301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Nisan 2016 - Perşembe 09:59 Bu haber 1154 kez okundu
 
KONUT KREDİSİNDE FAİZLER DÜŞÜYOR
Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Merkez Bankası’nın konut kredisi faizlerini önümüzdeki süreçte düşüreceğini belirterek, bu durumun emlak sektörünü canlandıracağını söyledi.
Mersin Haberi
KONUT KREDİSİNDE FAİZLER DÜŞÜYOR

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Merkez Bankası’nın konut kredisi faizlerini önümüzdeki süreçte düşüreceğini belirterek, bu durumun emlak sektörünü canlandıracağını söyledi. Madenli ayrıca faizlerin yüzde 1’in altına düşeceğini umduklarını da ifade etti.

Piyasalar ve emlak sektörü gözünü Merkez Bankası’nın yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde gerçekleştireceği, nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevirdi. Toplantıdan faiz indirimi kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli faizlerin yüzde 1’in altına düşeceğini iddia etti. Ocak ayı itibari ile konut kredisi faizlerinin yüksek olmasından dolayı tüketicinin beklemede olduğunu söyleyen Madenli, “Bilindiği üzere konut kredileri yüksek seviyelerde geziyordu. Bu durum da kredi ile ev sahibi olmak isteyen tüketiciyi durağan bir sürece iteledi. Ancak Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısından faizlerde kesin olarak indirime gidileceğini umut ediyoruz” dedi.

PSİKOLOJİK SINIR YÜZDE 1

Gayrimenkul sektöründe özellikle konut kredilerinde yüzde 1 faizin psikolojik sınır olarak kabul edildiğini de söyleyen Madenli, “Faizler bu oranın altına düştüğünde konut satışlarında patlama olur. Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 1’in altına düşürmesi de ekonomik olarak ülkeye büyük hareketlenme getirir. Yani anlayacağınız İnşaat sektörünün de emlakçının da tüketicinin de gözü kulağı Merkez Bankası’ndan gelecek olan faiz indirimi haberinde” şeklinde konuştu.

 
ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: KONUT, KREDİSİNDE, FAİZLER, DÜŞÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı