301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 14:05 Bu haber 363 kez okundu
 
İBB MECLİSİNDEN ABDʹNİN KARARINA SERT TEPKİ
İstanbul Haberi
İBB MECLİSİNDEN ABDʹNİN KARARINA SERT TEPKİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını aldığı ortak bir deklarasyonla protesto etti. İBB Meclisi olağan Mayıs ayı birinci oturumunda ABDʹnin Büyükelçiliğini Telavivʹden Kudüsʹe taşınması protesto edilerek kınandı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Lütfi Arı ve CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülseverʹin imzalarıyla ortak Filistin deklarasyonu hazırlandı. İki parti meclis üyelerinin kabul ettiği ortak deklarasyon, mecliste okunarak ABDʹnin uygulaması protesto edildi.

“Türkiyeʹnin en büyük yerel Meclisiʹnin temsilcileri olarak ABD Büyükelçiliğinin Kudüsʹe taşınmasının insanlık barışına yapılacak en büyük haksızlık olduğu” belirtilen deklarasyonda, ˮKudüsʹün statüsü değiştirilemez. Birleşmiş Milletler Kararları ihlal edilemez. Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğuʹnun yüreğidir. Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekânlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdirˮ ifadeleri kullandı.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ömer Şahan tarafından mecliste okunan deklarasyonun tam metni şöyle: “600 yıl boyunca Filistinin’de içinde olduğu 3 kıta 7 iklime adalet dağıtmış bir cihan devletinin mirasçıları ve Türkiye’nin en büyük yerel meclisinin temsilcileri olarak ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasının insanlık barışına yapılacak en büyük haksızlık olduğu kanısındayız.

“Kudüsʹün statüsü değiştirilemez. Birleşmiş Milletler Kararları ihlal edilemez. Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğuʹnun yüreğidir.

Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekânlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdir.

1947’den bu yana tüm Birleşmiş Milletler kararlarında Kudüsʹün İsrail hâkimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967ʹde İsrailʹin Doğu Kudüsʹü işgal etmesinden sonra yine Birleşmiş Milletler İsrailʹi Kudüsʹün statüsünü değiştirecek girişimlerden kınamaya çağırmıştır. Keza İsrailʹin 1980ʹde İlhak Kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyiʹnce kınanmış, bu konuda İsrail Hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır.

BM’de 128  ülke bu konudaki tavrını açık ve net olarak ortaya koymuşken ABD’nin Dünya iradesini yok saydığı böyle bir uygulama yapması kabul edilemez. İstanbul halkının yerel temsilcileri olarak ABD’nin  alınmış bu kararı kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Doğu Kudüs Bağımsız Filistin Devletinin Başkentidir ve Öyle kalmaya devam edecektir. İBB Meclisi olarak ABD’nin aldığı bu sözde kararı kabul etmiyoruz.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İBB, MECLİSİNDEN, ABDʹNİN, KARARINA, SERT, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı