Haber Detayı
06 Mart 2016 - Pazar 13:32 Bu haber 1065 kez okundu
 
MİDYAT'TA İLİM İRFAN MEDRESESİ HİZMETE GİRDİ
Mardin'in Midyat ilçesinde, İlim ve İrfan Medresesi, düzenlenen törenle hizmete girdi
Mardin Haberi
MİDYAT'TA İLİM İRFAN MEDRESESİ HİZMETE GİRDİ

Mardin'in Midyat ilçesinde, İlim ve İrfan Medresesi, düzenlenen törenle hizmete girdi.

Midyat'a bağlı Çavuşlu beldesinde inşa edilen İlim ve İrfan Medresesi'nin açılış töreni, Hafız Sait Kılıç'ın Kur'an-ı Kerim tilavetinin okumasıyla başladı.

Törene katılan Kaymakam Oğuzhan Bingöl, yaptığı konuşmada, bu tür hayırlı organizasyonların özelikle bugünlerde hayata geçmesinin ve çocuklara ev sahipliği yapmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Bingöl, zor günlerden geçen ülkeyi ayağa kaldıracak olanların bu kurumlar ve buralarda yetişecek öğrenciler olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Kur'an üzerine bu kadar yüklenildiği, bizlerin Kur'an'dan uzaklaştırılması için elden gelen bütün gayretlerin gösterildiği bir dönemde Kur'an'ı göğe yükseltecek olan Rabbimizdir. Bunun vesilesi, siz değerli gençlersiniz. Size emanet edilen bu yükü, şerefi onurunuzla taşıyacağınızı biliyorum. Allah, yolunuzu açık etsin. Değerli hocalarımız, alimlerimiz, sevgili öğrencilerimiz, iyi ki varsınız."diye konuştu.

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, medreselerin önemine değinerek "Bölgemizde ve İslam coğrafyasında öyle gönüllere çukurlar açıldı ki öyle gönüller yaralandı ki işte bu medreselerden ilim okuyan, Kur'an'ı öğrenen ama onunla amel eden bu çocuklarımız, yarın müderris olup sahaya çıktığı anda o gönüllerde açılan çukurların kapatılmasına çok ama çok ihtiyaç var" dedi.

Midyat Müftüsü Şafi Billik ise alim yetiştirmeye vesile olacak medreselerde İslami ilimlerin yanında diğer ilimlerin öğretilmesinden yana olduğunu ifade etti.

Billik, "Şu anda en büyük sıkıntımız, alim yetiştirememek. Topluma yön verecek, toplumu evirip çevirecek, yoğuracak alimlere ihtiyacımız var. İnşallah, bu medreselerimiz alim yetiştirmeye vesile olacaktır" diye konuştu.

İlim ve İrfan Medresesi Kur'an kursu idarecisi Şehmus Balcı da medresenin 500 metrekare alan üzerinde, üç katlı olarak inşa edildiğini söyledi.

Medresede, bölgede ihmal edilen hafızlık geleneğinin canlanacağını dile getiren Balcı, "Burada eski Osmanlı usulü medrese eğitimi verilecek. Bu eğitim, Arapça gramerle başlayıp İslam hukuku ile sürecek. Amacımız, dinine, vatanına ve bayrağına bağlı fertler yetiştirmektir" dedi.

Türk bayraklarıyla donatılan medrese, yöreye özgü taş işçiliğiyle 3 katlı inşa edildi. 70 öğrenciye hizmet verecek olan medresede, 50 öğrencinin yatılı eğitim aldığı belirtildi.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN/MİDYAT

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MİDYAT'TA, İLİM, İRFAN, MEDRESESİ, HİZMETE, GİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı