Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 18:57 Bu haber 1193 kez okundu
 
İstanbul’da 10 okula üstün zekalı laboratuvarı kuruldu
Tüm Üstün Zekalılar Derneği TÜZDER’in, İstanbul Kalkınma Ajansı, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü proje meyvelerini verdi.
İstanbul Haberi
İstanbul’da 10 okula üstün zekalı laboratuvarı kuruldu

Tüm Üstün Zekalılar Derneği TÜZDER’in, İstanbul Kalkınma Ajansı, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü proje meyvelerini verdi.

 

Proje kapsamında İstanbul’da 10 okulda, üstün zekâlı çocukları kaynağında tespit edip eğitecek STEM Laboratuvarı kuruldu.

 

Sarıyer, Kağıthane, Sultangazi, Esenler ve Bahçelievler’e kurulan STEM laboratuvarları altı ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

 

İSTANBUL GENELİNE YAYILMASI HEDEFLENİYOR

Çocukların girişimcilik becerilerinin gelişimine katkı sağlamaya yönelik kurulan bu atölyelerde, eğitimler başlamadan önce, çocuklara; Avrupa’nın en güncel ölçeklerinden olan EPOC Testi ile sıra dışı düşünme-girişimcilik becerilerini ölçen ön testler uygulandı. Atölye çalışmalarının ilerleyen aşamalarında uygulanacak son testler ile bu becerilerin ne kadar arttığı, atölyelerin; çocukların bu becerilerine ne kadar katkı sağladığı da ortaya konmuş olacak.

 

Proje, sürdürülebilirlik açısından 3 yıl süreyle TÜZDER tarafından koordine edilecek. STEM atölyelerinin İstanbul geneline yayılması hedefleniyor.

 

ÜSTÜN ZEKALI ÖĞRENCİLER MUTSUZ

Türkiye'deki üstün zekâlıların tespit edilip değerlendirilmesi konusunda sıkıntılar bulunduğunu belirten TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun, Türkiye'nin bu önemli potansiyelinin kullanılması amacıyla kurulan STEM laboratuvarlarının çok önemli olduğunu söyledi.

 

Coşkun, “Dünyada çok yaygın kullanılan ancak Türkiye'de pek bilinmeyen bir sistem kurduk. Zeki çocuklarımıza bilimi, matematiği, teknolojiyi ve mühendisliği birlikte verebileceğiz” dedi.

Türkiye'de özellikle üstün zekalı öğrencilerde mutsuzluk sorunu yaşandığına da dikkat çeken Coşkun, “Bu mutsuzluğun bir nedeni de eğitim mekanlarının ve programlarının onların ihtiyaçlarına göre dizayn edilmemiş olması. Üstün zekalı çocuklara hitap eden mekan ve programlar oluşturarak hem öğrencilerin mutluluğunu artırmayı, hem de öğrencilerin üretimine katkı sağlamasını hedefliyoruz” diye konuştu.

 

YARIN AÇILIYOR

Üstün zekalı çocukları kaynağında tespit edecek 10 laboratuvar, Sarıyer Uğur Taşçı Ortaokulu’nda 20 Ekim Cuma günü saat 14:30’da düzenlenecek törenle açılacak. Törene Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İSTKA Genel Sekreteri, eğitimciler, öğrenci ve veliler katılacak.

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: İstanbul’da, 10, okula, üstün, zekalı, laboratuvarı, kuruldu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı