Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 11:44 Bu haber 327 kez okundu
 
İSTANBULUN FETHİNİN 565.YILI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE KUTLANDI
İstanbul Haberi
İSTANBULUN FETHİNİN 565.YILI GÖRKEMLİ BİR  TÖRENLE KUTLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’un fethinin 565.yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla muhteşem bir gösteriyle kutlandı. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul'un fethi bizim için ne kadar sevindirici, ne kadar iftihar verici bir hadiseyse birileri için de o derece bir büyük felaket günüdür. Biz, bu şehrin sokaklarına 'Zulüm 1453'te başladı' diye yazanları unutmadık” dedi. Cumhurbaşkanlığının himayelerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla İstanbulʹun Fethinin 565.yıldönümü dolayısıyla Haliç Kongre Merkezi Sahili’nde düzenlenen iftar, sanat, basın ve birçok camiadan kıymetli misafirlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve eşi Hatice Uysal’ın katıldığı görkemli fetih gösterisine, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin, İstanbulʹdaki konsoloslar, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ile iş ve sanat dünyasının tanınmış simaları da katıldı. Yeniden diriliş, yeniden yükseliş ruhunun yansıtıldığı programda ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, çekim süreci ve uluslararası post prodüksiyon ekiplerinin katılımıyla yapımı 1,5 ayda tamamlanan film izlendi. Fatih Sultan Mehmet Han eşliğinde izleyicilerin 1453ʹten günümüze zamanda yolculuğa çıkarıldığı filmde, Türk tarihinin önemli şahsiyetleri, önderleri, liderleri yüzyıllar süren bu şanlı yolculuğa selam verdi.

-CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞMASINA DUA İLE BAŞLADI-
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysalʹın ev sahipliğinde Haliç Kongre Merkezi Sahiliʹnde iftar programıyla başlayan gecedeki konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dua ile başladı.

ˮRabbim, bu şehri fetheden komutan Fatih Sultan Mehmet Hanʹdan, kendisinin manevi rehberleri olan Akşemseddinʹden Molla Güraniʹye kadar tüm alimlerden, bu şehri fetheden askerden, bu şehrin asırlardır bizim olarak kalması için mücadele eden herkesten razı olsun. Ya Rab, Fatihʹin İstanbulʹu fethetmesini sağlayan inançla, azimle, kararlılıkla, bize de her gün yeni gönüller fethetmeyi nasip eyle. Ya Rab, şehadetleri dinin temeli olan ezanların kıyamete kadar bu şehrin üzerinde yankılanmasını sağla. Ya Rab, her köşesi bir başka evliyanın, gönül sultanının mekanı olan bu şehrin üzerindeki manevi zırhı kıyamete kadar muhafaza eyle. Ya Rab, kimsesizlerin kimsesi, gariplerin son sığınağı olan bu şehri sen koru. Ya Rab, bu şehrin ve vatanımızın fethi için, korunması için asırlardır bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen şehitlerimizin şehadetini sen kabul eyle. Allahʹım dualarımızı kabul eyle.ˮ -İSTANBUL ÜZERİNE ADETA TİTREMEMİZ GEREKİYOR-
İstanbulʹun en kıymetli emanet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şehirle bağımızı ne kadar muhkem tutarsak, ülkemize verdiğimiz hizmetleri de o denli büyütebiliriz. Kalp durursa, diğer organlar da görevlerini yerine getiremez. İstanbul, Türkiyeʹnin kalbidir. Bunun için İstanbulʹun üzerine adeta titrememiz gerekiyor. Sadece yaptığımız hizmetlerle değil, aynı zamanda İstanbullunun gönlünü de kazanarak bu şehre sahip çıkabilirizˮ dedi. “İstanbulʹun fethi bizim için ne kadar sevindirici, ne kadar iftihar verici bir hadiseyse birileri için de o derece bir büyük felaket günüdür” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz, bu şehrin sokaklarına ʹZulüm 1453ʹte başladıʹ diye yazanları unutmadık. Bizans askerlerinin kostümleriyle polisimizin, jandarmamızın karşısına dikilenleri unutmadık. 15 Temmuzʹda tankları alkışlayanları, ʹkontrollü darbeʹ diyerek milletin zaferine gölge düşürmeye çalışanları unutmadık. Bayrağımıza tahammülü bulunmayanları, ezandan rahatsız olanları, pasaportundan utananları unutmadık. Bugün de hala aynı zihniyetle mücadele ettiklerini söyledi. Fatih Sultan Mehmetʹin İstanbulʹu fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık, azim, vizyon neyse, Türkiyeʹyi 2023ʹe, 2053ʹe, 2071ʹe taşıma konusundaki duruşumuz aynı. Bunun için erdem, irade ve cesaretle Türkiyeʹyi şahlandıracağız.”

