Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 19:41 Bu haber 662 kez okundu
 
Kör olma riskini görmezden gelmeyin!
En sinsi hastalıklar arasında yer alan göz tansiyonu, geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açıyor
Sağlık Haberi
Kör olma riskini görmezden gelmeyin!

En sinsi hastalıklar arasında yer alan, göz tansiyonu yani glokom, genellikle hastalığın son evrelerinde fark ediliyor. Teşhis edildiğinde ise hastayı ciddi görme kayıplarıyla yüzleştiren hastalık, geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açabiliyor.

 

Fark edilmesi oldukça zor olan ve körlüğe kadar ciddi sonuçlara yol açabilen glokom, gözde en sık gözlemlenen sinsi hastalıklar arasında bulunuyor. Özellikle orta yaş döneminde her hastada görülebileceği ve tedavisinde geç kalınması halinde körlüğe kadar varabilecek ciddi sonuçlar oluşturma ihtimali bulunduğunu belirten Lokman Hekim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Güven , bu sinsi hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

 

TOPLAM KÖRLÜKLERİN YÜZDE 30’UNDAN SORUMLU

 

Türkiye’de 40 yaş üzerindeki yaklaşık her 100 kişiden birinde görülen ve toplam körlüklerin yüzde 30’unun sorumlusu olan göz tansiyonu hastalarından sadece beşte biri bu ciddi durumun farkında.  Hastalığın yüzde 90'ı sinsi seyrediyor. Tesadüfen yakalanıldığında genelde görme siniri hücreleri kaybedilmiş oluyor. Çoğu kişi görme yetisi büyük bir tehlikeye düşene kadar hastalığı fark etmiyor. Teşhis edildiğinde var olan görme kaybı geri döndürülemiyor ancak hastalığın ilerlemesi durdurulabiliyor.

 

GÖRME KAYIPLARININ GERİ DÖNÜŞÜ YOK

 

Gözlerde aniden ortaya çıkan şiddetli ağrılar, kanlanma, ani görme kaybı ve ışık etrafında hareler görme gibi belirtiler görüldüğünde, hastaların hiç zaman kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına gitmeleri çok büyük önem taşıyor. Sinsi bir hastalık olan glokomun oluşumunda göz içi basıncı yavaş bir şekilde artar ve görmeyi etkileyen sinir hasarı da bununla birlikte yavaşça ilerler. Hastalar bu sebepten ciddi ağrılar hmeyebilirler. Erken teşhis ve tedaviye başlanmasının önemi, bu rahatsızlık sebebiyle oluşabilecek olan görme kayıplarının ne yazık ki geri döndürülme şansı olmamasından dolayı kaynaklanıyor.

 

GENETİK FAKTÖRLER BÜYÜK ROL OYNUYOR

 

Yüksek göz tansiyonu olanlar, özellikle 60 yaş ve üzerindekiler, siyah ırk mensupları, ailelerinde glokom hastalığı bulunanlar ve şeker hastaları risk altında bulunuyor.  Bununla birlikte damarsal hastalığı bulunanlar, travma veya cerrahi müdahale geçirenler, hipertansiyon ve hipotansiyon hastaları, miyop ve diğer göz hastalıkları bulunanlar da glokom riski taşıyor.

 

TEŞHİS İÇİN DETAYLI GÖZ MUAYENESİ ŞART

 

Detaylı bir göz muayenesi teşhis ve erken tedavi için büyük önem taşıyor. Tanı aşamasında öncelikle göz basıncı ölçülerek sinirlerde bir hasar oluşup oluşmadığı incelenir. Bunun ardından gerçekleştirilecek olan görme alanı testi ve optik sinir başı ve lifi ölçümleri de kesin teşhisin konulması için faydalanılması gereken muayene yöntemleridir. Erken teşhis, kalıcı körlüğün oluşmasının önüne geçmek için çok büyük önem taşıyor. Bu detaylı muayenelerin her iki yılda bir yapılması gerekiyor.

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Kör, olma, riskini, görmezden, gelmeyin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı