301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2015 - Cuma 21:05 Bu haber 831 kez okundu
 
KAYISI ÜRETİCİLERİNİN ENDİŞELİ BEKLEYİŞİ
2014 yılında 29 ve 30 Mart tarihlerinde yaşanan don vakası nedeniyle ürünlerinin yüzde 90-95’i yanan Malatyalı kayısı üreticileri, bugünlerde olası bir don olayı sonrası ürünlerini kaybetmenin korkusunu yaşıyor.
Gündem Haberi
KAYISI ÜRETİCİLERİNİN ENDİŞELİ BEKLEYİŞİ

2014 yılında 29 ve 30 Mart tarihlerinde yaşanan don vakası nedeniyle ürünlerinin yüzde 90-95’i yanan Malatyalı kayısı üreticileri, bugünlerde olası bir don olayı sonrası ürünlerini kaybetmenin korkusunu yaşıyor.

2014 yılında Mart ayında yaşanan don vakası nedeniyle ürünlerinin yüzde 95'i yanan Malatyalı kayısı üreticileri, yine bugünlerde olası bir don olayı sonrası ürünlerini kaybetmenin korkusunu yaşıyor. Dün başlayan kar yağışı ile birlikte Meteorolojinin hava sıcaklığının eksi 4'e düşeceğini açıklamasıyla kayısı üreticileri kara kara düşünmeye başladı. Bazı kesimlerde kayısı ağaçları çiçek açmadı bu da ürünün korunması adına olumlu bir gelişme olarak gözüküyor. 
TARSİM Malatya Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, kar yağışı sonrası bugün gün boyu arazide olduğunu belirterek şu ana kadar bir hasarın söz konusu olmadığını söyledi. Havanın eksi 5 dereceye kadar düşeceğinin tahmin edildiğini belirten Kadak, olası bir hasarda ürünlerin 1-2 gün güneş görmesi gerektiğini anlattı. Havanın bulutlu olmasının aslında kayısı için bir avantaj olduğu görüşünde olan Kadak, havanın böylesine yumuşak gitmesi durumunda geçen yıl ki gibi bir kaydın yaşanmayacağını belirtti. 
MART VE NİSAN AYI KRİTİK AYLAR 
Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek de, TARSİM Bölge Müdürü Kadak ile şu an için bir hasarın olmadığı görüşünde olduğunu söyledi. Aslında kayısı da riskin ambara konuluncaya kadar olduğunu hatırlatan Ziraat Mühendisi Fevzi Çiçek, Mart ve Nisan ayının takvimlerde kayısı için kritik aylar olduğunu hatırlattı. Şu saat itibariyle tespit edilen bir hasarın söz konusu olmadığını belirten Çiçek, fizyolojik olarak beklediklerini söylerken asıl korkularının Meteorolojinin don uyarısı olduğunu bildirdi. 
ÖNÜMÜZDEKİ 3-4 GÜN ÖNEMLİ 
Malatya'da şuan belli bölgelerde çiçeklenme olduğunu belirten Fevzi Çiçek, bazı bölgelerde pembe tomurcuklanma döneminin olduğunu bu durumunda soğuğa daha dayanıklı olduğunu belirtti. Ancak kayısı da riskin henüz atlatılmadığını vurgulayan Çiçek, kar yağışının kuru soğuğa göre daha olumlu olduğunu ifade etti. Ancak kayısıda bütün kilidin 3-4 günlük süreçte olduğunu belirten Çiçek, karın yerde kalması durumunda oluşacak hava soğukluğunu da takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MALATYA

Haber:Hüseyin Altun

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: KAYISI, ÜRETİCİLERİNİN, ENDİŞELİ, BEKLEYİŞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı