Haber Detayı
06 Ekim 2017 - Cuma 23:26 Bu haber 3179 kez okundu
 
KIZILTEPE ZİRAAT ODASI BAŞKANI DİNLER’DEN DEDAŞ’A BÜYÜK TEPKİ
Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler Bugün yaptığı yazılı açıklama ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a çağrıda bulunarak,Çiftçilere belge vermekte direnen DİCLE Elektirik ve Dağıtım A.Ş’yi şikayet ederek,Çiftçileri mağdur eden şirketi kural tanımamakla suçladı.
Mardin Haberi
KIZILTEPE ZİRAAT ODASI BAŞKANI DİNLER’DEN DEDAŞ’A BÜYÜK TEPKİ

Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler Bugün yaptığı yazılı açıklama ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a çağrıda bulunarak,Çiftçilere belge vermekte direnen DİCLE Elektirik ve Dağıtım A.Ş’yi şikayet ederek,Çiftçileri mağdur eden şirketi   kural tanımamakla suçladı.

 

Başkan Dinler  11 Şubat 2016 Tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK’in  

 

  MADDE 1 – 27/5/2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 7 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(11) Başvuru yapılan alan için tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçilerden abone numarasını gösterir son bir ay içinde alınmış belge istenir.”

 

Hükmü gereği Belge almak üzere Dicle Elektirik Dağıtım A.Ş’ne müracaat eden Çiftçilere,Borçları bulunduğu gerekçesiyle Belge verilmediğini belirten Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı  Dinler,  . Dedaş ın Leh'ine ÇKS  yönetmenliğine eklenen  ve .Çiftçilerin almak zorunda bırakıldığı  abonelik belgesini almak için başvuran çiftçiler Kurumdan ne yazık ki  borcunuz var gerekçesi ile yazı alamamaktadır. 2017 yılında yaklaşık bin çiftçimiz DEDAŞ’ın bu tutumu yüzünden destekleme başvurusunda bulunamamış  ve Destekleme primi alamadıkları için mağdur edilmişlerdir.

 

 Bir ahtapot gibi her taraftan çiftçinin önünü kesen DİCLE Elektirik Dağıtım A.Ş , Bilgi edinme yasası gereğince  vermesi gereken bu yazıyı vermiyor. Kendisini Kurumlardan ve Yasalardan üstün gören istediğimi yaparım diyen bu şirkete dur diyecek kimse yok mu?

 

 DİCLE Elektirik Dağıtım A.Ş yüzünden çiftçilerimiz en doğal hakları olan Ürün destekleme için baş vuramıyor, kredi çekemiyor. Zaten çok zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimize her anlamda zorluk çıkaran bu şirketi şiddetle kınıyorum. Çiftçimizin sesine kulak verecek bu sorunu çözebilecek yetkililerden   Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın  sorunun çözümü yolunda destek bekliyoruz’’Dedi. 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI*MARDİN/KIZILTEPE

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: KIZILTEPE, ZİRAAT, ODASI, BAŞKANI, DİNLER’DEN, DEDAŞ’A, BÜYÜK, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı