Haber Detayı
30 Ekim 2015 - Cuma 11:59 Bu haber 915 kez okundu
 
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
Mardin'de Cumhuriyet Bayramı'nın Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına ilgi yoğun oldu.
Mardin Haberi
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU

Mardin'de Cumhuriyet Bayramı'nın  Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına ilgi yoğun oldu.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen ve saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda kürsüye çıkan Mardin Valisi Ömer Faruk  Koçak yaptığı konuşmada;

 

''Aziz Mardinliler, kıymetli mesai arkadaşlarım, saygıdeğer öğretmenler ve sevgili öğrenciler; bugün burada Türkiye Cumhuriyeti’nin 92. Yıldönümünü kutlamanın sevincini paylaşıyoruz.

      Cumhuriyetin ilanı ülkemizin tarihinde çok önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Büyük özverilerle yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda milletin iradesini esas alan, milletin iradesini temsil eden cumhuriyet rejimine geçilmiştir. Böylece milletimiz kendi geleceğini ve kaderini bizzat kendisinin belirlediği bir yönetim şeklini benimsemiştir.

      Cumhuriyet, Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir.

      Cumhuriyet; Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Arnavut’u, Arap’ı, Gürcü’sü, Sünni’si, Alevi’si ile  ulusumuzun tüm unsurlarının katkı sağladığı müşterek bir ürün, ortak bir mirastır. Nitekim ulusumuz Çanakkale’de, batı, doğu ve güney cephesinde bütün unsurları ile birlikte omuz omuza mücadele etmiş, destanlar yazmıştır.

      Değerli hemşerilerim, Cumhuriyetimiz bugün her zamankinden daha kuvvetli, her zamankinden daha emin adımlarla ilerliyor, demokrasimiz cumhuriyetimizin kuruluş ruhuna, kuruluş felsefesine bağlı olarak gelişiyor, güçleniyor.  Devletimizi ve milletimizi oluşturan bütün unsurları gittikçe daha sıkı kucaklayarak kardeşliği kuvvetlendiriyor.

      Ortak çaba ile inşa edilen cumhuriyetin bütün vatandaşları eşittir. İkinci sınıf vatandaş yoktur. Ne kurulma aşamasında ne sonrasında Türkiye cumhuriyeti devleti etnik milliyetçilik politikası takip etmiştir. Tek ölçü, vatandaşlık ve vatanseverliktir. Bin yıldan beri Anadolu’da oluşan ortak kültür devletimizin hamuru olmuştur. Gerçekten de müşterek kültür ve değerlerimiz farklılıklarımızdan daha fazladır.

      Menşei ve meşrebi her ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan insanların ortak eseri olan birlik ve beraberliğimiz; yüzlerce yıllık kadim değer ve inançları ile çağdaş, demokratik yaklaşımları bütünleştirerek birlikte yaşama kültürünün en güzel örneğini insanlığa sunmuştur.

 

      Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur ve olacaktır. Dün olduğu gibi bugün de kendine karşı oynanan her türlü oyunu sahiplerinin suratlarına çarpacak olan bu millet, gelecek yıllara mührünü vurma azim ve kararlılığındadır. Hürriyetimize, birliğimize göz dikip korku iklimini ülkemize salmaya çalışanlarla mücadelemiz en güçlü şekilde devam edecektir.

      Bir taraftan içerde birliğimizi güçlendirirken, diğer taraftan da tarihi misyonumuz olan mazlumların sesi ve sığınağı olmaya devam edecek, dünyayı aydınlatacağız.

      Bu duygu ve düşüncelerle; devlet ve millet olarak yarınlarımıza güvenle bakabildiğimiz bir ortamda başta cumhuriyetimizin kurucusu gazi Mustafa kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, eşsiz fedakârlıkla milletimizin gönlünde taht kuran ve ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anarken, tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, saygılar sunuyorum.'' dedi.

      Cumhuriyet Bayramı ile ilgili hazırlanan şiirlerin öğrenciler tarafından okunmasıyla devam eden programda etkinlikler kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren gençlere ödülleri Vali Koçak ve il protokolü tarafından takdim edildi.Program hediye takdimlerinin ardından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile son buldu.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MARDİN'DE, ''CUMHURİYET, BAYRAMI, ''COŞKUSU,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
MARDİN'DE ''CUMHURİYET BAYRAMI ''COŞKUSU
Yorumlar
Haber Yazılımı