Haber Detayı
12 Kasım 2017 - Pazar 12:27 Bu haber 912 kez okundu
 
MARDİN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YAVUZ'DAN ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI
Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, “Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere, başta tüm sağlık çalışanlarını, halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.
Mardin Haberi
MARDİN İL SAĞLIK  MÜDÜRÜ YAVUZ'DAN   ORGAN BAĞIŞI  ÇAĞRISI

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, “Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere, başta tüm sağlık çalışanlarını, halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.

 

 

Mardin İl Sağlık Müdürü  Uzm. Dr. Saffet YAVUZ, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:


“Son yıllarda organ naklinde gelinen noktaya bakıldığında ilimizin de bu konuda gurur kaynağı olduğunu görmekteyiz. Dünyada ve ülkemizde organ bağışının, umut bekleyen hastalara binaen yetersiz olduğu, toplumun bu konuda bilgilendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi için çalışmalar aralıksız sürdürülmesi gerekmelidir. 
Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet YAVUZ, “Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde yitirmektedir. Bugün onlarca kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla başka illerde çareler aramaktadırlar. 

 


Sağlık Bakanlığı, ülke genelinden Organ Bağışı bilincini oluşturmak amacıyla 3-9 Kasım tarihlerini Organ Bağışı Haftası olarak belirlemiştir. Mardin Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı bir hafta değil yıl boyunca aralıksız bir şekilde sürdürmekteyiz. İlimizde çeşitli alanlara açtığımız stantlarda, dağıtılan broşürlerde ve genellikle halkın yoğun olduğu bölgelerde asılan afişlerde vatandaşların organ bağışına teşvik edilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla hizmetler vermekteyiz. Ülkemizde yapılan toplam organ ve doku nakil sayıları her geçen yıl artmaktadır. 

 


Organ bağışı İl Sağlık Müdürlüğünde, Hastanelerde, Organ nakli yapan merkezlerde  yapılabilir. Kişinin organ bağışından vazgeçmesi halinde organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve bu kararı ailesine bildirmesi yeterli olmaktadır. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü organ bağış senedini iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak bağışlayabilir.
Son olarak YAVUZ, Organ Bağışı bir insanlık görevidir , Organlar toprak olmaktan çok bedende can bulması gerekir , umudunu kaybedenlere umut olması gerekir."dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MARDİN, İL, SAĞLIK, , MÜDÜRÜ, YAVUZ'DAN, , , ORGAN, BAĞIŞI, , ÇAĞRISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı