Haber Detayı
23 Eylül 2013 - Pazartesi 18:09 Bu haber 1984 kez okundu
 
LİSE SON SINIFLAR ŞİMDİDEN BOŞALDI!
Resmi İlan Haberi
LİSE SON SINIFLAR ŞİMDİDEN BOŞALDI!

Türkiye Genelinde Lise son Sınıflarda okuyan 880 bin öğrenciden 500 bini,7 Eylül 2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Devamsızlık sürelerinde yapılan Değişiklik nedeni ile Açık liselere Geçerek,Normal liselerde Son sınıfların boşalmasına neden oldu.
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği gereği Ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlığın 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlığın ise 45 günle sınırlandırılması nedeni ile Dersanelere devam edememe sorunu yaşamak istemeyen Öğrencilere,Dersaneler,Açık liselere Geçiş önerisi getirmesi,Dersanelere devam eden Öğrencilern,Okullarından Tastikname alarak,Açık liselere geçişleri hızlandırdı.
Lise son sınıflarda ders yapacak son sınıf Öğrencisi bulamayan,Normal lise Yöneticileri de Öğrenci Velilerini Telefonlarla arayarak,Geçişlerin azaltılmasını sağlamaya çalışıyorlar.Velileri arayan Okul Yöneticileri,Öğrencilerin Açık liselere geçmemsi halinde Devamsızlıkta esnek davranılacağı yönünde  Öğrenci velilerini ikna etmeye çalışıyorlar.
Ancak Veliler bu yönteme güvenmediklerinden,Normal liselerden,Açık liselere geçişlerin Son gün olan 27 Eylül  2013 Cuma akşamı mesai saati bitimine kadar Açık Liselere Gçişlerin sürmesi bekleniyor.

Üniversite sınavı yaklaşırken lise son sınıflar boşaldı. 10 gün özürsüz, 35 günü de raporlu devamsızlık hakkı olan öğrenciler Haziran Ayı'ndaki Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanmak için dershanelere yöneldi. Eğitimciler son sınıfların yüzde 60-70 boşaldığını iddia ediliyor. Buna göre lise son sınıflarda 880 bin öğrencinin 500 bini Açık Liselere geçiş yaptığı ifade ediliyor.

 

 

ABDULLAH ORTAÇ-ÖZEL HABER

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı