Haber Detayı
28 Eylül 2014 - Pazar 22:10 Bu haber 900 kez okundu
 
"Karadeniz'den Hazar'a Stratejik Bakış"
Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EKOAVRAYA)’nın ortaklaşa düzenleyeceği 6. Karadeniz Uluslar arası Sempozyumu Giresun’da yapılacak. 06-08 Kasım 2014 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi’nde yapılacak olan sempozyumda “Karadeniz’den Hazar’a Stratejik Bakış” masaya yatırılacak.
Gündem Haberi

Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EKOAVRAYA)’nın ortaklaşa düzenleyeceği 6. Karadeniz Uluslar arası Sempozyumu Giresun’da yapılacak. 06-08 Kasım 2014 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi’nde yapılacak olan sempozyumda “Karadeniz’den Hazar’a Stratejik Bakış” masaya yatırılacak.

Türkiye’den ve Türkiye dışından çok sayıda akademisyen, araştırmacı, gazeteci, uzman ve siyasetçinin katılacağı toplantılara ev sahipliği yapacak olan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aytül Attar “Özellikle enerji ve güvenlik konularında yoğunluk olacağını tahmin ediyorum” dedi. Prof. Dr. Attar, daha sonra şunları söyledi. 

"Altı yıldır düzenlemekte olduğumuz bu sempozyum, ilimizin ve üniversitemizin, Karadeniz havzasındaki siyaset, ekonomi, güvenlik ve enerji gelişmelerinin ele alındığı uluslararası bir platforma dönüşmesini sağlıyor. Karadeniz etrafında meydana gelen gelişmeler zaman zaman Ortadoğu'nun gölgesinde kalıyor gibi görünse de son derece kritik ve sıcak gelişmelerdir. Bunları sükunetle ve enine-boyuna ele almak, havza ülkeleri arasında akademik işbirliğini geliştirmek, devletleri çatışma halinde olan ülkelerden uzmanları bilimsel zeminde bir araya getirmek yönünde yoğun çabamız var. Giresun Üniversitesi olarak Türkiye'nin bu bölgedeki öneminin bilinciyle bu sene "Karadeniz'den Hazar'a Stratejik Bakış" alt başlığı etrafında çalışmaya karar verdik. Bu bağlamda özellikle enerji ve güvenlik konularında bir yoğunluk olacağını tahmin ediyorum"

Karadeniz bölgesindeki kriz ve çatışma sürecine vurgu yapan KARASAM Müdürü Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, "2008-2009 yıllarında ilk iki sempozyumumuz yapıldığı dönemde Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş ortamı söz konusu idi. O ortamda, Rusya ve Gürcistan'dan uzmanları 'Giresun İnisiyatifi' kavramıyla bir araya getirmiştik. Bugün de Rusya ile Ukrayna arasında kriz ve çatışma ortamı söz konusu. Öte yandan Kafkasya bazen ısınmakta bazen de büyük enerji projeleri ile gündemdeki yerini korumaktadır. Bu yıl Ukrayna krizine ilişkin özel bir alt oturumda Rus, Ukraynalı ve Ukrayna'nın içindeki çatışan kesimlerden temsilciler bir araya gelecek. Ayrıca, Hazar perspektifi ile Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan üçlü ilişkilerine yönelik detaylı sunumlar yapılacak" dedi.

Karadeniz ve Hazar Denizi havzasının Avrasya açısından hem siyasi hem de ekonomik olarak anahtar özelliğini taşıdığını belirten EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’Karadeniz ve Hazar Denizi bölgesi ile alakalı çalışmalar sürdüren düşünce kuruluşları ve politika uzmanları bu sempozyum kapsamında Giresun’da bir araya gelme fırsatı bulacaklar. Bu vesileyle bölge ile ilgili fırsatları ve riskleri analiz edecek olan akademisyenler ciddi bir beyin fırtınası gerçekleştirecek ve geleceğe yönelik stratejileri ortaya koyacaklardır’’ dedi.

 

e.mail: necdetbuluz@gmail.com ,

necdetes@mynet.com

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Karadeniz, Stratejik, Araştırma, Uygulama, Merkezi, (KARASAM), Avrasya, Ekonomik
Yorumlar
Haber Yazılımı