-AŞK İLE KOŞAN YORULMAZ-
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 1994 yılında devraldıkları haliyle İstanbul’un bugünkü hali arasında dağlar kadar fark olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Sokaklar çöp dağlarıydı, hava kirliliği almış başını gidiyordu. Musluklardan su akmıyordu. Istranca Dağlarıʹndan, dağları delerek İstanbulʹa su getirdik. O gün, bugün artık İstanbulʹun su sıkıntısı yok. Benzin istasyonları gibi su istasyonları vardı, artık bunlar kalmadı. Biz, İstanbul sevdalısıyız dediğimizde bunu kast ettik. Bu bir aşk. Laf ile aşk olmaz, aşk ile koşan da yorulmaz.”

Sözlerini Aşık Veysel gibi, ˮSeversen olayım yarin İstanbulˮ diyerek tamamlamak istediğini dile getiren Erdoğan, bir kez daha fethin 565ʹinci yıl dönümünde İstanbulʹun askeri ve manevi fatihlerini rahmetle, hürmetle, kemal-i edeple yad ettiğini söyledi. BAŞKAN UYSAL: “TARİHİN AKIŞI BURADAN DEĞİŞTİ”
Fetih gösterileri öncesinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Geleneksel iftar programımızı, bu yıl da İstanbul’un fetih yıldönümünde yapıyoruz. Mübarek bir Ramazan akşamında Fethin 565’inci yıldönümünü kutluyoruz” dedi.Haliç’in İstanbul’un fethine şahitlik eden en önemli yerlerden biri olduğunun altını çizen Başkan Uysal konuşmasına şöyle devam etti: “Karadan yürütülen gemileri gören Haliç. Tarihin akışı buradan değişti. Bir çağ kapandı, yeni bir çağ başladı. Güzel komutan; Fatih Sultan Mehmet Han dünya sahnesine çıktı. Tarihin gördüğü en büyük devlet adamlarından biri olan Fatih, O günden bu yana irade, erdem ve cesaretiyle ilham kaynağımız oldu. Nesiller ona benzemek için Fatih adını aldılar. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur, buyurmuştur Peygamber Efendimiz. Bu bizim, en büyük övüncümüz. Çünkü biz onların torunlarıyız. Allah ordumuzu, devletimizi muhafaza etsin.” İstanbul’u fethetmenin sadece kalın surları geçmek, kaleleri zapdetmek olmadığına dikkat çeken Başkan Uysal, “Fetih, Allah’tan başkasına boyun eğmemek ve her yerde O’nun adını yüceltmektir. Fetih, iyiliği sürekli hale getirmektir. Fetih, zulme son verilen tarihtir. Fetih, hiçbir zaman eskimeyen yenidir. Bunun için bizim medeniyetimizde, mağrur galipler yoktur. İnsanların aklına, kalbine ve ruhuna seslenen bir medeniyet böyle bir fetihle yükseldi” ifadelerini kullandı. -MÜJDELENMİŞ BU ŞEHRİN HER NOKTASINDA İMZANIZ VAR-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’un her köşesinde imzası olduğunu ve unutulmaya yüz tutmuş Fetih ruhunun Erdoğan sayesinde yeniden dirildiğini kaydeden Başkan Uysal şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanım, yeni Türkiye idealine güç ve kuvvet veren en önemli unsurlardan biri oldunuz. Biz sizin İstanbul sevdanızı kendimize rehber edindik. Bu heyecan ve sorumlulukla hizmetlerimize devam ediyoruz.” -FETİH GÖSTERİSİ AYAKTA ALKIŞLANDI-
Açılış konuşmalarının ardından İstanbul’un fethinin 565. yılı dolayısıyla ˮÖzel Fetih Gösterisiˮ başladı. Kutlamalar kapsamında TSK Askeri Mehteran Birliği Haliç üzerinde kurulan platformda sahne aldı. Kutlamalar için hazırlanan özel bir video mapping, ışık, su ve lazerin birlikte kullanıldığı görkemli bir Fetih Gösterisi gerçekleştirildi. Özel Fetih Gösterisi için sahilden ortalama 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel platform kuruldu. Haliç üzerine kurulan dev sahnede gerçekleştirilecek 3D mapping gösterisi için 20 dakikalık film hazırlandı. Programda su, ışık, lazer ve su perdesi gösterisi yapıldı. Dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan büyük deha Fatih Sultan Mehmet Han ile muzaffer, yiğit ve kutlu askerlerinin gerçekleştirdiği İstanbul’un Fethi’nin yeniden canlandırıldığı tören, alandaki misafir ile televizyonları başındaki milyonlar tarafından beğeniyle izlendi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTANBULUN, FETHİNİN, 565.YILI, GÖRKEMLİ, BİR, , TÖRENLE, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı