Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 12:43 Bu haber 503 kez okundu
 
MEVLÜT UYSAL: “CAMİLER, MEDENİYETİMİZİN VE İSTANBUL’UN SEMBOLLERİNDENDİR”
İstanbul Haberi
MEVLÜT UYSAL: “CAMİLER, MEDENİYETİMİZİN VE İSTANBUL’UN SEMBOLLERİNDENDİR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı tebrik ederek, “Din görevlileri şehirlerimizin mihmandarlarıdır. Camiler, medeniyetimizin ve İstanbul’un sembollerindendir. Tarihi camilere sahip çıkmak ise görevimizdir. Bu bağlamda İstanbul’daki tüm selatin camilerimizin temizlik, bakım ve güvenlik hizmetlerini sağlıyoruz” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutladı. Camilerin ve din görevlilerinin toplumumuzda çok önemli bir yeri olduğunun kaydeden Uysal, “Din görevlileri, şehirlerimizin manevi mihmandarlarıdır. 15 Temmuz gecesi salalarla, ezanlarla milletimizi darbeye direnmeye çağırarak büyük görev üstlenmişlerdir. Camilerimiz toplumumuzun buluşma noktası, medeniyetimizin ve İstanbul’un sembolüdür. Tarihi camilere sahip çıkmak ise görevimizdir. Bu bağlamda İstanbul’daki tüm selatin camilerin temizlik, bakım ve güvenlik hizmetini sağlıyoruz ” dedi.
Osmanlı’da önemli bir zaferin ardından sultan tarafından ya da padişah anneleri valide sultanlar ve şehzadelerce yaptırılarak gelecek kuşaklara yadigar bırakılan selatin camilerin tüm bakımları İBB tarafından yapılıyor. İBB, İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İstanbul İl Müftülüğü ile imzaladığı protokol dahilinde, selatin camilerinin temizlik, güvenlik ve bakım hizmetlerini titizlikle yürütüyor. İselatin camileri başta olmak üzere 42 camide hizmet veriyor.

TARİHİ CAMİLERİMİZDE 7/ 24 GÜVENLİK, ÖZENLİ TEMİZLİK
İBB’ye bağlı temizlik personelleri cami halılarından avluya kadar her bir noktanın temizlik işlerini titizlikle yürütüyor. Güvenlik personelleri ise selatin camileri gece gündüz demeden 24 saat gözetim ve koruma altında tutuyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, selatin camilerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü gereksinimlerini profesyonel bir ekiple gideriyor. Islak zeminlerin musluğundan seramiğine, ayrıca çatı tadilatı gibi teknik inşaat ile ilgili tüm bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını selatin camilerimize yaraşır ustalıkla gerçekleştiriyor. Ayrıca tüm selatin camilerimizin ses sitemi kurulumları ve bunların bakımı ve yenilenmesi çalışmaları da yine İBB’nin usta ekiplerince gerçekleştiriliyor.

TUVALETLER ARTIK ÜCRETSİZ VE ÇOK DAHA HİJYENİK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi selatin camilerde yürüttüğü çalışmaların kapsamını daha da genişleterek buralarda bulunan tuvaletlerden ziyaretçilerin ücretsiz olarak istifade etmesini sağlıyor. İBB temizlik personelleri, selatin camilerin şadırvan ve tuvaletlerinde lavabolardan musluklara, abdest alma yerlerinden giderlere kadar her yerin hijyen ve temizliğini sağlarken ayrıca tuvalet kağıdından kağıt havluya, sıvı sabundan parfüme kadar her detaya da dikkat ediyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: MEVLÜT, UYSAL:, “CAMİLER,, MEDENİYETİMİZİN, VE, İSTANBUL’UN, SEMBOLLERİNDENDİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı