Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 10:57 Bu haber 738 kez okundu
 
İSTANBUL’DA MAYIS AYI “GENÇLİK AYI”
Gençlik Haberleri Haberi
İSTANBUL’DA MAYIS AYI “GENÇLİK AYI”

İBB’nin desteğiyle 2-6 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı’da düzenlenecek İstanbul Gençlik Festivali’nin tanıtım toplantısına katılan Başkan Mevlüt Uysal, İstanbul’da Mayıs ayının etkinliklerle gençlik ayına dönüşeceğini söyledi. Uysal, “İstanbul Gençlik Festivali sadece eğlence değil; gençlerin düşünmesine, kültüre, sanata ve geleceklerine yönelik etkinlikleri de içinde barındırıyor” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 2-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Gençlik Festivali’nin (İGF) Tanıtım Toplantısı, Eminönü Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın yanı sıra, etkinliğe destek veren Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı ve Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil, İGF Organizasyon Komitesi Başkanı Taha Ayhan katıldı.

BAŞKAN UYSAL: MAYIS AYI GENÇLİK AYINA DÖNÜŞTÜ”

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, geçmişte Mayıs ayında sadece 19 Mayıs’ın kutlandığını belirterek, “Artık Mayıs ayı gençlik ayına dönüştü. İBB olarak Mayıs ayında gençlere yönelik etkinliklerimiz var. Gençlik Festivali’nin yanı sıra Yelken Yarışları Dragon Festivali, Etnospor Kültür Festivali, Gençlik Kampı gibi 10 kadar etkinliğimiz var. Şehir Tiyatrolarımızın 9-19 Mayıs arasında ‘Genç Günler’ diye gençlere yönelik oyunları var” diye konuştu.

Festival deyince enerji atılan eğlence merkezli bir etkinliğin akla geldiğini ifade eden Mevlüt Uysal, “İstanbul Gençlik Festivali’nin içeriğine baktığımızda sadece eğlence değil; gençlerin düşünmesine, kültüre, sanata ve geleceklerine yönelik etkinlikleri de içinde barındırıyor” dedi.

İBB’nin Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nin bu tür etkinlikler için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul Gençlik Festivali’nde en önemli görev İBB olarak bize düşüyor. Bu sene de festival kapsamında gençlere her türlü katkımızı ortaya koyduk. Bundan sonra da bu tür festivallere destek vermeye devam edeceğiz. İstanbul’da Mayıs ayında gençlere yönelik yapılan etkinliklerin uzun soluklu olmasını ve kalıcı olmasını diliyoruz. Bu festivallerin gençlerimizin geleceğe hazırlanmasına katkısı olur diye umuyorum. İstanbul Gençlik Festivali, gençlerimize hayırlı olsun.” Daha sonra söz alan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da teknolojinin konuşulduğu, gençlerin ortak dillerinin başka bir alan doğru hızla ilerlediği bir ortamda, İstanbul Gençlik Festivali’nin çok verimli geçeceğine inandığını söyledi. Bakan Osman Aşkın Bak, “Gençlerimizin e-spora ciddi talebi var. Biz Bakanlık olarak E-Spor Federasyonunu kurduk. Teknoloji Olimpiyatları çalışmamız var” dedi. İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, İstanbul’un dünyanın önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri olduğunu belirterek, “İstanbul’daki festivallerin her sene arttırılmasının bir ihtiyaç olduğu ortada. İstanbul Gençlik Festivali’nin de büyük bir boşluğu doldurduğunu görüyoruz. İnşallah çok uzun süreli bir festival haline gelerek devam edecektir” şeklinde konuştu.

İGF’DE NELER VAR?

İstanbul Gençlik Festivali (İGF) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez düzenleniyor. 2-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Gençlik Festivali’nde gençleri; eğlenecekleri, vizyon kazanacakları, kendilerini ifade edecekleri, ilk kez deneyimleyecekleri etkinliklerle dolu 5 gün bekliyor. Festivalde; konser, eğlence, kültür-sanat, bilim teknoloji, söyleşi, spor, sosyal sorumluluk, turnuva, e-oyunlar ve daha birçok alanda onlarca etkinlik gerçekleştirilecek. Türkiye’nin en büyük gençlik festivali 50 bin metrekarelik açık ve 9 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleşecek. Festivalde; eğlenceli konserler, teknolojik yenilikler, kültür ve sanat etkinlikleri, söyleşiler, sosyal sorumluluk projeleri, spor ve e-spor turnuvaları olacak. Festival kapsamında; Murat Boz, Teoman, Fatma Turgut, Berkay, Cem Belevi, Evrencan Gündüz, Oğuzhan Koç, Gripin, gibi sanatçıların konserleri olacak. Festivalde katılımcılar, robotik atölyelerde teknolojik deneyimler yaşarken, Türkiye’nin en büyük gezici dijital sergisini de gezebilecekler. Ayrıca, gençler kurulan Türk Telekom Muud sahnesinde sevdikleri sanatçıların konserleriyle eğlenecek; söyleşi sahnesinde, alanında birbirinden değerli konuşmacıları dinleyecekler. Katılımcılar Türkiye’nin ilk yerli dijital klavye uygulaması Tambu alanında yer alan karakterlerini kullanarak kendi hikayelerini anlatabilecekler. Türk Telekom’un gençlik markası Self alanında da gençler birçok konseri takip edebilecek, birbirinden eğlenceli aktivitelere katılabilecekler. Türk Telekom’un oyun platformu Playstore da gençleri dijital oyun dünyasının en sevilen oyunlarıyla buluşturacak. Futboldan basketbola zengin içeriğe sahip, Tivibu Spor alanında ise UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin yanı sıra birçok içerik gençlere dolu dolu spor içeriği sunulacak.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTANBUL’DA, MAYIS, AYI, “GENÇLİK, AYI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı