301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 11:10 Bu haber 873 kez okundu
 
MARDİNDEKİ ÖZEL ÖĞRENCİLER İÇİN GÖNDERİLEN ÖZEL MATERYAL TIR'I MARDİN'E ULAŞTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve bakanlar Ziya Selçuk ile Zehra Zümrüt Selçuk tarafından Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden törenle uğurlanan Özel Çocuklara Özel Materyaller taşıyan tır Mardin’e ulaştı.
Mardin Haberi
MARDİNDEKİ ÖZEL ÖĞRENCİLER İÇİN GÖNDERİLEN ÖZEL MATERYAL TIR'I MARDİN'E ULAŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan  ve bakanlar Ziya Selçuk ile Zehra Zümrüt Selçuk tarafından  Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden törenle uğurlanan Özel Çocuklara Özel Materyaller taşıyan tır  Mardin’e ulaştı.

 

Özel Eğitim öğrencileri için üretilen materyalleri taşıyan tır Mardin İl Milli Eğitim Müdürü  Yakup SARI tarafından karşılandı.

 

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına pek çok çalışma yürütülmektedir. Bunlardan biri de özel eğitim alanında materyal geliştirme çalışmalarıdır. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından  “Özel Çocuklara Özel Materyaller ”düşüncesiyle özel öğrencilere yönelik materyal üretimini gerçekleştirmek amacıyla 2018 yılında bir çalışma başlatılmıştı.

 

   Bu çalışma kapsamında ülkemizde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okulların bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklarımız için materyaller üretildi. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlandı. 

 

  Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM), İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  olmak üzere üç ayrı üretim yerinde üretim çalışmaları gerçekleştirildi. Özel öğrencilere özel materyaller üretilmesine yönelik olan bu çalışma özel eğitim alanında bir ilk olma niteliği taşımaktadır.

 

  Üretilen bu materyallerin tasarımları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yapılmış ve 100 farklı çeşit olmak üzere toplamda 143.000 materyal seti hazırlandı.

 

  6.000 özel eğitim sınıfının ve okulunun materyal ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanan bu çalışmada, toplamda 50 tır dağıtıma çıkacaktır. 06 Şubat 2019 tarihinde   Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen tanıtım faaliyeti ile tırlar 7 bölgemize dağıtıma uğurlanmıştı.

 

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup SARI, “Tüm engelli öğrenciler için okullarımızı dünya standartlarında eğitim materyalleri ile donatarak okullarımızın kapısını mutluluğa açmayı hedefleyen ve alanında ilk bu çalışmaya vesile olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi,  Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK ve Çalışma, Sosyal Hizmetler, Aile Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK Hanımefendi, Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa YAMAN’a ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MARDİNDEKİ, ÖZEL, ÖĞRENCİLER, İÇİN, GÖNDERİLEN, ÖZEL, MATERYAL, TIR'I, MARDİN'E, ULAŞTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı