Haber Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 17:19 Bu haber 638 kez okundu
 
Kadıköy’de Edebiyat Sinema ve Felsefe Söyleşileri
Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) Sinema ve Felsefeˮ söyleşileri başlıyor. Kadıköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen, Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) Şubat ayından itibaren Sinema ve Felsefe konuşulacak.
Kültür ve Sanat Haberi
Kadıköy’de Edebiyat Sinema ve Felsefe Söyleşileri

 Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) Sinema ve Felsefeˮ söyleşileri başlıyor. Kadıköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen, Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) Şubat ayından itibaren Sinema ve Felsefe konuşulacak. 

 

TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileriˮ kapsamında Maltepe Üniversitesi iş birliğiyle Prof. Dr. İoanna Kuçuradi tarafından hazırlanan ˮSinema ve Felsefeˮ söyleşileri 7 Şubat-18 Nisan 2018 arasında her Çarşamba günü 18:30ʹda gerçekleşecek. Sinemanın felsefeyle ilişkisinin inceleneceği üç aylık söyleşi programına çeşitli üniversitelerin Felsefe ve Sinema-Televizyon bölümlerinden akademisyenler konuşmacı olacak.  7 Şubat tarihli ilk söyleşinin konuşmacısı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi. Felsefenin sinemaya -film yapanlara insan durumlarını çerçevelemede- neler kazandırabildiğinin konuşulacağı söyleşide filmlerin bir felsefi düşüncenin daha çok insana ulaşabilmesini nasıl sağladığı konuşulacak. Söyleşide konuşmada bazı felsefe kavramları ve bazı değerler “Otel Ruanda”, “Ateşkes”, “Schindler’in Listesi”, “Nuremberg Mahkemesi”, “Başkalarının Hayatı” gibi filmlerle görülür hale getirilmeye çalışılacak.

 

Tüm söyleşilerin ücretsiz olduğu etkinlikler için giriş kartları bir hafta önce TESAK Danışmaʹdan alınabilir. Sinema ve Felsefe Söyleşilerinin Şubat ayı programı şöyle: 07 Şubat 2018 Çarşamba 18:30 SİNEMA VE FELSEFE Prof. Dr. İoanna Kuçuradi Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü 14 Şubat 2018 Çarşamba 18:30 TARKOVSKİ SİNEMASINDA ETİK Yrd. Doç. Dr. Elif Nuyan Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü 21 Şubat 2018 Çarşamba 18:30 SANAT FELSEFESI VE SINEMA SANATI Prof. Dr. Abdullah Kaygı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü 28 Şubat 2018 Çarşamba 18:30 SİNEMADA FELSEFE SORUNLARI: ÖMER KAVUR’UN “ANAYURT OTELI”NE FELSEFEYLE BAKMAK Prof. Dr. Işık Eren Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü EDEBİYAT SÖYLEŞİLERİ SÜRÜYOR

 

Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde Kasım ayında başlayan Perşembe Edebiyat söyleşileri de devam ediyor. Her biri alanında uzman akademisyen, yazar, şair, tiyatrocu, felsefeci, editör, çevirmen ve araştırmacıların katılımıyla gerçekleşen söyleşilerde her hafta bir edebiyat eseri metin çözümlemesi, açıklama ve yorumlamalarla ele alınıyor. SEdebiyat söyleşilerinin Şubat  ayı programı şöyle: 01 Şubat Perşembe 18:30 Selahattin Özpalabıyıklar Editör, çevirmen. Paul Muldoon: Çağının ve Sonrasının Şairi  08 Şubat Perşembe 18:30 Jale Parla Akademisyen, edebiyat araştırmacısı, yazar. “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” Odağında Ahmet Hamdi Tanpınar  15 Şubat Perşembe 18:30 Özdemir İnce Şair, yazar, gazeteci. Şiirde Devrim: A. Bertrand - Lautréamont –Rimbaud  22 Şubat Perşembe 18:30 Enis Batur Yazar, şair, yayıncı. “Yeni Şiirler” Odağında Oktay Rifat

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Kadıköy’de, Edebiyat, Sinema, ve, Felsefe, Söyleşileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı