Haber Detayı
22 Mart 2017 - Çarşamba 14:15 Bu haber 641 kez okundu
 
MERSİN'DE YAŞLILAR HAFTASI ETKİNLİĞİ
Mersin Yardım İyilik Vakfı Huzurevi ve Mersin Olba Fotoğraf Derneği (MOF), Yaşlılara Saygı Haftası’nda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün de desteğiyle bir etkinlik gerçekleştirdi.
Mersin Haberi
MERSİN'DE YAŞLILAR HAFTASI ETKİNLİĞİ

Mersin Yardım İyilik Vakfı Huzurevi ve Mersin Olba Fotoğraf Derneği (MOF), Yaşlılara Saygı Haftası’nda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün de desteğiyle bir etkinlik gerçekleştirdi.

 

Mersin Yardım İyilik Vakfı Huzurevi, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası ve 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ile fotoğraf sergisi açtı ve tiyatro gösterisi organize etti. Ahmet Yenmez, Derviş Özcan, Evren Sayın, Hulki Muradi, Levent Rastgeldi, Nizamettin Düzgün ve S. Çağatay Güneş’ten oluşan Huzurevi Proje Grubu’nun çektiği 33 fotoğraf beğeniye sunuldu.

 

Mersin Olba Fotoğraf Derneği’nin (MOF) düzenlediği fotoğraf sergisinin ardından huzurevi sakinlerinin hazırladığı hazırlamış olduğu 'Çanakkale Destanı' adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü.

 

Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

YAŞLILAR EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZ

 

Mersin Yardım İyilik Vakfı Huzurevi Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erdem, her yıl 18-24 Mart arasındaki haftanın ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ olarak kullandığını anımsattı.

 

Yaşlılığın her insan için farklı anlam ifade ettiğini dile getiren Başkan Erdem, “Her insan için değişik mana ve anlam ifade eden yaşlılık hayatımızın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız yarınla bugünler arasında köprü kuran kültürümüzü, değerlerimizi taşıyan en varlıklı değerlerimizdir. Bundan tam 102 yıl önce Mustafa Kemal ve silah arkadaşları dünya tarihinin akışını değiştirecek ya ölüm ya istiklal parolası ile başlayan bir savaş vardı. Bu savaş Çanakkale Savaşı idi. Çanakkale Savaşı yokluk içinde yoksulluk içinde peş peşe gelen savaşlardan mücadelelerden çıkmış ki o mücadele dayanışma ile yine büyük zaferler kazanmıştır. Çanakkale Savaşı’nda Vatanımızın Misak-i Millinin sınırlarının çizilmesinde büyük önemli rolü vardır. Hepimiz vatan deriz. Vatan üzerinde yaşadığımız topraklardan daha çok manalar ifade eder.  Vatanı kaybettiğimiz zaman, aşımızı kaybederiz nefesimizi kaybederiz birlik ve beraberliğimizi kaybederiz. En önemli de özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı kaybederiz. İşte bu vatana sahip çıkarız. Bu vatana, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Özel İnsan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bırakmış olduğu engin değerlere sahip çıkarak sahip çıkacağız. Çanakkale Savaşı’nın 102. yılı sebebiyle başta Mustafa Kemal Atatürk’e, vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize, gazilerimize,  bir kez daha şükran ve minnet sunuyorum. Sözlerimi de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözüyle noktalamak istiyorum. ‘Biz Türk Milleti olarak bugüne kadar olan en iyi imparatorluk en iyi devlet kurmuşuzdur. Son devletimiz Türkiye Cumhuriyetidir.  Ne yıkarız Ne yıktırırız. El ele gönül gönüle verip bu cennet vatanı korumalıyız. Ne mutlu Türküm diyene!’” 

 

GÖNÜLLERDE BAHAR RÜZGARI…

 

Mersin Olba Derneği Başkanı Hulki Muradi ise, büyüklerin gönlünde bir bahar rüzgarı estirmeyi amaçladıklarını ile getirdi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından fotoğrafların sunulduğu slayt gösterisinin ardından tiyatro oyunu ile devam etti. Etkinlik sonunda emeği geçenlere plaket takdim edildi.

 
 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MERSİN'DE, YAŞLILAR, HAFTASI, ETKİNLİĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı