını özetleyen, Kudüsʹü başkent yapan girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran Amerika Birleşik Devletleriʹnin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek yola girmesi, asla kabul edilemez. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyetiʹni, oluşturan 80 milyonun her ferdinin Birleşmiş Milletlerin kararları hilafına, Kudüsʹün tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız şekilde reddetme iradesini İBB Meclisi olarak ifade ve ilan ederiz.’

Filistin Devleti’nin Başkenti Doğu Kudüs’te, Mescid-i Aksâ, Kubbetü’s-Sahrâ’yı ziyaret eden Meclis Üyeleri, Mescidi Aksâ’da sabah ve Cuma Namazı kıldı. Filistin Halkıyla buluşarak sohbetler etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının ardından Kudüs’te Türk ziyaretçilerin sayısının oldukça arttığı, ziyaretler esnasında, Filistin Halkı ve Tur Rehberleri tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan, “Filistinli kardeşlerimizin yanında olmak için 168 Meclis Üyemizle, 3 ayrı grup olarak Kudüs’ü ziyaret edeceğiz’ diyerek baştan sona Kudüs Ziyaretlerini konsept olarak yönetti.

Kudüs ziyaretleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış ilişkiler Müdürü Fahri Murat Tuncay ve ekibinin nezaretinde gerçekleştirildi.

Kudüs Ziyareti kapsamında;
Kudüs’te; Mescid-i Aksâ, Kubbetü’s-Sahrâ, Muallâk Kayası, Mervan Mescidi, Burak Camii, Aksâ Avlusunu çevreleyen Medrese ve Hanlar ve Kubbetü’s-Sahrâ’nın üzerinde olduğu Mabed Tepesi ve çevresindeki Medrese, Zâviye, Halvethâne, Ağlama Duvarı ve Hz İsa A.S’ın medfûn olduğuna inanılan Kıyâmet Kilisesi ve Hz. Ömer Camii ziyaret edildi.

El-Halil şehrinde; Haram al İbrahim Al-Halil Al-Şerif Camii ve içinde medfûn bulunan Hz. İbrahim AS, Hz. İshak AS, Hz. Yakup AS ve eşleri ile, Hz. Yûsuf AS kabirleri ziyaret edildi.

Beytüllahim (Bethlehem)’de; Hz İsa AS’ın doğduğu mekâna yapılan Doğuş Kilisesi, Zeytin Dağı, Sahabe’nin büyüklerinden Selman-ı Fârisi Hz. makamı, Hz. İsa A.S’ın göklere yükseldiği yer, Kadın Evliyalardan Râbiâ’tü’l-Adeviyye Makamı, Hz. Meryem AS kabri, Getzemani Bahçeleri, Hz. Davut AS kabri, Hz. İsa AS’ın Son Akşam Yemeği yediği Siyon Tepesi, Hz. Lût A.S’ın kavminin helak olduğu Lût Gölü (Ölü Deniz) ziyaret edildi.

Son olarak 10 bin yıllık tarihe sahip Eriha’da Hz Musa A.S’ın kabri ziyaret edildi.

Yafa’da; Osmanlı Devleti’nin heryerde izlerini yansıtan eserlerinden, II. Mahmud tarafından inşa edilmiş, Mahmudiye Cami ve Külliyesi, Saat Kulesi, Osmanlı Kışlası, Deniz Camii ziyaretleri ile 3. Grup Meclis Üyeleri programı son buldu.TEMEL BAŞALAN: ˮTÜRKİYEʹNİN ESKİ VERSİYONUNU ORADA GÖRDÜKˮ

Bugün de İBB Meclisi’nin Mart ayı ilk oturumunda Kudüs ziyaretini değerlendiren AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan, “168 Meclis üyemizle, üç ayrı grup olarak Kudüs’e verimli bir ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretimize verdiği destekten ötürü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’a ve tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Meclis üyesi üç arkadaşlarının İsrail’de yaklaşık 4-5 saat gözaltında tutulduğunu dile getiren Başalan, ˮCHPʹli Meclis üyemiz Seyit Ali Aydoğmuş beyin anlattığı gibi eski Türkiyeʹnin bir versiyonunu orada görmüş olduk. Seyit Ali Bey, kendisiyle ilgili bilgilerin İsrail devletine sızdırıldığını özel olarak bize anlattı. İsrailʹin elinde olmaması gereken bilgilerin onların eline nasıl geçtiğini, sorulan sorulara kendisi de şaşırmış. Normalde Seyit Ali Bey’in orada olduğunu kimsenin bilmemesi lazım. Türkiye’nin eskiden nasıl yönetildiğini, idare edildiğini, ipotek altında olduğunu net olarak İsrail uygulamalarında gördük. Bunu özellikle ifade etmek istedimˮ diye konuştu.

ˮ168 arkadaşımızla yapmış olduğumuz bu kudüs ziyaretinde gerçekten çok güzel anılarla döndükˮ diyen Başalan şçyle devam etti: “Özellikle bu ziyarete katılan bütün arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Avedis Hilkat Bey’e teşekkür ediyorum. O gün bizim arkadaşlarımızla birlikte Mescidi Aksaʹda Cuma Namazı kıldı. Kelime-i Şehadet getirdi. Sonra da kendi dini esaslarına göre hacı oldu. Avedis Beyi tebrik ediyorum.ˮ

İBBʹNİN YARDIMLARINI YERİNDE GÖRDÜK

CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ile bazı belediye başkanları ve meclis üyeleriyle birlikte Türkiyeʹnin Kudüs Büyükelçiliği’nde istişare toplantısı yaptıklarını vurgulayan Başalan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin Kudüsʹe yaptıkları yardımları da yerinde görme fırsatı bulduklarını söyledi.

Belediyelerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve hükümetin yaptığı yardımları ve sundukları destekler hakkında bilgi edindiklerini, ilgili kuruluşlarla görüşme yaparak neler yapılabileceği konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarının altını çizen Temel Başalan sözlerini şöyle tamamladı: ˮBunu özellikle belirtmek istiyorum. Kudüsʹe yapılan ziyaret turistik amaçlı değildir. Ciddi istişareler yaptık. Bundan sonra Kudüsʹe yapılacak yardımların devamı noktasında nelerin yapılması gerektiğini görüştük. Bunların takip açısından da bu ziyaretin önemli olduğunu düşünüyorum.ˮ

Başalanʹdan sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, üyeler Seyit Ali Aydoğmuş ve Ercan Erdem de Kudüsʹe yapılan ziyaretin verimli geçtiğini ve bunun gerçekleşmesinde katkısı olanlara teşekkür etti.  Kudüs ziyaretleri fotoğrafları için tıklayınız.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İBB, MECLİSİ, ÜYELERİ, 3., GRUBU, KUDÜS’TE,
Yorumlar
Haber Yazılımı